21 zeeland 'Als die hoosbui aanhoudt, staat de Hedwigepolder toch nog onder water' 'Ook de anti-ontpolderaars moeten soms kiezen tussen twee kwaden' Ritueel slachten PZC zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! Tijdlijn ontpolderen zaterdag 18 juni 2011 door Maikel Harte Wordt het onver doofd ritueel slach ten verboden of niet? Deze hele dis cussie begon met een wetsvoor stel van Marianne Thieme (Partij voor de Dieren), waarin staat dat dieren voortaan alleen nog onder verdoving mogen worden ge slacht. Er ontstond een meerder heid in de Tweede Kamer voor het voorstel van Thieme, maar na een intensieve lobby van joden en moslims zijn een aantal par tijen aan het schuiven geslagen. Donderdag kwam een aantal ex perts naar de Tweede Kamer om over dit onderwerp te spreken. Centrale vraag: zorgt het onver doofd ritueel slachten voor onno dig lijden bij dieren? Een recente studie van de universiteit Wage- ningen zou dit onderstrepen. Te genstanders noemen dit echter een waardeloze literatuurstudie. Het probleem is natuurlijk dat geen dier kan navertellen wat hij nu eigenlijk liever had: eerst een verdoving of meteen een mes in de hals. Dat we willen voorko men dat dieren onnodig pijn en COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000" Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peterjansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde ivan de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €.71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon Irelt u nadere informatie aan. 2001 Vaststellen lange-termijnvisie 2030 Scheldebekken. 2001 2002 2003 2004 2005 december Sluiten Scheldeverdra- gen, waaronder één over uitvoering ontwikkelingsschets. januari Overeenkomst provincie en Rijk voor uitvoering 600 ha. natuurherstel. Zeeland zoekt naar 300 ha. in middenge bied en krijgt daarvoor 300 miljoen euro. 2006 2007 najaar Ontwikkelingsschets 2010 goedgekeurd door Tweede Kamer. Met o.a. derde verdieping, 600 ha. estuariene natuur in Westerschelde. december Tweede Kamer keurt Scheldeverdra- gen goed en neemt motie aan dat in de Hedwigepolder en bij het Zwin niet gedwongen mag worden ontpolderd. stress ervaren is op zich een no bel streven, maar ook al zouden we dat met een verbod op ritueel slachten in Nederland voor een aantal dieren bereiken, dan is dat op wereldschaal slechts een drup pel op een gloeiende plaat. Niet al leen omdat in veel Westerse lan den zo'n verbod er waarschijnlijk niet doorkomt, maar vooral om dat op veel plekken in de wereld mensen er niet bepaald bij stil staan om een dier eerst te verdo ven. We kunnen aan krijgers van Afrikaanse stammen toch moei lijk verdovingspuiten uit gaan de len en ze leren om die eerst in de bil van een gnoe te zetten, voor dat ze hun speer werpen. Om nog maar te zwijgen over wat dieren elkaar aan doen. Ik heb leeuwen in het circus wel eens door een brandende hoepel zien springen, maar ik kan me niet voorstellen dat we leeuwen kunnen leren om een zebra voorzichtig om te leg gen, zodat deze zo min mogelijk pijn en stress ervaart En hoe zit dat met die vlieg in mijn kamer? Mag ik daar nog gewoon de krant voor gebruiken? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Actievoerders gistermiddag verzameld in de Hedwigepolder. Links op de voorgrond PvZ-fractievoorzitter Johan Ro besin. Rechts met grijze pantalon actieleider Magda de Feijter. 'Een klein hoeraatje'. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman HEDWIGEPOLDER - Nog even schijnt de zon in de Hertogin Hedwigepolder in het oostelijke puntje van Zeeuws-Vlaanderen. Maar de vogels houden zich stil en de wind wakkert aan. Donkere wolken drijven de polder binnen als rond half vier de harde kern van het actiecomité Red onze Pol ders zich verzamelt op de kruising Engelbertstraat-Lingestraat. Daar staat de boerderij van grondeige naar Gery De Cloedt. Hij is er zelf niet bij, maar voor de actievoer ders is hij een held. De Cloedt heeft zich jarenlang fel verzet te gen de ontpoldering van 'zijn' Hedwigepolder. Met steun van het actiecomité, de pachters van de kleine 300 hectare landbouw grond en een select gezelschap po litici. Dan breekt het noodweer los. De vijfentwintig verzamelde actievoer ders en sympathisanten schuilen in de schuur van De Cloedt. Eén van hen verzucht met een lach: „Als die hoosbui aanhoudt, staat de polder straks toch nog onder water." De bui trekt over en de ac tievoerders horen via een autora dio staatssecretaris Henk Bleker.be- vestigen wat de ook aanwezige PvZ-fractievoorzitter Johan Robe sin gisteren al .wist: de polder wordt gespaard. De tekst op het enige spandoek 'Bleker voor ons is het zeker' klopt. En ook voor Ble ker is het nu zeker. Juridisch advi seur Hans Miëras van grondeige naar De Cloedt zegt via de tele foon: „Dit is natuurlijk positief. Maar dat Vlaams premier Peeters nu nog zijn oordeel moet geven, verrast me. Ik dacht dat dat al ge beurd was. Dat is een zwak punt." Pachter Ewald Baecke noemt het 'een logisch besluit', gezien de voorgeschiedenis. „Vier achtereen volgende Tweede Kamers hebben de ontpoldering afgewezen. En nu ligt er eindelijk een kabinetsbe sluit. In het kabinetsakkoord stond dat er alternatieven zouden wor den gezocht. Het zou wel gek zijn geweest als een half jaar later an ders was beslist." Collega-pachter André Verbist is in juichstem ming. „Ik hoop dat ons nu voor lange tijd dit soorgt ellende wordt bespaard. In de Prosperpolder, hiernaast, gaat Vlaanderen ge woon door met ontpolderen. Het is hier allemaal zó corrupt." door Edith Ramakers en Ben Jansen HEDWIGEPOLDER - Bij alle tevreden heid over de redding van de Hedwigepolder houdt Johan Robe sin, Statenlid voor de Partij voor Zeeland en anti-ontpoldervoor- man, een dubbel gevoel. Er wordt toch landbouwgrond aan het wa ter prijsgegeven en dat doet pijn. Robesin: „Ook als anti-ontpolde- raar moet je soms kiezen tussen twee kwaden." Landbouwgrond is landbouw grond; Robesin is de laatste dat te ontkennen. Toch is er wat hem be treft een verschil tussen de Hedwi gepolder en de polders ten oosten van Vlissingen waar nu nieuwe na tuur zal worden aangelegd. „Het is al tien jaar duidelijk dat dit gebied bestemd is voor natuurcompensa tie voor de Westerschelde Contai ner Terminal. Let wel, daar staan wij niet over te juichen, maar het is wel een feit." Robesin tekent erbij aan dat de an- ti-ontpolderbeweging dit resultaat nadrukkelijk beschouwt als een éérste stap. „Het ontpolderpro- bleem is nog niet opgelost." En dus zal de PvZ blijven probe ren een stokje te steken voor de plannen Waterdunen en Perkpol- der in Zeeuws-Vlaanderen, waar ook landbouwgrond onder water zou moeten worden gezet. Magda de Feijter, vertolker van het Comité Red onze Polders, steekt niet de vlag uit. „Kijk, we zijn wel blij ömdat de Hedwigepolder is ge red, maar er wordt nog altijd zout water binnengelaten. Een ander is nu de pineut." Het is een verschuiving van het probleem. „Dat er naar ons geluis terd is en dat de Hedwige gered is, geeft ons moed om de strijd voort te zetten. Maar waarom moet die andere polder er aan geloven? Nee, we heffen ons niet op. Er staan nog veel polders op het spel, zoals de Eendrachtpolder, 't Zwin, Perkpolder enzovoort."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2