81 buitenland Groenen en CDU flirten Libië wordt nog DUBAI EMIRATEN CRUISE Papandreou wil politiek overleven 'Taliban sterk in Noord-Afghanistan' KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm Bashir veroordeeld voor terrorisme Halfnaakt Oekraïens protest tegen Saudisc Wegens groot succes, ook dit jaar in ons programma! vrijdag 17 juni 2011 DUITSLAND Basis van partijen is sceptisch door onze correspondent Oene van der Wal Christendemocraten en Groenen vormen de meest onwaarschijnlijke coalitiepartners in Duits land. Maar een politiek wonder lijkt niet langer uitgesloten na het recente besluit van de regering van bondskanselier Merkel (CDU) om alle Duitse kerncentrales te gaan sluiten. „Een wezenlijk obstakel is weggevallen", aldus Groenen-kop- stuk Winfried Kretschmann, de nieuwe minister-president van de deelstaat Baden-Württemberg. De Groenen waren altijd al tegen kern energie. De 'vergroende' Merkel en 'conser vatieve Groene' Kretschmann lig gen elkaar. Beiden hebben een pragmatische stijl, wars van ideolo gische blokkaden. Een 'droom- paar' schrijft weekblad Der Spiegel enthousiast. Lang niet iedereen bij de Groenen kan de flirt met de christendemo cratische aartsvijand echter waar deren. „Ik zie geen reden voor ge- dachtenspelletjes over coalities", zei partijleider Cem Özdemir. Nieuwe parlementsverkiezingen zijn er immers pas in september 2013. Partijgenote Renate Künast liet weten dat Merkel 'niet aantrek kelijker' is geworden doordat ze kernenergie plotseling gedag zegt. De Groenen zijn diep verdeeld over de vraag of zij Merkels besluit over de afschaffing van kernener gie zullen steunen. Op 25 juni houdt de partij een ingelast con gres over de kwestie. Realisten vre zen dat de Groenen zich isoleren als ze tegen stemmen. Maar de hardliners gaan de plan nen niet ver genoeg. Zo sluit de laatste kerncentrale pas in 2022 en niet in 2017 zoals de anti-atoombe- weging wil. Partijstrategen zijn bang dat een 'ja' aan Merkels be leid een Groen keurmerk geeft, ter wijl de Groenen zelf hun grote kernthema kwijtraken. Ook bij de christendemocraten klinken afwijzende reacties op sa menwerking met de Groenen. Vol gens partijsecretaris Hermann Gro- he kan de CDU de discussie 'mis sen als kiespijn'. Een coalitie met de Groenen is 'geen optie', aldus CSU-kopstuk Alexander Do- brindt. Bij thema's als immigratie, integratie en terreurbestrijding ga pen diepe afgronden tussen beide partijen, klinkt het vanaf de rech tervleugel van de CDU. Die is toch zeer ongelukkig met de eigen bondskanselier. Niet alleen vanwe ge het afscheid van kernenergie en de subsidiëring van alternatieve energiebronnen, maar ook door de afschaffing van de dienstplicht, wettelijke vrouwenquota in het be drijfsleven en de weigering om aan het militaire ingrijpen in Libië deel te nemen. Merkel trekt de par tij te veel naar links, zo heet het. Analisten zien hierin'juist de kans op een nieuwe 'Groene' coalitie voor de christendemocraten, zeker nu de huidige regeringspartner, de liberale FDP, er in de peilingen zo zwak voorstaat. Groenen-fractielei- der Jürgen Trittin reageert nuchter op alle speculaties. „Met de SPD staan we op gelijke hoogte, maar met de CDU zouden we junior- partner zijn." ATHENE - De Griekse premier Ge orge Papandreou vecht voor zijn politieke toekomst. In een spoed beraad met alle kamerleden van zijn regerende socialistische partij Pasok, stelde de eerste minister Griekenland hoe dan ook uit de fi- nancieel-economische crisis te wil len komen. Hij noemde nu 'niet het moment om op te geven'. De premier hield zijn partijgenoten voor dat 'wij het gevecht niet kun nen ontlopen'. Het spoedberaad was nodig nu gis teren opnieuw drie van de 155 Pa- sok-kamerleden opstapten uit pro test tegen de beleidsmaatregelen van de eigen regering. Twee van hen kunnen vervangen worden door een partijgenoot, de derde blijft als 'onafhankelijke' vasthouden aan zijn kamerzetel. Pasok kan nu nog steunen op 154 van de 300 parlementariërs. In de linkervleugel van Pasok neemt de weerstand tegen de bezuinigings plannen van Papandreou echter met het uur toe. De premier zei de 'pijn en de woe de' over nieuwe bezuinigingen van 28,3 miljard euro te 'begrij pen'. Hij erkende dat de maatregelen 'hard' zijn en soms 'onredelijk'. „Maar hoe sneller wij ze doorvoe ren, des te eerder zijn wij uit de cri sis", verkondigde de eerste minis ter. Het Pasok-beraad liep tot na middernacht. De premier kondigde ook een refe rendum aan over aan wijziging van de grondwet waardoor de 800.000 Griekse ambtenaren hun beschermde status verliezen. Pa pandreou gaf aan dat hij niet lan ger wil opstappen zoals hij woens dag aankondigde in een poging een coalitie aan te gaan met de grootste oppositiepartij Nieuwe Democratie (ND). Dat plan misluk te, volgens Papandreou door onre delijke eisen van ND. De voorman van die partij, Antonis Samaras, beschuldigde Papandreou er ech ter van politieke spelletjes te spe len. Papandreou wil het aantal minis ters in zijn kabinet terugbrengen van zeventien naar vijftien. Een aantal van hen wil hij vervangen. Er zouden twee tot drie 'onafhan- kelijken' tot de ministersploeg moeten toetreden. KIEV - Halfnaakte activisten van de Oekraïense vrouwenrechtengroep Femen demonstreren voor de Saudi- sche ambassade in de hoofdstad Kiev tegen het verbod in Saudi-Ara- door Carel Coseling DEN HAAG - De Navo heeft gister- dagochtend vroeg doelen bestookt in het centrum van de Libische hoofdstad Tripoli. Volgens getui gen stijgt er rook op boven het hoofdkwartier van leider Muam- mar Kaddafi. Het complex is regel matig doelwit van luchtaanvallen door Navo-vliegtuigen. De aanvallen op Tripoli zijn de af- bië voor vrouwen om auto te rijden. Ook Amnesty International vindt dat Saudi-Arabië moet ophouden vrouwen als tweederangsburgers te behandelen en ze het recht moet ge- gelopen weken sterk in intensiteit toegenomen. Afgelopen weekend hielden de bombardementen plot seling op, maar dinsdagavond be gonnen ze weer. De Navo-aanvallen op Libische troepen duren nu alweer drie maanden. Op 17 maart besloot de VN-Veiligheidsraad dat lidstaten 'alle noodzakelijke maatregelen' mochten nemen om het geweld van Kaddafi tegen zijn eigen op- BERLIJN De slagkracht van de taliban in het noorden van Afghanistan wordt door het Duitse leger hoger inge schat dan naar buiten toe wordt ge meld. Dat meldde het blad Bild gisteren op basis van interne documenten van het leger. Nederlandse militai ren en politiemensen gaan in de noordelijke provincie Kunduz loka le politie trainen. KBSSSSBassae 9-daagse reis inclusief cruise met het nieuwste Costa Favoioso' INCLUSIEF Ondek het nieuwste schip Costa Favoioso (juli 2011) van de rederij Costa Cruises! Met dit luxe schip ontdekt u de mysterieuze plaatsen van het roemrijke Midden Oosten al vanaf slechts 999. Een unieke vaarroute vanuit Dubai naar de Verenigde Arabische Emiraten (Fujairah, Abu Dhabi) Oman en Bahrein. Reageer snel voor deze bijzondere combinatiecruise van oude, rijke woestijnculturen en modern vakantiecomfort. We verwachten door het grote succes van vorig jaar ook dit jaar een stormloop. Dag 1-2: vliegreis naar Dubai, transfer en inscheping op dag 2. Dag 3: omstreeks 13.00 uur trossen los en op naar Muscat. Dag 4: hele dag de tijd voor de Omaanse hoofdstad Muscat. Dag 5: het emiraat Fujairah, maak optioneel een woestijnsafari. 'Dag 6: Abu Dhabi, een prachtige cultuurstad met vele beziens waardigheden! Ontdek deze ware metropool! Dag 7: tijd voor Bahrein, gelegen aan de Perzische Golf. Dag 8: ontdek de rijkste, glitter glamour stad Dubai. Dag 9: ontscheping, transfer en vliegreis naar Amsterdam. Costa Favoioso***": beschikt over een 4D-bioscoop, Grand Prix race-simulator, golfsimulatoren, golfterrein aan dek, Playstation ruimte, Samsara én een 3.dekken hoog theater... het zijn slechts enkele hoogtepunten! Vertrek: vrijwel elke donderdag van 15/12 t/m 5/4 Prijs v.a. 999 o.b.v. 2-pers'oonsbinnenhut cat. IA en X-klasse ArkeFly Zie www.kras.nl/32595 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. JAKARTA De 72-jarige Indonesische extre mist Abu Bakar Bashir is gisteren veroordeeld voor zijn betrokken heid bij terrorisme. Hij heeft vol gens de rechter geld gestoken in een trainingskamp voor terroris ten. Wanneer de veroordeling standhoudt, is het de eerste echte overwinning van de aanklagers op de roemruchte 'haatprediker'. f/ vliegreis f/ transfers f' 7 nachten cruise f/ alle maaltijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8