Notariële akte is goud waard Wakkere ondernemers bij BNI chapter interview Ballonbedrukking 06 Mr. Femke de Nooijer, kan didaat-notaris op het kan toor van Notaris Herwig in Vlis- singen, is gespecialiseerd in Esta te Planning. Ze is niet slechts lid van de Vereniging van Estate Planners in het Notariaat (EPN), maar de enige (kandidaat) notaris in Zeeland die gecertificeerd EPN Estate Planner is. door Henk van de Voorde VLISSINGEN- Femke de Nooijer is ruim tien jaar werkzaam in het nota riaat en hecht er veel waarde aan om als kandidaat-notaris midden in de maatschappij te staan. Zo is ze actief als secretaris in het bestuur van de Ju nior Kamer Walcheren, een organisa tie van ondernemende mensen tot veertig jaar. Het is een energieke club die, conform de adagia 'learning by doing' en 'entrepreneurs in action', zich sterk maakt voor het Zeeuwse bedrijfsleven en tegelijkertijd goede doelen ondersteunt. „We hebben on langs weer onze traditionele Haring party in Veere georganiseerd en in middels zijn we al voorbereidingen aan het treffen voor ons jaarlijkse Fun- draise evenement in november. Ook zijn we druk bezig met het organise ren van een nieuw evenement in sep tember voor jong en oud: de Vlissing- se badeendjesrace. Een sensationele happening met duizenden badeendjes in de haven van Vlissingen. De JKW is een'gezellige club die ook regelma tig bedrijfsbezoeken en lezingen orga niseert." De Zeeuwse kandidaat-notaris mr. De Nooijer is geboren en getogen op Walcheren. Ze kent de regio door en door en weet wat er speelt op juri disch, bedrijfseconomisch en maat schappelijk gebied. ,,Ik ben werk zaam bij een laagdrempelig notariskan toor dat staat voor een persoonlijke benadering en het spreken van duide lijke taal. Je bouwt als notaris een ver trouwensband op met de mensen, die je in diverse levensfases meemaakt. Het is interessant om de ontwikkeling in hun leven mee te maken, en ze in verschillende stadia te helpen. Ze ko pen "een huis, gaan samenwonen of trouwen, starten een onderneming, wijzigen de rechtsvorm, gaan even tueel scheiden en krijgen helaas ook te maken met sterfgevallen." Samenlevingscontract Femke de Nooijer wijst op het feit dat per 1 januari 2012 een notarieel sa menlevingscontract verplicht is voor samenwoners die nog geen vijfjaar sa menwonen, wil men als partner in de successiewet aangemerkt worden en een hoge vrijstelling erfbelasting krij gen. „Als er geen sprake is van een hu welijk, maar van samenwonen is het essentieel om een testament te maken want zonder deze notariële akte er ven de partners niets van elkaar." Landelijk zijn er maar twintig (kandi daat) notarissen gecertificeerd EPN Estate Planner. „De Vereniging van Estate Planners in het Notariaat (EPN) is een notariële specialistenver eniging. De leden zijn notarissen en kandidaat-notarissen die zich gespecia liseerd hebben in estate-planning; de advisering die zich richt op de juridi sche en fiscale begeleiding van de overgang en instandhouding van (fa- milie)vermogens. Niet alleen de testa menten worden bekeken, ook de hu welijksvoorwaarden, schenkingsmoge lijkheden, eventuele vermogensover dracht tijdens leven en internationale aspecten, zoals een tweede woning in het buitenland." Femke onderstreept het belang van het tijdig aanpassen van notariële ak ten aan veranderende omstandighe den. Een goed testament kan veel el lende in families voorkomen èn kan veel belastingen schelen. Bovendien is schenking bij leven 'met de warme hand' tegen een laag belastingtarief voor veel mensen aantrekkelijker dan het vermogen later bij overlijden te gen een hoog tarief te laten vererven. Ze wijst op de per 1 januari 2010 ge wijzigde Successiewet. „Er is door de wetgever de mogelijkheid geboden dat ouders aan hun kinderen (tussen de 18 en 35 jaar), een bedrag van 50.300 euro schenken in verband met de aankoop door het kind van een ei gen woning, ter verbetering of onder houd van de eigen woning, dan wel ten behoeve van de aflossing van de eigen woning schuld van het kind. Een notariële akte is vereist. Als al eer der door de ouders een bedrag is ge schonken, mag het ingevolge de ge wijzigde wet alsnog tot 26.156 euro. Wanneer vermogen vooral in de wo ning aanwezig is, kan het aantrekke lijk zijn de kinderen een schenking op papier te doen. De schenker er kent daarbij een bedrag schuldig aan zijn of haar kind, dat in beginsel pas opeisbaar is bij ovërlijden. Tot het overlijden houdt de schenker zelf de beschikking over het schuldig erken de bedrag. Ook hier is een notariële akte vereist. Er moet minimaal zes procent rente worden betaald. Als in het verleden niet daadwerkelijk de rente is betaald, moet dit alsnog recht gezet worden." Levenstestament Heel actueel is het levenstestament. „In het levenstestamënt wijzen de mensen een of meer gevolmachtig den aan om tijdens leven zaken te kunnen regelen wanneer men bijvoor beeld door een ernstig ongeval of de mentie hiertoe zelf niet meer in staat is. Het gaat om zaken zoals het al dan niet verkopen van de eigen woning of de onderneming en voor welke prijs, het doen van schenkingen en wensen op medisch gebied." Op 15 juni heel erg vroeg, om 6.45 uur, waren de leden van de nieuwste BNI-chapter in Zeeland al op. In Golden Tulip Strand- hotel Westduin in Koudekerkè werd de BNI-chapter Michiel de Ruy- ter gelanceerd. Met de aftrap tijdens een ontbijtsessie met ongeveer 150 ondernemers uit heel Walcheren. KOUDEKERKE - BNI staat voor Business Network International. Een wereldwijde netwerkorganisatie met meer dan 5.200 groepen. In Neder land is de organisatie een jaar of vijf actief. BNI Michiel de Ruyteris chap ter nummer 102 in Nederland. De le den van een chapter komen wekelijks in een ontbijtsessie bij elkaar. De be-, doeling is dat de leden bij het zaken doen gebruik maken van eikaars net werk. Positief De stemming tijdens de wekelijkse ontbijtsessie is altijd erg positief en energiek. Je merkt dat er onder onder nemers veel belangstelling is voor het basisconcept van waaruit BNI werkt. 'Geven Loont' is het motto, Wat je geeft, krijg je later ook weer terug. Kenmerkend voor de groep onderne mers is dat zij met veel passie en ge drevenheid hun vak uitoefenen. Op die manier zijn de wekelijkse ontbijt- sessies ook voor de deelnemers een bron van inspiratie waar je enthou siast vandaan komt. En zo genereert de groep werk voor eikaars business." De leden van de ondememersgroep krijgen tijdens de lancering van BNI-chapter Michiel de Ruyter de kans om zichzelf neer te zetten in een één-minuut-presentatie. De basis van het BNI-concept is mond-tot-mond- reclame. "Hoe beter je kunt vertellen waar jij met je onderneming voor staat en wat je van anderen nodig hebt, hoe beter de leden elkaar kun nen helpen door het geven van aanbe velingen", zo luidt de redenering., In heel Nederland zijn al vele BNI-chapters. Een van de eerste BNI-chapters werd enkele jaren gele den gelanceerd in Breda. Daar komen de leden nog steeds vol enthousiasme regelmatig bij elkaar. Meer informatie over BNI Michiel de Ruyter is te verkrijgen bij Stephan Floor, Regionaal Directeur BNI Zuidwest Nederland. gjfpiPjl Jl5 -K" (ij wMMmË Feinke de Nooijer: 'Laagdrempelig notariskantoor. Foto: Marijke Folkertsma www.ballonenko.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 130