io I buitenland Genocide Srebrenica Geur van corruptie hangt om interactief in kaart de stichting van 'Dwaze Moeders' Oekraïense rechter verbiedt hijsen Rode Leger-vlag Steun voor Saleh 'Zestien doden bij protesten in Syrië' EHEC in Noord-Hessen via mens op voedsel Loekasjenko: internet is oorzaak problemen Dochter Castro roemt seksles in Nederland Saudische vrouwen negeren rijverbod RAF'er Folkerts niet naar Nederlandse cel Piraten beroven tanker bij Nigeria zaterdag 18 juni 2011 KIEV Het besluit van de Oekraïense pre mier Viktor Janoekovitsj om tij dens de herdenking van de over winning op Nazi-Duitsland op overheidsgebouwen de vlag van het Rode Leger van de Sovjet-Unie te hijsen, is ongrondwettig. Dit heeft het Constitutionele Hof vrij dag bepaald. BEIROET Syrische troepen hebben volgens mensenrechtenactivisten gisteren zestien mensen doodgeschoten toen duizenden betogers na het vrijdaggebed de straat opgingen om te demonstreren. Negen doden vielen in de centrale stad Homs, twee in het oostelijke Deir el-Zour, twee in Harasta bij Damascus, twee in het zuidelijke dorp Dael en een in de noordelijke stad Aleppo. WIESBADEN De gevaarlijke EHEC-ziektekiem is in de Duitse regio Noord-Hessen van een medewerkster van een ca teringbedrijf op voedsel overge sprongen. Daardoor zijn twintig mensen ziek geworden. Dat heb ben de gezondheidsautoriteiten in de deelstaat Hessen gisteren laten weten. Het is niet duidelijk op wel ke wijze de EHEC op het voedsel kon terechtkomen. MINSK Die 'rotzooi genaamd internet' is de oorzaak van problemen in Wit-Rusland. Dat heeft president Loekasjenko gisteren gezegd. Hij dreigt de grenzen dicht te gooien mocht de economische situatie in het land verder verslechteren. Vol gens de president stabiliseert de si tuatie zich langzaam in de voorma lige Sovjet-republiek. Janoekovitsj ondertekende het be sluit in mei. Tegenstanders zeiden dat dit het totalitaire Sovjetregime zou verheerlijken. Het hof oordeelde dat het besluit in strijd is met de grondwet, om dat daarin de vlag van het Rode Le ger niet als een regeringssymbool wordt genoemd. AMSTERDAM Mariela Castro Espin, de dochter van de Cubaanse president Raül Castro, wil het Nederlandse model van seksuele voorlichting graag in haar eigen land introduceren. Dat zei ze gisteren tegen de Wereldom roep. Vooral de vroege seksuele voorlich ting, vaak al op de basisschool, en de open manier waarop wordt ge communiceerd over seks, werd ge roemd door Castro. RIYAD Overal in Saudi-Arabië hebben vrouwen gisteren gehoor gegeven aan de landelijke oproep van de campagne Women2Drive om het rijverbod te negeren. Dat meldden verschillende socialemediasites. Er is geen wet tegen vrouwelijke be stuurders in het land. De regering baseert het verbod slechts op een fatwa, een juridisch advies geba seerd op de islam. HAMBURG De RAF-terrorist Knut Folkerts hoeft niet naar Nederland om de celstraf van twintig jaar uit te zit ten voor de moord op een agent in Utrecht in 1977. Dit heeft het hoog ste rechtscollege van Hamburg gis teren bepaald. Folkerts zat tot 1978 in een Nederlandse cel en werd toen aan Duitsland uitgeleverd we gens drie andere moorden. SANAA - Aanhangers van de Jemenitische president Sa leh zijn in de hoofdstad Sanaa in vlaggenmasten geklom men om hun steun aan Saleh te betuigen. Volgens een woordvoerder van Salehs politieke partij zal de presi dent binnen enkele dagen naar zijn land terugkeren. Sa leh raakte begin juni zwaargewond bij een aanval op zijn woning en vertrok naar Saudi-Arabië. Een hoge Sau dische functionaris ontkende gisteren echter de terug keer van Saleh. Vertrek naar een ander land zou een op tie zijn, aldus de Saudi. foto Mohammed AI-Sayaghi/AP SARAJEVO - De Bosnische mensen rechtenorganisatie Jeugd initiatief voor Mensenrechten heeft vrijdag een website geopend waarop de ge nocide van Srebrenica interactief in kaart wordt gebracht. Op www.srebrenica-mappinggenoci- de.com zijn zeventien kaarten en 220 minuten video te zien. Bijna zestien jaar na de val van de moslimenclave op 11 juli 1995 wil de mensenrechtenorganisatie hel pen misverstanden weg te nemen. Bosnisch-Servische troepen dood den na de verovering zo'n achtdui zend moslimmannen en -jongens. Het Nederlandse VN-bataljon Dutchbat kon de massamoord niet voorkomen. De website in het Servo-Kroatisch en het Engels gebruikt onder meer materiaal van het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag en van andere bronnen bij de Verenigde Naties. Ook de regering van Republika Srpska, de Servische entiteit bin nen Bosnië, heeft materiaal ter be schikking gesteld. door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - Waar in Argentinië door gaans politici of ondernemers ge- linkt worden aan corruptiepraktij ken, is dat nu uitgerekend de stich ting Madres de Plaza de Mayo (de 'Dwaze Moeders'), 's lands be roemdste mensenrechtenorganisa tie. De Madres ontstond in 1977 tij dens de militaire dictatuur. Uit pro test tegen de verdwijning van hun kinderen, begon een groepje moe ders elke donderdag rondjes te lo pen over het centrale plein in Bue nos Aires. Na de terugkeer van de democratie, verenigden ze zich of ficieel in een stichting, sindsdien uitgegroeid tot vehikel voor vele ac tiviteiten. Voorzitter Hebe de Bo- nafini (82), wier twee kinderen nooit zijn teruggevonden, is een beroemdheid. Vanwege haar uitge sproken politieke sympathieën krijgt ze weliswaar regelmatig kri tiek, maar met corruptie was ze nog niet in verband gebracht; totdat stichtingsdirecteur Sergio Schoklender eind mei zijn functie neerlegde wegens beschuldigingen van zelfverrijking. De Moeders kregen de laatste ja ren miljoenen euro's van de staat voor sociale woningbouw-projec- ten. Schoklender zou een deel heb ben weggesluisd.Daarna bleken ook de broer van Schoklender en een door Bonafmi aangestelde ad vocaat niet zuiver op de graat. In totaal zijn inmiddels zestien werk nemers ontslagen bij de Madres. Vrijwel elke dag breidt het schan daal zich uit. Deze week vonden twaalf huiszoekingen plaats, ook bij de kantoren van de stichting zelf. De forensisch accountant zei daarna dat er in de administratie van de Moeders dingen zijn aange troffen 'die me deden schrikken'. Zo vond hij een fonds 'met geld uit weinig gezonde bronnen'. Bizar detail is het verleden van Ser gio Schoklender. Hij werd in 1981 veroordeeld wegens de moord op zijn ouders. De Bonafmi leerde Schoklender kennen tijdens haar werkbezoeken aan gevangenissen, nam hem na zijn vrijlating op in haar eigen huis en benoemde hem later tot directeur van de stichting. Dat maakt het voor velen moeilijk te geloven dat de voorzitter van de Moeders niets wist van de corrup tie. Het juridische onderzoek zal dat moeten uitwijzen, maar de re putatie van de Madres de Plaza de Mayo is voorgoed aangetast. zie onze website:buitenland Historische beelden van en mu ziek over de Dwaze Moeders LAGOS - Piraten hebben dinsdag national Maritime Bureau (1MB) een tanker met chemicaliën be- kaapten de zeerovers het schip en roofd die voor de rede van de Nige- dwongen de bemanning koers te riaanse handelshoofdstad Lagos zetten naar een onbekende locatie, voor anker lag. Volgens het Inter- waar ze het schip beroofden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10