Ratio regeert bij BOG Aanbod kantoorpanden stijgt nog mm makelaars Binnen het segment van het bedrijfsonroerend goed (BOG) is er sinds de economi sche crisis sprake van een omslag in denken. „BOG wordt tegen woordig veel meer gezien als een productiemiddel om geld te gene reren dan louter als vorm van be legging. De gedachte 'mijn be drijf is mijn pensioen' is achter haald", aldus Jeroen Verstraeten, samen met Paul Saman direc teur-eigenaar van Kindt Bies- broeck Makelaardij. door Henk van de Voorde HULST - „Of het nu gaat om een fa briek, kantoorpand of winkel: de be drijfshuisvesting is onderdeel van het totale productieproces. Terwijl voor heen, als onderdeel van de lange ter mijn visie, bedrijfsonroerend goed bijna per definitie gewaardeerd kon worden als winst uit kapitaal. Je kunt er tegenwoordig niet zomaar vanuit gaan dat het pand bij verkoop ook meer waard is geworden", vertelt Verstraeten. Hij is gecertificeerd ma kelaar en taxateur op gebied van. zo wel woningbouw als bedrijfsonroe rend goed. Zijn bedrijf, er zijn tien mensen werkzaam waarvan de helft als makelaar, heeft ook op het gebied van BOG een aardige orderportefeuil le opgebouwd. In de makelaardij is er een groot on derscheid tussen particulier- en be drijfsonroerend goed (BOG). Eerstge noemde categorie wordt veel meer ge regeerd door emoties, dan bedrijfson roerend waar vooral de ratio de priori teit heeft. Je moetje dus kunnen ver plaatsen in de ratio van de onderne mer. Wat is het product, wat zijn de wensen, hoe is de personele bezet ting? Een ondernemer maakt een be drijfsplan en kijkt naar de doelmatig heid van een pand. „Bij BOG is er sprake van een overwegend zakelijke benadering. Er wordt veel rationeler gedacht over zaken als prijs en rende ment. Wat zijn de kosten en wat kan er verdiend worden? Het is meer een rekenkundige aangelegenheid, dan dat er emoties aan te pas komen. Op basis van een bepaalde omzet kan een ondernemer zich bepaalde kosten ver oorloven. Je ziet wel dat er een duide lijke verschuiving gaande is van koop- naar huur op het gebied van be drijfsonroerend goed. Bij particulier onroerend goed en/of woningbouw gaat het in de makelaardij ook over za ken als gezinssamenstelling en finan ciële mogelijkheden.- Het heeft een meer persoonlijk karakter. Een wo ning is veelal een product waar veel over te vertellen is. Woningpanden hebben vaak een eigen karakter. Er komen vragen om de hoek kijken zo als: wat is de historie en wanneer en hoe is het pand gebouwd?" Zure appel Hoewel de vastgoedsector onevenre dig zwaar is getroffen door de econo mische crisis, blijft Jeroen Verstraeten optimistisch. „Het is een kwestie van door de zure appel bijten, maar ik denk dat de bodem nu wel bereikt is. Natuurlijk is het een zware tijd, daar kun je. niet omheen. De verwachting is dat de moeilijke tijden nog een tijd je zullen voortduren, voordat de wo ningmarkt zich redelijk zal'herstellen. In ieder geval is de tijd van de enor me verkoopsnelheden voorgoed voor bij, mede doordat de banken "tenge volge van de crisis veel meer terug houdend zijn geworden bij het ver strekken van financieringen." Kindt Biesbroeck heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een on roerend goed onderneming waarin al le disciplines zijn vertegenwoordigd. Het bedrijf is gespecialiseerd in make laardij èn beheer. Deze laatste activi teit zorgt voor een stuk stabiliteit in de bedrijfsvoering. Naast bemiddeling bij de aan- en verkoop van wonin gen, winkels, kantoren en bedrijfspan den, is de onderneming sinds jaar en dag namelijk een vertrouwd adres voor beheer van appartementencom plexen en particulier onroerend goed. Dagelijks houden drie a vier mede werkers zich bezig met het beheer, waaronder het technisch en/of admi nistratief beheer van een veertigtal ap partementencomplexen. Voorbeel den zijn Tivoli Gardens en Dobbele Poort in Hulst, Waterfront en Schut tershof in Terneuzen, De Hooge Pla ten in Breskens en Hoog Licht in Vlis- singen. De expertise van K&B wordt vaak al in een vroeg stadium benut, zoals bij de ontwikkeling van appartementen complexen. Het kantoor denkt graag mee met architect en projectontwik kelaar over de praktische invulling van appartementencomplexen, inclu sief de akte van splitsing. Deze wordt door een notaris opgesteld en is het ju ridisch fundament bij de oprichting van een Vereniging van Eigenaren (VvE). Deze akte ontvangt de koper bij de aankoop van zijn appartement. In de akte van splitsing staat omschre ven wat gemeenschappelijke- en wat privé-gedeelten zijn en welk aandeel een bepaald appartementsrecht heeft in de VvE. „We zijn bij het beheren van diverse VvE's al vanaf de oprich ting betrokken. Zo kunnen we veel zorgen voor de bewoners uit handen nemen. Bovendien blijft de admini stratie volledig op orde, ook bij wisse lende samenstelling van de besturen van de VvE's." Het aantal kantoorpanden dat op Bedrijfspand.com wordt aange boden stijgt nog steeds. Bedrijfspand.com wordt door veel ma kelaars ontdekt als marketing tooi om hun kantoorpanden onder de aandacht te brengen van zoekers. MIDDELBURG - Mart-Jan Krab ben, Marketing Manager van Bedrijfs pand.com legt uit: 'We zien een ge zonde groei van het aanbod op onze website'. Er is vooral vraag naar kan toorpanden op A locaties in de grote Nederlandse steden'. Volgens Krab ben is heeft de de markt een grote transformatie doorgemaakt. 'Er is in Nederland een groot aanbod van kan toorpanden dat structureel leegstaat op B en C locaties op bedrijfsterrei nen, maar er is juist veel vraag naar kantoorpanden in de binnensteden, hierdoor ontstaat daar schaarste'. Daarnaast wordt duidelijk dat er steeds vaker gewerkt wordt volgens het 'nieuwe werken'. Een gevolg van het nieuwe werken is de vraag naar tijdelijke werkplekken die flexibel gehuurd kunnen worden. Startende ondernemers willen juist in het begin de vaste kosten laag hou den. Het tijdelijk huren van een werk plek is hierdoor populair bij startende mkb'ers. Een bijkomend voordeel van een tijdelijke werkplek is dat faci liteiten, als meubilair vaak al aanwe zig zijn. Kantoorpanden die niet voldoen aan de strenge eisen van de moderne ge bruiker zullen vrijwel onverkoopbaar/onverhuurbaar blij ven. Verbouwen, slopen of herbes- temmen zijn opties die eigenaren zul len moeten overwegen Er komen steeds meer kantoorpanden in de huur of verkoop. Jeroen Verstraeten: 'Bedrijfspand is geen pensioen meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 147