Pessimisten naderen optimisten iii barometer CIJFERS 12 EonaWi Rtumis Philip# Jan Pollen ions SupenMfkteJi: Hob Franken PEK' Wfsi-!jr-ib;i)!C Boele Tigfc'hêlear A«tebfd®f Lillian® van der Ha .Agrariër Searlert EweWtebeotn Jaint' Sf jflüsê Gem v.d.Morst llvjbebjmfe Ondein'etiief; Henk v, Koeveringe Rosintioi Paul Nlf^kens Rewin Chris van Leon I k Unie Hoeland Adrlaansfiiis - 0ZW Zëéttiid Uüwsi VeFpaalen CunsulisnÊ- Joris Jansen I AuhêfgeHs Möules Geert van der Horst: Liever geleidelijk herstel dan plotse opleving.' De economische experts in ons panel komen deze maand nader tot elkaar. Pessi mist Guust Verpaalen gaf een punt hoger dan hij eigenlijk van plan was 'om de surrealisten een hart onder de riem te steken' en rasoptimist Rob Franken kwam laag uit op een 7. Geert van der Horst: 6,5 Geleidelijk herstel verdient voorkeur In het eerste kwartaal van 2011 deed de Nederlandse economie het prima. De reële economie groeide met 0,9 procent ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar. De particulie re consumptie viel daarbij echter te gen en ook de overheidsconsumptie groeide, zoals verwacht, nauwelijks. Waarschijnlijk is het opnieuw de net to-handel die dit jaar een belangrijke bijdrage levert aan de economische groei. De sterke start zorgt ervoor dat de reële economische groei in 2011 naar verwachting uitkomt op 2 pro cent. Een dergelijk geleidelijk herstel heeft de voorkeur boven een abrupte opleving. Een sterk herstel in korte tijd leidt namelijk doorgaans tot tijde lijke schaarste, omdat de aanbodzijde van de economie de vraag niet kan bijbenen. Dit leidt tot sterke prijsstij gingen. Met name voor kleine open economieën, zoals Nederland, kan dit vervelende gevolgen hebben. Wan neer de prijsstijgingen worden door berekend in de loonkosten, komt de concurrentiepositie immers onder druk te staan en kunnen we minder profiteren van de groei van de wereld handel. Daarbij zij aangetekend dat een duurzaam herstel vooral rekent op de eigen kracht van de binnenland se bestedingen en een goede concur rentiepositie. Vanuit West-Brabants perspectief derhalve toch een minne tje ten opzichte Van de vorige keer. Guust Verpaalen; 5 We weten niet wat we niet weten Deze maand maar een punt extra om de 'surrealisten' een positief hart onder de riem te steken. Zij zullen bij mij een opwaartse trend bespeuren en dus kunnen ze hun hoge waardering handhaven. Echter economie is en blijft deels een vak van nuchtere analyses. Een economie heeft in de kern 4 soorten kapitaal nodig om fat soenlijk te kunnen functioneren: 1) Menselijk kapitaal. 2) Financieel kapi taal, 3) Technologisch kapitaal en 4) Natuurlijk kapitaal in de vonn van grondstoffen. Het is niet zo moeilijk om vast te stellen dat het er met twee van de vier slecht voor staat. Ons fi nancieel systeem staat onder druk door recordhoge schuldenlasten in de VS en de schuldencrises in de eurozo ne. Bij de natuurlijke grondstoffen vormt aan de ene kant schaarste een probleem en aan de andere kant zijn er grote uitdagingen ten aanzien van de gevolgen voor ons eco-systeem. De krapte op de arbeidsmarkt, veroor zaakt door vergrijzing, alsmede de 'ontgroening', vormen ook een se avn Ot-'ll Q5-'ll 06-Tl Rob Franken VboizitterROCWest-Bralxuit 8,0 8,0 8,0 7,0 Willem Jonkmans Ondernemer 7,0 7,0 7,3 6,5 Scarlett Kwekkeboom Ditvdeurjanse Janse 6,9 7,0 7,0 6,8 GuustVferpaalen Dindeur Phidelit)' Consultancy 7,0 4,0 4,0 5,0 Boele Tigchelaar Diiecteurlïgchelaar 7,0 7,0 7,0 7,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 6,0 6,0 6,0 6,0 Paul Nijskens Dindeur Ram West-Bmbant 7,0 6,5 7,0 7,0 lüKanne van der Fla Agrarisch ondemauer 7,0 7,0 7,0 7,0 Ronald Reunis Philips 8,0 8,0 7,5 7,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,5 7,5 7,5 8,0 Jan Pollemans Supcnnaiktdeskundige 6,5 6,5 7,0 6,5 Geert van der Horst Dindeur Rabobank Roosendaal 6,5 7,0 7,0 6,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant Aubeige des Moules 7,0 7,0 6,5 7,0 Roel Adriaanssens BZW Zeeland 7,0 7,0 7,5 6,8 rieuze uitdaging die om creatieve op lossingen vraagt. Alleen met de tech nologische ontwikkelingen lijkt het nog goed te gaan. Eindhoven werd als slimste regio aangewezen (Bravo!) maar de kwaliteit van ons onderwijs wordt te pas en te onpas in twijfel ge trokken. Kortom mijn conclusie; 3 van de 4 staan op rood of oranje dus lijkt een onvoldoende gerechtvaar digd. Het echte probleem van van daag de dag is dat we niet weten wat we niet weten. De complexe maat schappelijke vraagstukken hebben veel diverse gewilde en ongewilde, haast onzichtbare verbindingen. We weten dan niet meer wat we niet we ten en dus is onzekerheid troef. Onze kerheid geeft angst en dat is het laatste waar verantwoordelijke bestuurders op zitten te wachten. Dus dan maar struisvögelarij. De kop in het zand of rozebrillenwerk. In beide gevallen wordt de waarheid niet gezien, ont kend of anders ingekleurd. Of men slaat wild. om zich heen met allerlei stellingen die een schijnbare zeker heid uitstralen; Henk van Koeveringe: 8 Welzijn huizenbezitter nationaal belang Aan de orde van de dag: onrust over Griekenland en Portugal. Landen waarvan we weten dat ze diep in de schulden zitten die misschien wel eens niet helemaal terug kunnen wor den betaald. Hier geldt als zo vaak eni ge bezinning. De ouderen onder U weten dat we ook dergelijke crises hebben gehad om de Zuid Ameri kaanse landen Mexico en vooral ook Brazilië -zouden niet in staat worden geacht er nog bovenop te komen. Ik weet niet hoe vaak U daar nog verder over bent ingelicht, maar ik hoor ër nooit meer iets over. Het bericht dat Duitsland, Frankrijk en ook Neder land het beter doen dan vele jaren ach ter ons is natuurlijk veel belangrijker. Immers Portugal en Griekenland zijn minder van 7 procent van de euro economie. De grote motor is natuur lijk toch de mondiale economie die het nog steeds behoorlijk. In dat ver band zijn de grote schulden van de VS natuurlijk veel importanter en de onrust in de Arabische wereld ook. Toch is die zorg over de VS schijn baar ook aan mode onderhevig want de dollar is weer redelijk opgeveerd t.o.v. de euro waarbij mij niet bekend is dat de staatsschuld in Amerika is ver minderd. Voor ons geldt veel meer de zorg om de huizenmarkt die er nog steeds ronduit vervelend bij ligt. De regering sleutelt aan financierings regels en klooit wat rond de hypo theek aftrek. Het wordt de hoogste tijd dat de markt nieuwe wegen baant en de overheid niet alleen bekort maar ook nieuwe richtingen aangeeft. De huizenbezitters zijn de grote mid denklasse die uiteindelijk de ruggeng raat van de samenleving vormt. Hun belang is nationaal belang. Een beetje adem voor de huiseigenaren kan geeh kwaad. Al dat gezeur dat de koophui zen de staat veel kosten is natuurlijk onzin in het licht van de huurmarkt die ook (en terecht) allerlei voordelen geniet. Ronald Reunis: 7,5 Komkommertijd? Komkommertijd is een aanduiding voor de rustige zomerperiode, waarin weinig nieuws en weinig handel is. Dit is zeker niet het geval voor onze Nederlandse komkommertelers die meer dan 4Ö0 miljoen komkommers per jaar produceren. De gevolgen van een massale vraaguitval van komkom mers uit Duitsland mbt EHEC-bacte- rie zijn groot. Met al de duurzame ontwikkelingen zien we gelukkig on ze verlichtingsvraag groeien. De bron nen (energie; grondstoffen, water en voedsel) vormen een steeds grotere uitdaging. Kernenergie vraagstukken zien we iedere dag. Lilianne van der Ha: 7 Tuinbouw krijgt weer de zwartepiet Voedselintoxicatie met enterohemor- ragische colli EHEC) in Duitsland is een van de grootste en meest com plexe in Europa de afgelopen jaren. Oorzaak: nu nog niet bekend. Wel krijgt de tuinbouw de zwarte piet toe gespeeld. Onterecht blijkt uit de vele controles. Uit alle testen blijkt dat pro ducten uit Nederland schoon zijn. Als agrarische sector doen we ons uiterste best om de volksgezondheid te waar borgen. Als ondernemers zijn we ook consument,we zijn ook fan van dié heerlijke producten die elk seizoen weer van het land komen. Als agrari sche ondernemer zijjn we .een van de architecten van de groene ruimte op het platteland. Proberen zo de goede keuze te maken om hier duurzaam mee om te gaan. Soms om verder te groeien om te blijven bestaan, want door het bedrijf te vergroten kan de kostprijs omlaag. Kostenbesparing die dan weer gebruikt kan worden om maatregelen te nemen voor het wel zijn en de gezondheid van alle dieren en planten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 136