zeeland 131 Grote Verwachtingen in de Statenzaal De ménsen verschillen toch ook zö vee Renoveren of verbouwen? BouwCenter Logus-De Hoop Toch geen cel gëeist na misbruik nichtje zaterdag 18 juni 2011 door Ben Jansen Eens in de vier jaar breekt in het provinciehuis in Middelburg de Tijd van Grote Verwachtingen aan. Nadat de stembiljet ten van de Statenverkiezingen zijn geteld en vreugde en teleurstelling over de uitslag zijn weggedronken, overheerst de overtuiging dat alles nu anders en beter zal gaan: meer transparantie in het provinciaal be stuur, meer slagvaardigheid, meer dualisme tussen het algemeen en het dagelijks bestuur van de pro vincie (Provinciale Staten en Gede puteerde Staten). De kiezer zal ver steld staan. In deze opgewekte sfeer is hon derd dagen geleden de Statenploeg voor de periode 2011-2014 geïnstal leerd. De Statenverkiezingen van 2 maan hebben een flink vernieu wend cficct gehad: twee extra frac ties (PW en D66, maar voor die laatste is het eigenlijk een geval van terug van weggeweest) en ne gentien verse Statenleden. Nu de wittebroodsweken voorbij zijn, is moment aangebroken de voorlopige staat op te maken. In de linkervleugel van de Staten zaal zetelt een gesnoeide en geheel vernieuwde SP-fractie. Kenmerk: gedrevenheid om de afgelopen vier jaar te doen vergeten toen de SP ondanks de vijf zetels waarmee ze in 2007 winnaar van de Staten verkiezingen werd, volstrekt on zichtbaar was. Die ijver gaat soms gepaard met een mate van verbe tenheid die in de Staten van Zee land niet helemaal salonfahig is, maar dat zal wel bijtrekken. Ook de PW heeft nog wat moeite de juiste toon te vinden. De vijf le den sterke nieuwkomer in de Sta ten wordt door de rest van het pro vinciale parlement na een aanvan kelijke lichte gereserveerdheid wel willend tegemoet getreden, maar De PW-fractie maakt soms van zichzelf een buitenbeentje de PW-fractie maakt soms van zichzelf een buitenbeentje. Bijvoor beeld door de manier waarop vra gen worden geformuleerd en ook de weigering de presentatie van het nieuwe college van Gedepu teerde Staten bij te wonen en te be danken voor deelname aan een teambuildingsdag voor Statenle den op 1 juli. Nu is er voor de PW ook wel eni ge reden niet al te toeschietelijk te doen. De partij mocht niet mee doen aan de onderhandelingen over een coalitie voor de komende vier jaar. Die wordt gevormd door WD, PvdA, CDA en SGP. Dit kwartet zet onder het motto Stu wende Krachten voluit in op ver sterking van de Zeeuwse econo mie. Een heel verschil met de Nieuwe Verbindingen van de vori ge alliantie van CDA, SGP, CU en GL, waarbij niet altijd duidelijk was wat behalve de partners in de ze ietwat exotische combinatie nu precies werd verbonden. Het nieuwe dagelijks provinciebe stuur presenteert zich graag als een hecht team waarin het er ka meraadschappelijk aan toe gaat. Een vriendenploeg, al is onbekend of de saamhorigheid zich ook al uitstrekt tot het bezoeken van eik aars verjaardagsfeestjes of een handje komen helpen bij ingrij pende klussen in en om de wo ning. De nieuwkomers als gedeputeerde Sjoerd Heijning (WD) en Ben de Reu (PvdA) hebben zich tot nu toe nog niet echt op de voorgrond gemanifesteerd. Dat geldt ook voor commissaris van de koningin Karla Peijs, die aan de laatste twee jaar van haar ambtstermijn is be gonnen. Dat Peijs als lid van het dagelijks provinciebestuur de afge- Van Heukelom is weer even de brekebeen van het dagelijks provinciebestuur lopen maanden een beetje flets overkomt in vergelijking met de vorige Statenperiode, heeft onge twijfeld te maken met het feit dat ze nu alleen de wettelijke taken door Rinus Willemsen De daogen liggen dichte bie maekaore, mao ze verschillen vee. Dat zegt een mannetje uut de polder as 'k in m'n 'ofje an de straote wat staot te kappen. Mee die regen schiet de vuulte rap uut de grond. Dan moe je 's mee de 'ouwêêle deu den 'of „Jao", zegt ie, „mao 't was ook vrêêd drööge. Ik kreeg m'n slao en peetjes nie boven, joengen, zó drööge, de scheuren vielen in de grond. Mao hie 'ei wel lekkere grond. Van die schööne zwarte." Ik knikken maor 's en dienken bie m'n eigen: Bie 'n ander is 't gos altied groender dan bie j'n ei gen. 't Is net of tie m'n gedachten kan lezen, want 't mannetje uut de polder zegt nao een poosje stilte: „Lekkere grond, mao veel vuulte zeker?" „Da kan je zeggen", is m'n ant woord. „Bie deze grond moe je wel in de buurte ziin. En ikke gebruuken glad gêên vergif ee." En weer wöör 't stille. Bie som- migste ménsen kan je eigenlijk niet praoten, bie dieje moe je de wóórden uut udder mond trek ken, ee. „Dien regen was nodig joengen", gaot ie vèder. „Nao twi daogen was de regen nog nie bie den èr- pel." 'k Zeggen, dat m'n vroegen èrpels al twi weken geleejen begonnen dóód te gaon, maor dan 'k dao nie op zat te wachten. Net nao die regen vielen ze op de grond. Êêst stoengen ze nog schööne. 'k Dochten nog: „Die staon goed. Da gaot van 't jaor nii slecht ziin. Dao gaon 'k noe 's kilo's van mao- ken. Mao glad nii ee. Nao die re gen was 't gebeurd. Ze vielen en dan is de groei d'r uut, ee." In de polder was 't ook niks mee de vroege èrpels. Gêên ki lo's. „Maor dat gaf niks", zie tie. „Want ik bin glad nie zot van nieuw èrpels." En mee 'n „Ajuu en de de nèstig' eid ee", stapt ie op z'n fietsje en riejt ie 't durp in, naor de super markt. Om z'n wekelijkse bood schappen. „Vroeger", docht ik, „dan goeng 'k bie Leenhouts op de Markt ach ter nieuw' èrpels. Die 'ao zö'n grööten 'of Mee van die zwarte grond. van een cdk uitvoert. Maar flets of niet, Peijs' inbreng en invloed zijn nog steeds groot. Haar aandeel in de oplossing van de Hedwigekwes- tie en het doorbreken van de im passe over de deelname van RWE aan de kerncentrale mogen niet worden onderschat. Van die Borssele-deal is CDA-gede- puteerde Kees van Beveren de gees telijke vader. Hij is er in de pikorde binnen het college van GS zeker door gestegen. Met Peijs en Van Beveren blijft het CDA ondanks het verlies van vier zetels bij de Statenverkiezingen toch aardig aan de touwtjes trekken in het dage lijks provinciebestuur. Ook gedeputeerde George van Heukelom (SGP) heeft een hoofd rol gespeeld in de eerste maanden van de nieuwe Statenperiode. Niet geheel tot zijn genoegen ongetwij feld, want hij staat nogal bloot aan kritiek in de dossiers ziekenhuizen en Bureau Jeugdzorg. Daarbij doet zich een opmerkelijke vergelijking voor met de twee vorige perioden van Van Heukelom als gedeputeer de. Ook toen leek hij aanvankelijk de brekebeen van GS om daarna zichzelf en zijn collega's te overstij gen als de stille kracht van het da gelijks provinciebestuur. Hoe dan ook, SGP-fractievoorzit- ter Goos Roeland moet hem regel matig te hulp schieten. Een rol die Leen Harpe (GL) in de vorige pe riode met verve vervulde wanneer zijn gedeputeerde Marten Wiers- ma in het nauw dreigde te komen. DEN HAAG - Een Middelburger (24) die door de Middelburgse recht bank tot een werkstraf en een ver plichte behandeling was veroor deeld wegens verkrachting van een minderjarig nichtje uit Eind hoven, hoeft de soep van het Openbaar Ministerie (OM) moge lijk toch niet zo heet te eten als 'ie werd opgediend. Het Middelburg se OM wilde per se dat de man een celstraf kreeg en ging in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. Die zaak diende gisteren. De verdachte heeft zijn vijf jaar jongere Eindhovense nichtje jaren lang misbruikt. Er werd ook kin derporno op zijn computer aange troffen maar daarvan werd hij des tijds vrijgeproken. De hofaanklager hield rekening met het tijdsverloop sinds de ver oordeling in 2009 en was te spre ken over hoe uitvoerig de verdach te in behandeling was gegaan, ook toen dat strikt genomen niet meer hoefde nadat het OM in beroep was gegaan tegen het rechtbank- vonnis. De verdachte volgt verder een opleiding, werkt en heeft een relatie. Daarom liet de hofaankla ger het in de zedenzaak bij een eis van 200 uur werkstraf Daar boven op eiste hij echter nog eens 240 uur werkstraf voor het kinderpor- nobezit, dat hij anders dan de Mid delburgse rechtbank wel degelijk bewezen achtte. Het hof doet op 1 juli uitspraak. As 't dan deze tied van 't jaor was, dan zei m'n moeder tegen me: „Gaot 's bie Leenhouts vrao- gen of tie a nieuw' èrpels 'eit. Ik op m'n fietsje nao Leenhouts. Dao stoeng dan mêêstal al een baoltje te wachten. In z'n achter' uus. Dao was altied schemerig doenker. 't Was t'r doenker gries gevèrfd. En dao stoeng 'k dan mee een tas je in m'n 'annen en voor een paor kwartjes waoren me 'n we ke geriefd, 's Middags koken en 's avonds de rest opbakken. Jao, zö gieng da bie ons, maor ook bie de mêêste ménsen in de straote. Da rook je gewöön. Gebakken èrpels. Net as op maondagmiddag. Dan kwam de bisboer deu de straote en even laoter wieren de visjes ge bakken. Was 't gêê scharretje, dan was 't wel 'n toengetje. Mao ru- ken dee je 't. D'n 'êêle straote stoenk nao vis. As 'k d'r an dien ken, dan ruuk 'k 't nog. En bie nieuw 'èrpels aoten judder daor ook kabeljauw bie en peetjes? juust, dan ziin me deze kêêr weer akkoord. Want de vorige kêêr over die ffèn- zen, wier ik nog al onderweg nog al 's angeschoten deur ménsen die zeiden dat je frènzen mee wit te basterd kan opeten. Maor ook mee bruine stuker. Jao de dagen liggen dichte bie mekaore en ze kunnen vee verschillen, mao de ménsen en udder gewoontes ver schillen ook vee. Toch? L<>GUS Terneuzen: Kennedylaan 32, T 0115 - 68 06 12 logusdehoop.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31