Meer flexibilisering in de bouw opleiding (Ver-)Bouwproject? 17 Jonge metselaars worden opgeleid bij BOZ in Goes. Foto's: Marijke Folkertsma Er komt steeds meer vraag vanuit de bouwsector naar flexibele arbeidskrachten. Door de economische crisis waken de meeste bouwbedrijven ervoor om nieuwe medewerkers in vaste dienst aan te nemen. Er is para doxaal genoeg wel een grote vraag naar flexibele arbeidskrach ten. Via de niet- commerciële or ganisatie Vakmasters Personeels diensten Bouw en Techniek wordt aan (potentiële) nieuwe ar beidskrachten in de bouw toch veel zekerheid geboden. door Henk van de Voorde GOES - Vakmasters is een per 1 ja nuari van dit jaar opgerichte flexorga- nisatie die is ontstaan uit de oplei dingsorganisatie Bouwopleiding Zee land (BOZ) te Goes en Samenwer kingsverband Praktijkopleiding Bouw (SPB) te Bergen op Zoom. Het is een zelfstandige uitzendorganisatie, gespe cialiseerd in de bouwbranche. ,,De sa menwerking met de opleidingsorgani saties betekent dat Vakmasters een in- house constructie heeft, waarmee de afstemming op het gebied van oplei den en ontwikkeling van haar perso neel evenals de instroom is gegaran deerd. Aandacht voor scholing en be geleiding van (aankomende) bouwt- alenten staat centraal in onze dienst verlening. De activiteiten zijn erop ge richt om deze jongeren continu te scholen, te coachen en te begeleiden. Hierdoor worden hun capaciteiten optimaal ontwikkeld. Door deze per soonlijke en intensieve aanpak weten wij nieuw bouwtalenten te creëren en te behouden", aldus Jolanda Fie- ret, vestigingsmanager van Vakmas ters Bouw en Techniek. Voor bedrijven die op zoek zijn naar bouwkundig (vak) personeel of zij-in- stromers in de bouw voor een langere dan wel kortere periode, heeft Vak masters de mogelijkheid om, via een sterk netwerk, kwalitatief goed perso neel te bemiddelen. De organisatie heeft als kernactiviteiten: Uitzenden, detacheren, werving en selectie, out placement en trainingen. Baangarantie „Het samenwerkingsverband BOZ/SPB (praktijkscholen) heeft er voor gekozen om Vakmasters Perso neelsdiensten op te richten om in te spelen op de flexibele vraag vanuit de bouwsector. Ook vanuit Vakmasters worden er projecten opgezet met UWV en Gemeenten om zij-in stroom te creëren in de bouwsector. De reguliere instroom vanuit het vin- bo blijft zeker bestaan, maar het aan tal leerlingen neemt in de techniek jaarlijks af. Daar wordt door Bouwop leiding Zeeland /'SPB op geantici peerd, onder andere door een baanga rantie van zes jaar af te geven en een intensieve samenwerking te; zoeken met diverse vmbo-scholen. Door de combinatie van regulier onderwijs, zij-instroom en flexibele oplossingen te bieden aan bouwbedrijven probe ren we in te spelen op alle facetten van de arbeidsmarkt: instroom, door stroom, uitstroom", legt Jolanda Fie- ret uit. BOZ is een (praktijk) opleidingsinsti tuut voor Zeeuwse bouwbedrijven en SPB voor Brabantse bedrijven. De praktijkscholen zijn in 1984 opgericht voor en door Zeeuwse en Brabantse bouwondernemingen. Ook nu nog bestaat het dagelijks bestuur uit direc teuren van deze bouwbedrijven. „Er zijn vele kleine en grote bouwbedrij ven aangegoten bij de opleidingsinsti tuten BOZ en SPB. Zij verschaffen onze leerlingen een leuke baan die on derdeel uitmaakt van de opleiding. De behoefte om te werken met goed opgeleid personeel was en is de drijf veer. Kortweg leiden we ervaren en onervaren mensen op voor een uitda gende baan in de bouwsector. Zo wordt men geschoold op het gebied van timmeren, metselen, tegelzetten, stukadoren, meubelmakerij en restau ratiewerken. Na twee tot vier jaar praktijk bij BOZ/SPB en theorie via de Beroeps Begeleidende Leerweg (BBL) bij het ROC, zijn de jongeren verzekerd van een baan in de bouw sector. „Voorheen zat je in de bouw gebeiteld. Het was namelijk standaard dat je na school een vaste baan in de bouw kon tegemoet zien. Toen de economische crisis twee jaar geleden uitbrak, konden er noodgedwongen geen vaste banen worden aangebo den, maar toch wil men deze mensen niet kwijt. Via Vakmasters kunnen flexibele oplossingen worden gebo den en blijven ze behouden voor de bouw", verklaart Jolanda Fieret. Vergrijzing Uit een onderzoek van USP Marke ting Consultancy blijkt treffend dat steeds meer bedrijven binnen de bouwkolom (externe) arbeidskrach ten inhuren, zowel uit binnen- als bui tenland. Ook aantrekkende bouwvo lumes zorgen voor niet vooraf in te plannen pieken in de vraag naar perso neel, naast de problematiek van ver grijzing en beperkte instroom. Hoewel de situatie in de bouw nog steeds verre van rooskleurig is, heeft Vakmasters toch al redelijk wat bouw- personeel in dienst op uitzend- of de tacheringsbasis.. „Natuurlijk is de or derportefeuille bij de meeste aanne mers tegenwoordig nog niet zo -goed gevuld als voorheen, maar toch is er veel vraag vanuit de sector naar flexi bele arbeidskrachten. We merken dus dat er toch het nodige werk is in de bouw. Alleen wil men voorkomen dat men met tientallen mensen in vas te dienst zit te wachten op opdrach ten. De hele arbeidsmarkt is al gerui me tijd flexibel, maar de bouw is lan ge tijd stabiel gebleven. Inmiddels is er dus ook in de bouw steeds meer sprake van flexibilisering", aldfls Jolan da Fieret. Minderhoud maakt er meer van www minderhoudbouw.nl Jolanda Fieret: vestigingsmanager Vakmasters Bouw en Techniek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 141