261 zeeland Heerlijkheid van Ellemeet en Alle Bruse plannen op één hoop 'Afstand blijft probleem voor hulp bij chemische of nucleaire ramp' De expositie Kanopen e.d. van schildersgroep Mondragon is de eerste manifestatie in het in ere herstelde voormalige dorps café in Ellemeet. Concert van contrasten in tekst en muziek vrijdag 17 juni 2011 door Ton van den Nouweland BRUINISSE - Het gemeentebestuur veegt alle voor Bruinisse bedachte plannen op één hoop en beziet ze in het licht van de onlangs gepubli ceerde toekomstvisie. Dat heeft voor de Vluchthaven tot gevolg dat het plan Visie Vluchtha ven terzijde wordt gelegd. In dat plan krijgt de haven meer func ties, onder meer voor het toeris me. In de nieuwe nota Tij van de Toekomst krijgt 'watergebonden bedrijvigheid' de voorrang in deze haven. Voor de plannen op de wal hebben B en W het Masterplan Bruinisse en de Stuctuurschets Bruinisse in elkaar geschoven. Het nieuwe, allesomvattende plan heet Structuurvisie Bruinisse. Daarin zitten volgens een gemeente woordvoerster twee nieuwe zaken. Zo wordt het terrein in de hoek van de Molenweg en de Dorps weg, ten westen van de geplande sportvelden, bestempeld als büffer- zone tussen bedrijven en wonin gen. Huizen of nieuwe bedrijfs ruimten mogen er niet worden ge bouwd. Verder is op de twee hecta re kassen aan de Molenweg de ruimte-voor-ruimteregeling toege past. Dat wil zeggen dat indien de kweker er ooit vertrekt er alleen iets terug mag komen dat minder vierkante meters beslaat. De Struc- tuurvise Bruinisse ligt vanaf maan dag ter inzage op het gemeente huis en is te lezen op de gemeente site. KANOPEN E.D. door Ali Pankow Dit is werkelijk een droom", zegt beeldend kunstenaar Kees de Valk rondkijkend in het pand Dorpsstraat 5 in Elle meet. In dit voormalig dorpscafé in Ellemeet wordt zondagmiddag de expositie Kanopen e.d. van Schil dersgroep Mondragon geopend. Dat blijkt een gebeurtenis waarin veel bevlogenheid samenkomt. De tentoonstelling van deze schil dersgroep is in feite een jaarlijkse traditie. Behalve vorig jaar dan, omdat het oude Zierikzeese thea ter Mondragon in Zierikzee toen echt te desolaat was geworden om er nog een expositie in te kunnen houden. Docent Kees de Valk was met zijn cursisten inmiddels uitge weken naar de bollenschuur van de vroegere gemeentewerkplaats aan de Burghseweg, maar daar maakte de buurman weer proble men tegen zo'n alternatief groepje kunstenaars. Kortom: het werd De Valk er niet gemakkelijker op ge maakt, nadat hij toch jarenlang als anti-kraakbewoner een oogje in het zeil had gehouden op het MEEST GELEZEN 1Geen Action in Zierikzee (foto) 2. Windpark krijgt meerderheid 3. Gemeente schoont spaarpotten TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het nieuws van vandaag staat op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Bij beschikking van de kanton rechter d.d. 26 mei 2011 is onder curatele gesteld de heer Albinus Richard Franklin Bruel, geboren te Den Helder op 5 augustus 1967, wonende te 4461 GT Goes, aan de Naereboutstraat 30. Tot curator werd benoemd mevrouw Francina Korstanje, wonende te 4462 CS Goes, Moerbeistraat 20. Tevens is bij beschikking van de kantonrechter d.d. 26 mei 2011 ondercuratele gesteld mevrouw Cornelia Nellie Bruel-Krijnsen, geboren te Goes op 21 juni 1965, wonende te 4461 GT Goes, aan de Naereboutstraat 30. Tot cura tor werd benoemd genoemde mevrouw Francina Korstanje, wonende te 4462 CS Goes, Moerbeistraat 20. bouwvallig voortbestaan van Mon dragon. En toen kwam een van zijn cursis ten, Lia Laterveer - ineens met een schitterend voorstel: huur het voor malige dorpscafé aan de Dorps straat in Ellemeet. De Stichting Heerlijkheid van Ellemeet heeft dat bouwkundig helemaal opge knapt en zoekt er een goede be stemming voor. „Ja, dat klopt', zeg Hans Lemkes, penningmeester van genoemde stichting. „Het idee voor behoud van dit pand komt van dorpsbewo ner Rini de Glopper. Hij achtte het zinvol deze oude 'rechts- en ge lagkamer' voor het dorp te behou den. In de tijd dat Ellemeet nog een zogeheten Ambachtsheerlijk heid was, werd hier recht gespro ken. Het oude zijdeurtje, bekend van de beeldspraak 'afgaan door de zijdeur' is zelfs nog aanwezig in- dit pand", vertelt Lemkes. De Glop per wist hem én jonkheer Paul de Jonge uit Terneuzen, nazaat van de toenmalige ambachtsheer enthousiast te maken. Dit drietal vormt nu het bestuur van de Stich ting Ambachtsheerlijkheid Elle meet. Zij besloten eind 2009 tot aankoop van het dorpscafé dat toen al ongeveer anderhalf jaar leegstond. „Die aankoop konden we doen dankzij particuliere fondsen. Ons doel was het pand zo te verbou wen, dat de authentieke elemen ten bewaard bleven, maar dat he dendaags gebruik mogelijk werd", legt Lemkes uit. Architect Gerard van den Vijver uit Lewedorp be greep precies wat de leden van de stichting bedoelden en volgens zijn ontwerp werd de verbouwing uitgevoerd. Toen kwam dus het moment dat er een bestemming werd gezocht. Bij voorkeur een bestemming die een bijdrage levert aan de leefbaar heid van het dorp. De wensen van de stichting en de behoefte van de schildersgroep van Kees de Valk bleken naadloos op elkaar aan te sluiten. „Wij maken vanaf begin april ge bruik van deze ruimte. Ik vertoef hier enkele dagen per week en de bovenverdieping verhuur ik aan een bewoonster. Het is hier zo'n inspirerende omgeving", zegt De Valk verwijzend naar het kleine dorpspleintje voor het voormalige dorpscafé. Daar prijkt de oude tra- valje en wellicht wordt daar bin nenkort ook de oude dorpspomp weer in ere hersteld. En zondagmiddag belooft het een specifiek dorpsfeestje te worden met de opening van de expositie Kanopen e.d. De Valk licht toe: „Kanopen zijn urnen die door de Egypten werden gebruikt om de ingewanden van de overledene in te bewaren. De Etrusken bewaar den er de as in, want zij verbrand den hun doden. Het deksel van zo'n urn bevatte de afbeelding van de overledene." De Valk gaf zijn cursisten een op dracht met strakke kaders: maak een eigen kanopen met olieverf met als uitgangspunt het gelaat in een cirkel van 50 x 70 cm. Kies voor de kleuren uit: zwart, wit, blauw, oker of gebrand sienna. „Dat is een bewuste keus, want menging van die kleuren levert al tijd een harmonieus geheel op", zegt De Valk. Hij is zeer verrast met de creatieve resultaten die zijn cursisten realiseerden. Het is de ko mende week allemaal te zien in het voormalig dorpscafé Ellemeet. Expositie, Ellemeet, Dorpsstraat 5, zon. 19 tot en met zon. 26 juni, 13.00 t/m 17.00 uur. Marjo van der Steen liet zich door de opdracht voor het maken van een Kanopen voor deze expositie in spireren tot dit schilderij dat zij de titel Etruria gaf. ZIERIKZEE - In het kader van het grote festival 'Wat een Orgel' geeft het vocaalensemble Magnificat on der leiding van Rinus Verhage van avond een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Thema van het optreden is 'contrasten'. De werken van dit concert bevat ten contrasten ten aanzien van tijdsperiode, land, tekst, ritme en klankkleur. Psalm 23 wordt bijvoor beeld in twee hedendaagse toon zettingen gezongen: van Gert Oost en John Rutter. Verder staan er werken op het programma van on der meer Henry Purcell, de Neder landse componisten Andriessen en de Klerk en van George Dyson. Het concert begint om 21.00 uur. De schuifdeuren in het voormalig dorpscafé zijn nu dragers van kunst. Oudere inwoners herinneren zich nog dat tijdens straoviering hier voor het buffet werd uitgestald. Anneke Visser maakte een zeer speelse variant op een Kanopen, of wel een urn die de Egyptenaren en de Etrusken vroeger gebruikten om ingewanden of as in te bewaren. Deze kleurenwaaier in de vorm van een vlag toont de kleuren die de cur sisten voor de opdracht mochten ge bruiken: zwart, wit, oker, blauw en gebrande sienna. door Raymond de Frel Neus snuiten, uitkleden, je laten inzepen, afdro gen en een joggingpak aantrekken. De veer tien leerlingen van het ROC Wes- terschelde in Terneuzen hebben weieens saaiere opdrachten gehad. Ze spelen dat ze gisterochtend zijn besmet met een radiologische stof, die vrijkwam bij een ontploffing in het praktijklokaal. De leerlingen worden - met uitzondering van de twee 'gewonden' in de klas - in quarantaine gehouden tot het pelo ton van het Chemisch Biologisch Nucleair Radiologisch en explosie (CBNRe)-steunpunt Rotter dam-Rijnmond is gearriveerd. De leerlingen doen mee aan een oefe ning van dit CBNRe-steunpunt dat bij grootschalige burgerbesmet tingen in Zeeland in actie komt. „De afstand blijft een probleem. Als dit echt was, zouden alle be smette mensen door de brand weer al op school onder de douche zijn gezet. Maar vervol gens moeten alle mensen die in de besmette ruimtes waren alsnog door ons worden ontdaan van rest- besmetting", zegt CBNRe-com- mandant Arno van de Sande. Bin nen een half uur na aankomst heb ben zijn mannen een tent opgezet. De leerlingen worden door man nen in chemische pakken in twee tallen naar binnen geloodst, waar ze grondig worden geschrobt. Kaj Eekhout (17) uit Schapenbout was vooraf al ingelicht. „We moesten onze zwembroeken meenemen voor de douchebeurt." Zeeland meldt zich elk jaar voor een oefening, aldus Van de Sande: „Toch leer je vandaag weer dat er ook door brandweerlieden nog niet altijd aan ons wordt gedacht. Als er meer dan tien besmettingen zijn, krijgen wij al graag een waar schuwing. Ook al kunnen we van uit Rotterdam niet zo snel op loca tie zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46