Beter een goede buur dan... netwerken 27 Het befaamde Casino Knok- ke was het fraaie platform voor een groots grensoverschrij dend BtB evenement, georgani seerd door het Consulaat-Gene raal der Nederlanden te Gent, in samenwerking met Haring- en Visgroothandel N. Parlevliet en de stad Knokke. door Henk van de Voorde KNOKKE - De gemeente Sluis werkt in het GOS (Grens Overschrij dende Samenwerking) samen met de Belgische buurgemeenten Knokke, Maldegem, Damme en Sint-Laureins. Er was in Knokke een officiële presen tatie van de eerste nieuwe maatjesha ring in 2011Sprekers waren achter eenvolgens consul-generaal van het. Koninkrijk der Nederlanden mr. Phi lippe Leroy, burgemeester Lippens van de gemeente Knokke-Heist en voormalig consul M. Holtzer. Organi sator Leroy was weer enigszins opge knapt na een ongelukkige val tijdens een partijtje voetbal met zijn klein zoon. „Ik heb veel afgezien en moest geopereerd worden omdat mijn schouder verbrijzeld was. Er is een nieuwe schouderkop geplaatst. Ver der wil ik er niet te veel over kwijt want het gezegde is dat een echte gentleman 'ne parle pas de ces der- niers operations'", aldus de van origi ne Franstalige Leroy die werkzaam is voor het gerenommeerde advocaten kantoor Storme, Leroy, Van Parijs in Gent. Hij bracht een speciaal woord van dank uit aan 'alle hoogwaardig heidsbekleders' en alle 'goede vrien den uit België en Nederland'. Vervol gens richtte hij zich tot burgemeester Lippens. „Het is niet gebruikelijk dat een gast zijn gastheer begroet. Toch doe ik het hier vanavond in grote dankbaarheid om vele redenen. Ik noem er twee op. Dit prachtige casi no aan de voet van de Noordzee is de fraaie ideale biotoop om te genieten van een zilte zaligheid uit de zee. Uw mooie gemeente grenst ook mijlen ver aan Nederland, onze bovenste bes te buur. Goede redenen dus om hier vanavond gelukkig en trots met u en zovelen de komst te verwelkomen van de eerste jonge haring van het jaar 2011, die op oer-Hollandse wijze wordt bereid overeenkomstig een uniek traditioneel Nederlands recept. Ik weet wel dat men vanuit het zonni ge en culinair mondige Zuiden met gefronste wenkbrauwen neerkijkt op die kille Noorderlingen, die rauwe vis bij het staartje grijpen en zonder enige vonn van proces tot zich ne men. Ik denk dat ze voor één keertje ongelijk hebben. Ze miskennen terza ke de smeuïge zachtheid van het kwikzilveren maatje, dat een steeds weerkerende symfonie tovert op het gehemelte: De zee, puur natuur, in al haar weldoende volrijpe kleuren en schakeringen. Kortom: voor mij is het nieuwe maatje culinaire poëzie." Pioniers Burgemeester Lippensvan Knokke stelde met een kwinkslag dat de pio niers van de haring uit Biervliet kwa men, een plaats die oorspronkelijk tot Vlaams grondgebied behoorde. Con sul der Nederlanden Holtzer stond stil bij de zalvende kwaliteiten van de Hollandse haring. „Hollandse nieuwe in het land, dokter aan de kant. Het vetpercentage van de haring is dit jaar uitstekend." Onder de in totaal 750 gasten waren ook diverse Zeeuws-Vlamingen zoals de ondernemende dames Loes den Doelder en Annique Thomaes, de le vensgezellin van burgemeester Lo- nink van Terneuzen. De burgervader was zelf verhinderd vanwege het VNG Jaarcongres in de regio Achter hoek. Annique bezocht de grensover schrijdende bijeenkomst samen met haar broer Philip Thomaes, akkerbou wer en gemeenteraadslid voor de VVD in de gemeente Sluis. Ook nota ris in ruste Joan Seijdlitz was promi nent aanwezig. De Hulstenaar van ori gine is tegenwoordig honorair consul van België in Terneuzen. Ambassade Het consulaat- generaal in Gent is on derdeel van de Nederlandse ambassa de in Brussel. Consul-generaal Leroy behartigt de Nederlandse belangen in het ressort Oost- en West-Vlaande ren. Essentieel is artikel 5 b van het Verdrag van Wenen van 24 april 1963 dat het consulaat regelt: 'het be vorderen van de commerciële, econo mische, culturele en wetenschappelij ke betrekkingen tussen de zendstaat en de verblijfstaat, alsmede het op alle andere wijzen bevorderen van de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de Staten overeenkomstig de be palingen van dit Verdrag;' „Binnen mijn ressort wordt gekeken wat de mogelijkheden zijn, die vervolgens worden doorgegeven aan de Neder landse ambassade in Brussel. Op de ambassade wordt alles wat op econo misch vlak reilt en zeilt in België in kaart gebracht. Aan Nederlandse on dernemers worden mogelijkheden ge boden om op basis van die kennis zelf initiatieven in België te ontwikkelen. Zo worden bijvoorbeeld een Bel gische uittredende ondernemer en een Nederlandse ondernemer met el kaar in contact gebracht. Wellicht is het interessant voor de Nederlandse ondernemer om het Belgische bedrijf over te nemen om zo sterker in de markt te staan en zijn concurrentiepo sitie te vergroten." De Maatjesparty wordt afwisselend in Oost-en West-Vlaanderen gehouden. Dit jaar was dus het zwaartepunt in 'het Westen' gelegen, terwijl vorig jaar Lokeren gastheer was. Volgend jaar wordt het evenement gehouden in St.-Niklaas, de hoofdstad van het Land van Waes. Proosten op de goede zaken. De obers zijn er klaar voor. wo»e""tbl' ml.trfilbiotew Foto's: Mark Neelemans Het was behoorlijk druk in het Casino van Knokke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 151