Bedrijfsopvolging grote uitdaging MVO Prijs uitgereikt in Goes en Terneuzen interview 2 I Bedrijfsopvolging is een gro te zorg in de provincie Zee land, in het bijzonder in Zeeuws-Vlaanderen. De verwach ting is zelfs dat een kwart van de uittredende 'babyboomers' in de komende vijfjaar geen opvolger voor zijn onderneming heeft. De ze dga's staan voor de keuze van bedrijfsopvolging, -verkoop of la ten doodbloeden van het bedrijf vanwege de fiscus die in de nek staat te hijgen. door Henk van de Voorde king bij banken, accountants, advoca ten en notarissen. Wij kunnen een pri ma verlengstuk zijn van dit vierluik en hebben elkaar als partners nodig om tot succes te komen. Het is vervol gens aan ons om samen met de onder nemer een ideale match zien te be werkstelligen. Een overname (of fu sie) moet op zijn bancaire, juridische, fiscale én emotionele merites worden beoordeeld. Uiteraard is de waardebe paling van een bedrijf ook van be lang, maar daar komen we meestal wel uit. Wij zijn de regisseurs in deze trajecten en hebben tientallen dossiers in portefeuille. Het afronden van di verse succesvolle transacties is erg be langrijk voor behoud van de werkge legenheid en de Zeeuwse economie. Als er niet slagvaardig wordt gehan deld kan er ook geen bedrijfsover dracht plaatsvinden en komen vele ar beidsplaatsen te vervallen. Met name Zeeuws-Vlaanderen heeft zijn aparte aandachtspunten. Het is een uitda ging om deze regio goed aan te pak ken en te denken in termen van kan sen in plaats van bedreigingen", aldus Brani van Stel en Tonny Veerman. Laatstgenoemde is woonachtig in Zeeuws-Vlaanderen en kent de cul tuur en bijzonderheden van dit ge bied. Hij spreekt letterlijk en figuur lijk de taal van Zeeuws-Vlaanderen. De Junior Kamer Zeeuws-Vlaande ren is er eveneens veel aan gelegen om de fraaie regio nieuw leven in te blazen. Deze organisatie van jonge on dernemende mensen zal dit jaar we derom het Symposium Bedrijfsopvol ging in Zeeuws-Vlaanderen op de ka lender zetten. Tweede Maasvlakte in Rotterdam. Het is van groot belang voor econo mie en werkgelegenheid in de provin cie Zeeland om bedrijven te behou den en de ideale match te bereiken tussen uittredende ondernemers en kandidaat-opvolgers. Zeeuwen die wegens studie naar elders zijn vertrok ken, dienen terug te keren naar de MIDDELBURG - De ondernemers Bram van Stel en Tonny Veerman van Prior Fusie Overnames in Mid delburg, trachten het dreigende on heil te keren. Zij zien de problema tiek van bedrijfsopvolging niet alleen als een grote zorg, maar ook als een uitdaging. „We willen graag de regie rol op het terrein van fusies en be- drijfsoverdrachten op ons nemen. Voor alle betrokken partijen is de vol doening telkens groot als er een suc cesvolle overdracht tot stand is geko men", verklaart Veerman. Beidé ondernemers hebben hun ken nis en kunde in een nieuw bedrijf ge bundeld om de markt in Zuid- west-Nederland te bedienen. Het bu reau bestaat uit onafhankelijke specia listen in koop en verkoop van bedrij ven, participaties, bedrijfsopvolging, fusies en overnames. Beide onderne mers zitten ook in het bestuur van de florerende Middelburgse Bedrijven Club. De MBC organiseert regelma tig bedrijfsbezoeken, lezingen en trai ningen voor haar leden. Begin dit jaar was er in de showroom van bouw- shop Raab Karcher op Industrieter rein Amestein een wijnproeverij, met deelname van ruim honderd leden. Binnenkort, woensdag 15 juni, onder neemt de MBC een excursie naar de Wijnproeverij onder regie van de MBC. Bram van Stel (links) en Tonny Veerman trachten dreigend onheil te keren. streek waar ze zijn opgegroeid om het ondernemersklimaat te stimule ren. Met name voor Zeeuws-Vlaam- se bedrijfsopvolging is ook het Vlaam se achterland'interessant. Mooie uitdaging Het is een mooie uitdaging voor po tentiële opvolgers om gezonde MKB bedrijven met expansiemogelijkhe den uit te bouwen. Een nieuw bedrijf van meet af aan opstarten ligt veel ge compliceerder. Om de bedrijvendyna- miek te consolideren en waar moge lijk uit te bouwen, zijn jonge onder nemende en gemotiveerde mensen nodig. Gezinnen met jonge kinderen zorgen ervoor dat scholen, sportver enigingen en winkels op peil blijven. Het onvoldoende in stand houden van voorzieningen leidt tot een ver paupering van de streek. Zeeland is dus gebaat bij een bloeiend MKB. Prior is de het enige onafhan kelijke bedrijf in onze provincie dat zich professioneel en fulltime bezig houdt met processen van fusies en be geleiden van overnames binnen het MKB. Veennan en Van Stel hebben hun kennis en kunde in een nieuw be drijf gebundeld om de markt in Zuid- west-Nederland te bedienen. „Het is belangrijk om ruimdenkend te zijn, om Zeeland te ontsluiten zo dat de mogelijkheden van deze pro vincie beter benut worden. Wij be strijken met ons bureau heel Zuid west Nederland, met name omdat we beschikken over een uitgebreide data base, een groot netwerk, met poten tiële uittredende ondernemers en po tentiële kopers. Er zijn best veel (jon gere) kandidaten die graag onderne mer willen worden en/of een bedrijf willen overnemen. Met onze landelij ke contacten kunnen we doelgericht en marktontsluitend zoeken, bijvoor beeld een uittredende ondernemer uit Ternëuzen samenbrengen met een potentiële koper uit Roosen daal." Bundelen krachten Het is van wezenlijke importantie dat de krachten gebundeld worden voor 'het goede doel'. Onze toegevoegde waarde vertaalt zich met name in aanvullende wer- COS Zeeland en de gemeenten Terneuzen en Goes reiken een ge meentelijke MVO-prijs uit.De MVO-prijs wil maatschappelijk verantwoord ondernemen stimuleren binnen het bedrijfsleven in Zee land, beginnend in Terneuzen en Goes. Op www.mvoprijs.nl vinden ondernemers informatie hoe mee te dingen naar de MVO-prijs. On dernemers in Terneuzen en Goes kunnen zich tot 12 juli aanmelden op de website www.mvoprijs.nl. Vanaf die datum begint de publieks- stemming. Een deskundige jury be paalt uiteindelijk wie de eerste MVO-prijs Terneuzen en MVO-prijs Goes verdient. De winnaar zal de MVO prijs in november in ontvangst nemen. De MVO-prijs richt zich op bedrij ven die kunnen laten zien dat duurza me winst voor milieu en maatschap pij, en bedrijfseconomische resultaten elkaar versterken (de Winnende com binatie van People, Planet, Profit). Website Op de website www.mvoprijs.nl staan de criteria voor deelname en kunnen ondernemingen best practi ces en tips lezen op het gebied van maatschappelijk verantwoord onder nemen. Ook betrekt de website het bredere publiek actief bij de prijs. Na de selectieronde door een jury kun nen namelijk alle inwoners van Ter- neuzen en Goes, alle personeelsleden van de deelnemende bedrijven en toe leveranciers of andere handelspartners stemmen op de genomineerde onder nemingen. Zo komen de inspannin gen van die bedrijven pas echt goed naar voren. Bij maatschappelijk verantwoord on dernemen stemmen ondernemers hun bedrijfsvoering af op klimaat, sa menleving en milieu. COS Zeeland en de gemeente Terneuzen en Goes willen dergelijk ondernemen binnen Terneuzen stimuleren. Daarom heb ben COS Zeeland en de beide ge meenten de MVO-prijs in het leven geroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 148