Bedrijven investeren BAROMETER - juni - stand van zaken column Versobering opbouw oudedagsvoorzieningen voorgesteld Nederland gemiddeld 12,0 03 Dit blijkt uit de gezamenlijke conjunctuurenquête van de Kamer van Koophandel, VNO-NCW, MKB-Nederland, CBS en EIB. Het ondernemersvertrouwen in Zuid west-Nederland is de afgelopen maan den gestegen: van +2,4 naar +10,9. Deze index is de som van negatieve eii -positieve verwachtingen van on dernemers over hun omzet, export, investeringen en werkgelegenheid. Vooral de wil om weer te investeren heeft voor de stijging gezorgd. Ook zijn ondernemers positiever over hun buitenlandse omzet, al zijn onderne men in de rest van Nederland hier over nog optimistischer. Een kwart van de internationaal georiënteerde bedrijven verwacht een stijging van de export. In-vooral de groothandel maar ook in de industrie blijft de stem ming achter. Zeeland koploper Het ondernemersvertrouwen in Zuid west-Nederland blijft achter bij de lan delijke score (+12,0). Deze achter stand kan vooral aan de bedrijven in West-Brabant worden toegeschreven. Het ondernemersvertrouwen ligt im mers in West-Brabant (+7,7) duide lijk lager dan in Zeeland (+17,7). Bin nen Nederland is Zeeland zelfs de pro vincie met het hoogste ondernemers vertrouwen. Vooral ten aanzien van de export en de investeringen zijn de Zeeuwse ondernemers bovengemid deld optimistisch. Bijna een derde van de ondernemers in Zuidwest-Nederland verwacht over het tweede kwartaal een toena me van de omzet, 15 procent gaat uit van een daling. Vooral ondernemers in de horeca, vervoerssector, detail handel en de industrie verwachten meer euro's in de kassa. Onderne mers in de groothandel en met name in de bouw zijn minder positief ge stemd. De bouw heeft nog altijd veel last van de bouwcrisis. Bijna de helft spreekt van een kleine orderpositie. Ondanks het gestegen vertrouwen is de winstgevendheid van bedrijven nog nauwelijks verbeterd. Bijna één op de vier ondernemers spreekt nog van een verslechtering van de winst en één op de zes van een verbetering. Vooral in de bouw (lage omzet), de detailhandel (lage verkoopprijzen/ kleine marges) en de industrie (dure grondstoffen) staat de winst onder druk. Werkgelegenheid onder druk De betere bedrijfsprestaties leiden maar beperkt tot een toename van de vraag naar arbeid. Circa 13 procent van de Zuidwest-Nederlandse bedrij ven rekent in het tweede kwartaal op een toename van personeel, 12 pro cent gaat uit van een daling. Landelijk zijn de cijfers iets gunstiger (toename: 16%, afname: 12 procent). De bedrij ven in Zeeland staan positiever ten opzichte van de ontwikkeling van de werkgelegenheid dan hun West-Bra bantse collega's. mr. Manfred Zurhorst FB is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Goes, m.zurhorst@drv.nl Nederland vergrijst. Steeds minder werkenden kunnen de uitkeringen van AOW-gerechtigden dragen. Om Griekse toestanden te voorkomen, moet er op korte termijn iets veranderen. Daarom is een wetsvoorstel ingediend om de AOW-ingangsleeftijd in 2020 te verhogen van 65 naar 66 jaar. Dat heeft voor iedereen consequenties. Maar zonder ingrijpen zal de AOW onbetaalbaar zijn. De belangrijkste wijzigingen zijn: Opbouw van AOW zal voor elke Nederlandse inwoner verschuiven van de periode tussen 15 en 65 jaar naar de periode tussen 16 en 66 jaar. Een volledig pensioen (70 procent van het laatstverdiende loon) via uw werkgever wordt op basis van het voorstel pas bereikt'na 40 dienstja ren in plaats van 35 dienstjaren. Hierdoor dalen de maximale, wettelijk toegestane opbouwpercentages voor ouderdoms-, partner- en wezen pensioen. De maximale opbouw van ouderdomspensioen daalt voor alle soorten pensioenregelingen bijvoorbeeld met 0,25 procentpunt per jaar. Ook de opbouw in eigen beheer daalt dan naar maximaal 1,75 procent voor een eindloontoezegging of 2 procent bij een mid delloonregeling. Verlaging van het maximale premiepercentage voor aftrek van (bankspaar)lijfrentes met 2,5 procentpunt. Dit betekent dat op basis van het nieuwe voorstel maximaal 14,5 procent van het inkomen (bij voorbeeld loon, ondernemingswinst en resultaat overige werkzaamhe den) als betaalde lijfrentepremie wegens een pensioentekort in aftrek kan worden gebracht. Ondernemers (eenmanszaak, vennootschap onder firma, maatschap, etcetera) kunnen een bepaald percentage van hun winst aftrekken als oudedagsvoorziening. Dit percentage wordt van 12 procent verlaagd tot 10 procent. Gevolgen voor de praktijk De verlaging van de opbouwpercentages leidt ertoe dat jaarlijks minder pensioen wordt opgebouwd. Daardoor moeten veel werkgevers en werknemers met elkaar aan tafel om de pensioenregeling te wijzigen. Bij verzekerde regelingen moet eventueel de ondernemingsraad om instem ming worden gevraagd. Tot 2013 opgebouwde pensioenrechten wor den gerespecteerd en hieraan verandert niets. Aanvullende pensioentoe zeggingen op basis van de huidige fiscaal maximale opbouwpercentages zijn dus in 2011 en 2012 nog mogelijk. Een volledig pensioen wordt straks bereikt na 40 dienstjaren. Om het zelfde pensioen te blijven ontvangen, geldt dan voor werknemers met 40 dienstjaren: - Wanneer u een jaar na 2013 de AOW-gerechtigde leeftijd bereikt, werkt u ongeveer een halve maand langer door. - Wanneer u kort voor het jaar van de verhoging van de AOW-leeftijd 65 jaar wordt, werkt u ongeveer 4,5 maand langer door. Zo levert ook de 'oudere' werknemer een bijdrage aan het langer door werken. Het effect van de lagere pensioenopbouw kan mogelijk worden opge vangen door (extra) lijfrentepremie te betalen of te gaan banksparen. De tijd zal het leren Zoals het er nu naar uit ziet, moeten we langer gaan werken om straks een 'goed' pensioen te ontvangen. Het voorstel moet nog wel worden •aangenomen door de Eerste en Tweede Kamer. Dus hoe onze oude dag er straks financieel uit komt te zien? De tijd zal het leren. HDRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 500 medewerkers en 77 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. Regionale ondernemersvertrouwen Vertrouwen van Nederland De Kamer van Koophandel verwacht dat de investerin gen in Zuidwest-Nederland dit jaar nog aantrekken. Bedrijven zien de toekomst rooskleuriger in. "Een op de vier onderne mers verwacht in 2011 meer uit te geven en dat is een op steker. Landelijk is dit een op de vijf," aldus de KvK. De investeringen leiden per saldo nog niet tot extra banen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 127