Rotary Hulst bestaat veertig jaar De zeekraal van Wolphaartsdijk jubileum 07 De Rotary Club Hulst staat dit jaar in het teken van het veertigjarig bestaan. In combina tie met de bestuurswisseling wordt op zaterdag 2 juli een feest voor het vijftigtal ondernemende leden en partners in Kallo gehou den. door Henk van de Voorde HULST - Alle leden hebben dienst baarheid aan de samenleving hoog in het vaandel staan. Mede dankzij de ac tieve commissies is er veel betrokken heid bij diverse humanitaire projec ten. Er heerst een goede sfeer binnen Rotary Hulst. Belangrijk in het kader van de Rotary credo's 'serve above your selve' en 'share'. Als het klikt tus sen de leden onderling kun je veel meer bereiken, dan wanneer er spra ke is van stroefheid. „Rotary Hulst staat al veertig jaar mid denin de samenleving. Wij zijn er voor en door de samenleving", aldus Marco Apers, de veertigste voorzitter van Rotary Hulst. Het voorzitter schap wisselt jaarlijks. De ambtster mijn van de Koewachtenaar van origi ne loopt 1 juli af. Apers wordt dan op gevolgd door Bas Rijk junior, wiens vader Bas Rijk senior in de zeventi ger jaren voorzitter was van de club die toen nog Rotary Club Hulst-Hon- tenisse heette. Sinds de gemeentelijke herindeling van 2003, toen de ge meenten Hulst en Hontenisse werden samengevoegd, is de nieuwe naam Rotary Club Hulst ontstaan. Het is een zeer actieve club van onderne mende mensen. Met de verschillende projecten worden diverse goede doe len ondersteund. Na het Shelterbox evenement in het Temeuzense Schel- detheater van de gezamenlijke Zeeuws-Vlaamse Rotary Clubs (goed voor een opbrengst van 20.000 euro), heeft Rotary Hulst dit jaar nog diver se succesvolle evenementen georgani seerd: de traditionele Matthaus Pass ion in de Hulster Basiliek, de Dijken en Krekenrally voor Old timers en Cabriolets, de bijzondere lezing van Geoffrey Hilton-Barber en de recente lijk gehouden 15e Reynaert Fiets tocht. Met dergelijke evenementen worden de sociale en humanitaire pro jecten van de Rotary Club Hulst on dersteund. Zo komt een deel van de opbrengst van de Fietstocht ten goe de aan de volgende lokale projecten: Kinderboerderij van Stichting Trag-1 in Clinge, de Jeune Restaurateurs die king was dat je ondanks je beperkin gen toch van alles van het leven kunt maken", aldus de aftredend voorzit ter, in het dagelijks leven mededirec teur-eigenaar van Cleaning Professio nals. Deze onderneming - actief in heel Vlaanderen en de grensstreek - is gespecialiseerd in schoonmaken van kantoren, scholen en bedrijfsgebou wen. Daarnaast behoren ook specialis tische reiniging van industriële- en ha venbedrijven tot de kernactiviteiten. Rotary Hulsf komt wekelijks plenair bijeen, voorheen in het Hof van Vlaanderen en tegenwoordig in het huidige thuishonk Café de Ster. Tij dens de plenaire meetings houdt meestal een van de eigen leden een presentatie. Recentelijk lneld Eric van den Bergen van InfraDEM een rondleiding in het kader van het ambi tieuze Plan Nieuwe Bierkaai. „Erie is projectleider van Nieuwe Bierkaai. Hij heeft de dagelijkse leiding in de bouwput. Er worden binnen de Rota ry maatschappelijk interessante the ma's behandeld. Het is goed dat er binnen onze club veel diversiteit van branches is, met veel ondernemers en vrije beroepsbeoefenaren maar ook mensen die in loondienst zijn. Er wordt over je eigen vakgebied heen- gekeken, waardoor je blikveld wordt verruimd en kennisoverdracht plaats vindt." De Rotary Reynaert Fietstocht telde dit jaar 2500 deelnemers. pen. Espatjo da Crian^a zorgt voor op vang voor kansarme kinderen in Bra zilië. Dit project wordt gehouden in samenwerking met de locale Rota- ryclub in het Braziliaanse Recife. Erelid Rotary Hulst-Hontenisse zag om pre cies te zijn op 7 mei 1971 het levens licht. Jan Niesten is een van de stich tende leden van deze club. De medi cus maakt als erelid ook anno 2011 nog deel uit van Rotary Hulst. Marco Apers roemt ook de onlangs gehou den lezing van de blinde Zuid-Afri kaan Geoffrey Hilton-Barber. „Hij is wereldberoemd als visueel gehandi capte bergbeklimmer, marathonloper, oceaanzeiler en parachutespringer. Hij heeft enkele maanden geleden voor een volle zaal in Den Dullaert zijn levensverhaal verteld. De strek met hun mobiele keuken bezoeken brengen aan zieke kinderen en Hulst Art voor de aanschaf van diverse mate rialen. Fietstocht „De recreatieve Reynaert Fietstocht door het mooie Zeeuws-Vlaamse landschap was een groot succes, mede vanwege het schitterende weer en de geweldige muzikale sfeer bij de con troleposten en opstapplaatsen. Er wa ren bijna 2500 deelnemers die via di verse routes en opstapplaatsen tussen de twintig en honderd kilometer afleg den. De opstapplaats Hulst (oefenlo kaal Young Ones) kende met een aan tal van 1050 een uniek aantal inschrij vers. Een aantal dat voor lange files bij de inschrijftafels zorgde. Uiteinde lijk werd er meer dan 14.000 euro bij elkaar gefietst voor de goede doelen." De Reynaert fietstocht ondersteunt daarnaast ook twee buitenlandse pro jecten: Stichting ShelterBox en Es- pa^o da Crian^a. Eerstgenoemde Stichting is een internationaal nood hulpfonds dat wereldwijd voorziet in noodhulp en -onderdak voor mensen die getroffen zijn door (natuur-)ram- Aftredend voorzitter Marco Apers. Sinds de ingebruikname van Katse Heule in 2004 dat het voorheen brakke Veerse Meer verbindt met de zoute Oosterschelde, ver zout het Veerse Meer gestaag, met als gevolg dat het grondwater steeds zouter wordt. Reden voor de familie Janse van 'de Heerlijkheid van Wolphaartsdijk' om een ziltvriendelijke aanvulling te introduce ren op hun reguliere landbouw. door Loes van der Hoeven WOLPHAARTSDIJK - Sinds 2006 telen de broers Hubrecht en Maarten Janse met succes zeekraal op hun per celen aan het Veerse Meer. De broers zijn gestart met een pilot op de natte hoek van hun terrein, het kweken van zagers in een vijver in combinatie met zeekraal. Dat doen zij nog steeds en met succes. Het bedryf is inmiddels gespecialiseerdrin de pro ductie van zeekraalzaad en verse zee kraal. "Het eerste jaar hadden wij 500 m2 zeekraal. Met het instellen van het verhogen van het winterpeil van het Veerse Meer, eind 2008, zou on ze reguliere teelt nog meer last krij gen van de verzilting. Reden om ons zeekraalareaal stapsgewijs te vergro ten. Met onze gronden op Texel kwe ken wij nu in totaal twee hectare zee kraal. Deze nieuw aquacultures is nog niet optimaal. Daarom onderzoeken wij samen met de Hogeschool Zee land, hoe wij de zeekraalteelt verder kunnen verbeteren. Onderzocht wordt bijvoorbeeld of de zagervijver ook gebruikt kan worden voor de teelt van zeekraal. Eerst een teelt zee kraal en dan in het najaar pootzagers in de vijver uitzetten. Ook wordt on derzoek gedaan naar een onkruidbe- strijding. Doordat wij met oppervlak tewater bevloeien, hebben wij bij voorbeeld last van onkruid dat ook langs het Veerse Meer groeit. Proble men die grondwaterbevloeiing niet kent. Verder weten wij nog niet of roulatie van producten op de gron den leidt tot grotere en meer stabiele opbrengsten, net zoals bij de reguliere teelten. Ook pionieren wij op ons land met andere zilte groenten, zoals lamsoor, zeevenkel en zeekool." De afzet van zeekraal is nog in ont wikkeling en kan nog verder worden gepositioneerd. Familie Janse ver koopt zeekraal in de winkel op hun landschapscamping en via enkele han delaren, winkels en horecaonderne mers. Mensen komen van heinde en verre naar Wolphaartsdijk om zee kraal te kopen en de zeekraalteelt te beleven, al dan niet in combinatie met een van de excursies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 131