zeeland 15 stapt naar rechter Natuurcompensatie WCT hoeft na 2012 niet meer cor de jonge Koppejan: Zeeland komt sterker uit strijd zaterdag 18 juni 2011 Tjeu van Mierlo van de ZMF vindt dat een complex dossier als de Hedwige nu nog complexer wordt gemaakt door de WCT 'erbij te sle pen'. „Aan dit soort package deals hebben we geen behoefte. Er wordt gesproken over natuurvrien delijke containerhavens. Ik moet de eerste haven nog zien waar na tuur gecombineerd wordt met gigacontainerschepen. Wij gaan nu beoordelen of dit plan bij draagt aan het natuurherstel van het estuarium." Hij plaatst nu al vraagtekens bij de buitendijkse maatregelen in het plan. Van Mierlo: „Je wilt toch geen badkuip maken van de Wes- terschelde. De maatregelen kun nen erg schadelijk zijn voor het dy namische systeem van de Wester- schelde." Peter de Koeijer van de ZLTO juicht toe dat er een uiterste po ging is gedaan om de Hedwigepol- der niet te ontpolderen. „Maar we ergeren ons enorm aan de wegings factor die de overheid gebruikt." Hij vindt dat er gegoocheld wordt met getallen. De Koeijer verklaart: „Met het ontpolderen van de Hedwige is geen wegingsfactor ge bruikt. Door de aanleg van schor en het vergroten van de platen door slim storten van bagger wordt opeens wel een wegingsfac tor gehanteerd, soms van 8o pro cent van de oppervlakte, soms nog lager. Een ha buitendijkse natuur is gewoon ha. En niet ha als het voormalig Hedwige is en o,8 ha als het nieuw gerealiseerd is aan een zeedijk of zandplaat. Als je anders met cijfers goochelt, hoef je geen landbouwgrond in de Schorer- en Welzingepolder bij Ritthem te ont polderen. Daarom hebben we een dubbel gevoel over dit plan." DEN HAAG - Zeeland komt sterker uit de strijd rond de Hedwigepol- der dan ze-erin ging. Nadrukkelij ker dan ooit zal worden gekeken naar de economische ontwikke ling van Zeeland. Dat zegt Tweede Kamerlid Ad Kop pejan. Hij heeft gisterochtend bo lussen gehaald. „Dit is heel goed nieuws voor de Zeeuwen en voor iedereen die houdt van Nederland se polders. Al die jaren heb ik ge pleit voor een alternatief en dat wordt nu gelukkig realiteit. Hier mee komt een einde aan een dis cussie van jaren die Zeeland geen goed heeft gedaan." Koppejan zegt dat de discussie voor hem persoonlijk niet makke lijk is geweest. „Ik kon me niet voorstellen dat de democratie een wil van het volk zou negeren." De nieuwe Wet op de ruim telijke ordening maakt het mogelijk de Westerschel- de Container Terminal (WCT) aan te leggen zonder natuurcompensa: tie. Vanaf volgend jaar staat het de provincie vrij een omgevingsplan te maken zónder de verplichting natuurwaarden te vervangen. Nu moet dat wanneer belangrijke natuurwaarden in het geding zijn. In de toekomst niet meer als kan worden aangevoerd dat er sprake is van een groot openbaar belang. Op een vergelijkbare manier is in planologisch opzicht de weg vrijge maakt voor Maasvlaktd, de uit breiding van het havengebied bij Rotterdam. De ondersteuning van de Zeeuwse containerplannen die staatssecretaris Henk Bleker giste ren heeft toegezegd, duidt erop dat in deze richting wordt gekoerst om te haalbaarheid van de WCT veilig te stellen, ook al worden de ervoor gereserveerde hectares na tuurcompensatie voor een ander doel ingezet: het natuurherstel in de Westerschelde. Statenlid Leen Harpe (Groen- Links) heeft zich altijd ontpopt als een specialist op dit gebied. Hij vindt het streven van het kabinet de WCT zonder natuurcompensa tie aan te leggen merkwaardig„Je zult dan moeten aantonen dat er sprake is van een groot openbaar belang, waarvoor geen alternatief is. Dat lijkt me lastig aan te tonen. Kijk eens naar de havenvisie die Rotterdam onlangs heeft gepresen teerd. Daar wordt de WCT niet ge noemd. Groot algemeen belang? Waar hebben we het dan over?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5