27 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 18 juni 2011 Hoopt u al jaren de vondst van de eeuw te doen op de jaar lijkse rommel markt? Zin in een antiekë klok, maar schroom om bij een antiquair bin nen te lopen? Dan is de drempel van een antiekveiling al helemaal te hoog. De antiekwereld lijkt vooral te worden gedomineerd door ken ners en verzamelaars. Bovendien hangt er een aura van decadentie omheen. Toch is antiek ook voor gewone mensen bereikbaar. „An tiek hoeft niet duur te zijn. Durf eens te genieten van een mooi ob ject met geschiedenis. Ben je op zoek naar een hobby die nooit ver veelt, verdiep je dan eens in an tiek", zegt Patrick M.A. Buch. Hij is enthousiast verzamelaar van empire, meubelen en voorwerpen uit de tijd van Napoleon. Buch blies de Oude Kunst- en Antiek beurs Delft nieuw leven in, de eni ge beurs in Nederland die com pleet is gericht op antiek en oude kunst. Buch geeft antwoord op een aantal fundamentele vragen rond het kopen van antiek. Wanneer is iets antiek? „Dat is meteen een lastige vraag. Vroeger was het antwoord vrij simpel: antiek is tenminste 100 jaar oud en moet met de hand zijn gemaakt. Vandaag de dag kij ken we er anders tegenaan. Antiek moet uiteraard een zekere ouder dom hebben. Maar tegenwoordig Waar koop ik antiek? „Iedereen hoopt een gouden vondst te doen op een rommel markt. Als ik op een markt in Frankrijk iets vind en de verkoper weet niet wat het is, kan mijn dag niet meer stuk. Af en toe moet je geluk hebben. Beginnende kopers doen er goed aan eens een antiek beurs te bezoeken. Daar kun je ge rust vragen stellen en stijlen verge lijken. Op een goede beurs is alles gekeurd en dus gegarandeerd echt. Het kopen op veilingen is ook een optie, maar het is vaak lastig de uitleg uit de catalogus te doorgron den. Zo is 'empire' bijvoorbeeld niet hetzelfde als 'empire-stijl'." Hoe weet ik of iets echt is? „Wees niet bang een fout te ma ken. Gebruik je zintuigen om de waarde van een object in te schat ten. Kijken doe je niet alleen met je ogen, ook met je handen. Pro beer de sporen van het verleden te voelen. Als je begrijpt hoe vroe ger iets werd gemaakt, leer je dat herkennen. Bovendien worden bij het kopiëren van antiek altijd fou ten gemaakt. Dat is waarop je moet letten. Wie wil beginnen met het kopen van antiek, doet er goed aan eerst boeken over antiek te lezen om kennis op te doen over materialen en stijlperioden." Is antiek een goede investering? „Antiek koop je niet om er geld aan te verdienen, maar'omdat je het mooi vindt. Begin rustig met iets wat niet al te duur is, want aan het uitgeven van geld voor an tiek moet je wennen. Opvallend is dat we voor een auto 25.000 euro uitgeven, terwijl die auto na vier jaar veel minder waard is. Voor an tiek krijg je altijd iets terug. Soms minder dan je er voor betaalde, soms veel meer. Dat kun je met een kast van Ikea wel vergeten." Is dit een goede tijd om antiek te kopen? „In de antiekmarkt zie je altijd pie ken en dalen. Op dit moment is er veel interesse in spullen uit de ja ren zestig. Dat houdt verband met -* een herwaardering voor de mu ziek uit die tijd. Maar er blijft al tijd een vaste groep verzamelaars en liefhebbers die trouw blijft aan de stijlperiode van zijn voorkeur. Wie antiek aanschaft, moet dat weloverwogen doen. Neem de tijd en durf zo nu en dan ook 'nee' te gen iets te zeggen. Of wacht tot je het kunt betalen en een beter stuk kunt kopen. Je eigen smaak ont- f dekken en ontwikkelen kost tijd." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Het 'horizontale flatgebouw' waarin Ben Zeehandelaar woont. foto's BZ naar Nederland om mijn studie af te ronden en familie en vrienden te vertellen dat ik niet meer terug zou komen in Nederland. Vervol gens heb ik al mijn spullen keurig op Marktplaats.nl gezet, haha..." Ben je makkelijk aan werk gekomen? „Het eerste jaar was ik freelance- adviseur, onder meer voor een wijncoöperatie. Tijdens mijn on derzoek verkocht ik eens kleren op het strand. We wilden op va kantie naar Uruguay, maar door de toen nog onzekere toekomst hier, wilde ik mijn spaargeld daar niet voor gebruiken. Die verkoop was een heel mooi alternatief." En nu? „Ik werk voor de Round Table on Responsible Soy Association, een organisatie waarin partijen samen werken die een belang hebben in sojaproductie. We streven naar consensus omtrent verantwoorde wie Ben Zeehandelaar (36) en Maria (48), Belén (25), Gonzalo (23) en Sol (14) Villanueva beroep hij: mana ger Round Table on Responsible Soy Association, zij: coach, astrologe en 'tarotista' eerder Utrecht nu Buenos Aires, Argentinië (sinds 2006) productie en proberen negatieve aspecten, zoals ontbossing en kin derarbeid, om te zetten in positie ve zaken. Bijvoorbeeld het verzin nen van vormen om ontbossing tegen te gaan. Ik draag mijn steen tje bij als communicatiemanager." Dat betekent vast veel reizen. Wel tijd genoeg om in Buenos Aires te zijn? „Ja, gelukkig wel. We wonen in Almagro, een volkswijk dicht bij het centrum, in een zogeheten PH: propriedad horizontal, zeg maar een horizontaal flatgebouw. We wonen met z'n vieren op 90 vierkante meter. Maria's oudste dochter woont al op kamers. De wens is ruimer te gaan wonen, mét een tuintje als het kan." En? Kan dat? „Ja, als we een half uurtje buiten Buenos Aires gaan wonen zeker wel. Maar binnen de stad zal dat behoorlijk duur worden. Een huis met drie slaapkamers, en in ons geval een tuintje dus, kost buiten de stad zo'n 200.000 tot 250.000 Amerikaanse dollar, de hele hui zenmarkt hier rekent in dollars. Maar tel er voor hetzelfde huis in de stad gerust een ton bij op." Ik hoor het al, dat wordt forensen. „Nou, dan moet er nog veel water onder de Puente de la Mujer, de Vrouwenbrug, doorstromen. Want ik weet niet of het gezin de stad wel uit wil. School voor de jongste, het werk van mijn vrouw en van mij: alles zit hier. En laten we wel wezen, het culturele aan bod van Buenos Aires is ook iets wat je niet zomaar laat schieten." Andere opties? „Een weekendhuis buiten de stad. Is hier heel gebruikelijk. Wij gaan er op uitnodiging van vrienden ook regelmatig heen, maar moge lijk kunnen we er in de toekomst zelf een bouwen of kopen." Maar in elk geval nooit meer terug naar Nederland? „Nee, dat is normaliter uitgeslo ten. Als we al uit Argentinië weg gaan, zal dat voor Uruguay zijn. Dat vinden Maria en ik beiden een prachtig land, met fantas tische natuur en geweldige men sen. En het is niet zo heel ver van a» hier, waar de kinderen van Maria vast zullen willen blijven." Dus geen heimwee naai z polder? „Zeker niet. Ik ben u; de veilige context van Nederla J gestapt, heb een heel nieuw even opge bouwd enoei hie1 dat ik leef. Daar ben k heel dankbaar voor. Oók vor r de moed die ik uiteinde- lijk ton bieek te hebben om een onb' -Ie weg in te slaan." r>-y Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl noemen we voorwerpen uit de art deco en jugendstil ook al antiek. Bij meubelen ligt het bijvoorbeeld anders dan bij juwelen. Een limi ted edition-horloge van Carrier uit 1962 kan als antiek worden be stempeld, terwijl het volgens de oude maatstaven niet oud genoeg is. In dit geval heeft het alles te ma ken met design en zeldzaamheid." Wat is zo mooi aan antiek? „Antiek verveelt nooit. Je onder scheidt je ermee, want een antiek stuk is, in tegenstelling tot iets uit een moderne meubelzaak, altijd uniek. Antiek vertelt een verhaal. Zo bracht elke koning een andere stijl met zich mee. Het is interes sant je hierin te verdiepen en de verbanden te ontdekken. Boven dien ontwikkel je gaandeweg een smaak. Wie antiek verzamelt, hoopt dat zijn verzameling nooit compleet is, want dan valt de span ning weg. Antiek is absoluut niet stoffig en ouderwets. Als je een an tiek object combineert met een strak, modern interieur, komt het vaak beter tot zijn recht. Over het kopen van antiek moet je niet te moeilijk doen. Het is een kwestie van proberen, voelen en genieten. Fransen en En gelsen zijn daar beter in. Zij we ten als geen an der dat je kunt leven met an tiek, zonder van je huis een museum te maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 111