'Liever natuur dan meer industrie' zei 3 Politieke wil commentaar Paul P I M Ontpolderen bij Ritthem en buitendijks natuurherstel zaterdag 18 juni 2011 februari Minister Verburg (LNV) stelt commissie Nijpels in die alternatieven voor ontpolde- ring Hedwige moet zoeken. 2008 juli Commissie Nijpels oordeelt dat ontpolderen Hedwigepolder best denkbare maatregel is. september In opdracht van het kabinet onderzoekt een consortium buitendijkse aanleg van schorren als alternatief voor ontpolde ren. Conclusie: het is geen alternatief. 2009 oktober Kabinet besluit dat er geen alternatief is voor het ontpolderen van de Hedwige polder. 2010 april 2011 ZMF en Het Zeeuwse Landschap leggen zich erbij neer als Hedwige niet ontpolderd wordt. 17 juni Kabinetsbesluit om te ontpolde ren bij Ritthem. 2011 eind 2010 juni 2011 Nieuwe kabinet wil Rapport Deltares: ontpolderen is noodzakelijk, er moet geen grond onder een nieuwe langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium water zetten voor komen en mogelijke alternatieven zijn Appelzak bij Bath, natuur. Braakman-Noord, polders Ritthem. Donja Odijk' door Maurits Sep RITTHEM - Echt goeie landbouw grond, zoals in-de Hedwigepolder, ligt er niet in de Schorerpolder en het Welzingegebied bij Ritthem. „De discussie dat zulke grond niet opgeofferd mag worden aan water en natuur speelt hier dus niet zo", zegt Leo de Visser, biologische boer en lid van de dorpsraad. Integendeel, beaamt zijn collega in de dorpsraad Friedy Geeve. „Wij zeggen: liever natuur dan indus trie. Ons buitengebied wordt be dreigd door het oprukkende Sloe- gebied. Ontpoldering zou een na tuurlijke buffer vormen tussen het dorp en de industrie." Toch is natuurgids Kees Baan falie kant tegen ontpoldering daar. Hij is vooral bang voor het Ramme- kensschor. „Dat is het laatste stuk je schor op Walcheren. Als je de Schorerpolder hierachter wilt ont polderen, tast je onherroepelijk ook het schor aan." De Schorerpolder ligt achter de zeedijk tussen het Sloegebied en Ritthem. Er grazen alleen wat scha pen. Aan de andere kant van de weg langs Ritthem naar het Sloege bied liggen nog een stuk Schorer polder en het gebied Welzinge. Welzinge moet volgens de plan nen voor de natuurcompensatie na aanleg van de Westerschelde Container Terminal een poelge- bied worden met natte natuur. „Een prachtige kans", vindt wet houder Piet Polderman van Vlis- singen. Voor hem telt slechts één vraag: kan de WCT straks nog wel worden aangelegd? „Want het kan niet de bedoeling zijn om zo'n be langrijke economische ontwikke ling voor Zeeland in de waag schaal te stellen voor een polder in Zeeuws-Vlaanderen. Prioriteit 1 is de WCT, prioriteit 2 de inpassing van natuur bij Ritthem." In Welzinge wonen Bram en Suus Goedhart op Hof Rammekens. Ze behoren tot de laatste bewoners van het gebied dat nu in beeld is voor ontpoldering. Hun leven daar staat door de WCT al tien jaar ter discussie. „Weg moesten we toch al", zegt Suus. Bijna heel hun ge mengd bedrijf hebben ze al ver kocht. Zeeland Seaports wil ook de laatste twee hectare uitkopen, maar bood tot nog toe te weinig, vinden Bram en Suus. „Als we hier weg moeten, na 48 jaar, moe ten we toch iets anders kopen." Mensen die ontpoldering waar dan ook in Zeeland uit principiële overwegingen willen tegenhou den, moeten zich overigens niet gaan bemoeien met Ritthem, vindt Geeve. „Zeeuws-Vlaanderen moet voor Zeeuws-Vlaanderen vechten. Maar juffrouw De Feijter gaat niet uitmaken hoe wij over onze polders moeten denken!" DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG «0118-634133 Kaai 53 VF.F.RE «0118-501854* Markt 1 DOMBURG «0118-581120* Iedere zondag geopend www.depagterantiekeninterieur.nl Hoe bestaat het dat ad viesbureau Deltares wel met een alterna tief voor het ontpol deren van de Hedwige op de proppen komt, terwijl dat in al le voorgaande studies onmoge lijk bleek? Uiteraard kreeg staatssecretaris Henk Bleker die vraag gisteren voorgelegd. Geen idee, sprak hij met zware Groningse tongval. Karla Peijs bleek wel een idee te hebben: politieke wil, zo luidt haar ver klaring. Er is momenteel inder daad sprake van een erg ferme politieke wil. De Hedwigepol der is heilig voor het kabinet Rutte. Dat het alternatieve plan volgens de eerste raming 35 mil joen duurder uitvalt, is dan ook geen enkel probleem voor Ble ker, die aangaf dat hij dat be drag binnen zijn begroting zal vinden. Ondanks de voorzichtige jubel die hier en daar klinkt, lijkt ie dereen te beseffen dat er nu een oplossing ligt die zwanger lijkt van onzekerheden en aan elkaar hangt van de losse eind jes. Dat is niet erg, want met ge noeg politieke wil worden voor de problemen die opdoemen beslist adequate oplossingen ge vonden. In dit dossier heeft de politiek echter een grillig pad gevolgd. Als de nu getoonde po litieke wil ooit weer wijkt, dan krijgt Zeeland alsnog een gepe perde rekening gepresenteerd. UITVERKOOP KOOPZONDAG 19 juni 12.00 uur - 17.00 uur Polo Ralph Lauren alles 50%korting Jan Gïelenplein 6 OUDENBOSCH Tel: 0165 330620 www.paulpim.nl Welzinge natuurlijke poelen Middelburg Oost-Souburg Vlissingen Fort Rammekeris De Schorerpolder bij Ritthem, met op de achtergrond de industrie van het Sloegebied in Vlissingen-Oost. Als de dorpsraad Ritthem moet kiezen, geven ze de voorkeur aan ontpoldering en natuur. Dan zou een natuurlijke buffer ontstaan tegen de oprukkende industrie. foto Ruben Oreel Vlissingen-Oost Schorerpolder getijdennatuur R ammekensschor Ritthem Buitendijks natuurherstel Platen van Ossenisse Appelzak ^toekomstige^ <%wcty/Zfai*. Platen.van Hulst Westerschelde Donja Odijk MEEST CELEZEN 1Automobilist verongelukt 2. Lorenzo (15) geslaagd voor vwo 3. Hedwigepolder blijft droog VIDEO De regen deert bezoekers Concert at Sea niet. Video en meer op www.pzc. nl/algemeen/cultuur/concertatsea STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3