261 zeeland Subsidie goed voor eigenaren, 'Het kon minder, zeggen we hier dan' Mannen bedreigen personeel SUBSIDIE GEMEENTELIJKE MONUMENTEN De gemeente Middelburg werkt aan een nieuwe subsidie regeling voor gemeentelijke monumenten. Door geld beschik baar te stellen moeten panden én economie worden gediend. Muziekfestival in park aan Molenwater Overheden beschermen monumenten vrijdag 17 juni 2011 RITTHEM - TXvee medewerkers van een bedrijf in Ritthem zijn woens dagavond bedreigd door twee man nen uit Eindhoven. De Eindhovenaren zijn door de po litie aangehouden. Eén van hen zit nog vast, de ander is weer vrijgela ten. Een 53-jarige medewerker van een bedrijf aan de Marie Curieweg zag rond 23.15 uur twee mannen op het bedrijfsterrein lopen. Met een collega ging hij op de mannen af. In de veronderstelling dat het in brekers waren, nam hij de sleutels uit hun auto en belde de politie. Volgens de politie bedreigde één van de twee mannen daarop de 53-jarige medewerker met de dood. Agenten die vlak daarna aankwa men, konden de Eindhovenaren aanhouden. Het bleek te gaan om een man van 19 en een man van 21 jaar. De 21-jarige had de bedreigingen geuit en zit daarom nog vast. De 19-jarige werd aangehouden om dat hij zich niet kon legitimeren, maar hij is inmiddels weer vrijgela ten. Het is nog niet precies bekend wat de mannen op het bedrijfster rein deden. Bij beschikking van de kanton rechter d.d. 26 mei 2011 is onder curatele gesteld de heer Albinus Richard Franklin Bruel, geboren te Den Heider op 5 augustus 1967, wonende te 4461 GT Goes, aan de Naereboutstraat 30. Tot curator werd benoemd mevrouw Francina Korstanje, wonende te 4462 CS Goes, Moerbeistraat 20. Tevens is bij beschikking van de kantonrechter d.d. 26 mei 2011 ondercuratele gesteld mevrouw Cornelia Nellie Bruel-Krijnsen, geboren te Goes op 21 juni 1965, wonende te 4461 GT Goes, aan de Naereboutstraat 30. Tot cura tor werd benoemd genoemde mevrouw Francina Korstanje, wonende te 4462 CS Goes, Moerbeistraat 20. MIDDELBURG - Middelburg is bin nenkort een festival rijker. In het Molenwaterpark wordt op zater dag 9 juli het 'Millstock'-festival ge houden. Tussen 15.00 en 22.00 uur treden acht singer-songwriters en twee slam,-poets op. De organisatoren beloven een gra tis, kindvriendelijk en relaxed mu ziekfestijn. Naast de lokale singer-songwriters Winnie en Marsha, treden Kash- mere Hakim, Leendert en Marijn uit Amsterdam, Tessa Nikopou- lous uit Rotterdam en de Utrecht se Koen Zinnemers op. De line up van het eerste Millstock wordt compleet gemaakt door de Finse Juhana Iivonen. door Carla van de Merbel Eigenaren van rijksmonu menten kunnen de kos ten van onderhoud of restauratie van hun pand aftrekken van de belasting en zo een deel van de kosten terugkrijgen. Voor eigena ren van gemeentelijke monumen ten geldt die regeling niet. Sinds twee jaar geleden een subsidie voor het onderhoud van deze pan den werd stopgezet, is in Middel burg ook geen andere tegemoetko ming meer voor deze eigenaren. Daar komt nu verandering in. De gemeente werkt aan het opzetten van een nieuwe subsidiepot voor onderhoud aan gemeentelijke mo numenten. Het gaat om een tijdelijke subsidie van in totaal 150.000 euro. Volgens de regeling draagt de gemeente een kwart bij in de kosten die eige naren van gemeentelijke monu menten moeten maken voor on derhoud of restauratie. De gemeen te wil hiermee niet alleen de eige naren van gemeentemonumenten tegemoet komen, maar ook de ver paupering van panden tegengaan en de nog steeds in crisisverkeren- de bouwsector helpen. In Middelburg zijn nu 113 gemeen telijke monumenten. Na onder zoek is gebleken dat er nog zo'n tweehonderd gebouwen een plek op de gemeentelijke monumenten lijst verdienen. De gemeente gaat ervan uit dat er zo'n honderd daad werkelijk de status van gemeente lijk monument krijgen. In de subsi- dieopzet wordt ervan uitgegaan dat in de komende vijfjaren voor ongeveer vijftig panden een aan vraag zal worden ingediend en dat de bijdrage van de gemeente ge middeld 3.000 euro per pand zal zijn (totale investering van de eige naar per pand is dan 12.000 euro). Volgens de gemeente zijn vooral panden uit de wederopbouwtijd aan renovatie toe. Dat komt onder meer omdat in deze periode kwali tatief mindere bouwmaterialen zijn gebruikt. Behalve de 150.000 euro subsidie trekt de gemeente ook 5.000 euro uit voor monumentenschildjes die eigenaren van gemeentelijke mo numenten aan de voorgevel kun nen bevestigen. De Middelburgse gemeenteraad moet in haar vergadering van 4 juli het subsidieplan nog goedkeu ren. Volgens Annet Hannewijk van de gemeente kan de regeling dan in het laatste kwartaal van dit jaar in gaan. Wie vragen heeft over een mogelijke gemeentelijke monumentenstatus van de eigen woning, kan bellen met de ge meente: Annet Hannewijk (675282) of Aart van de Vrie (675227). Voorbeeld van een schildje dat nog ontworpen moet worden voor de gemeentelijke monumentenpan den in Middelburg. Uitgangspun ten zijn het zandlopermotief (dat in veel monumentenschildjes voor komt) en de Middelburgse kleuren rood, wit en geel (zoals op veel lui ken en deuren in de stad). Dit blauw-witte schildje is een bij zonder exemplaar in de grote hoe veelheid monumentenschildjes. Het is bedoeld voor rijksmonumen ten die in oorlogstijd beschermd moeten worden. Het blauw-witte schildje is het gevolg van de Haag se Conventie uit 1954 en is een in ternationaal herkenningsteken. Er zijn in Nederland vier typen mo numenten: rijksmonumenten, ge meentelijke monumenten, provin ciale monumenten (alleen in Noord-Holland, Limburg en Dren the) en beeldbepalende panden in beschermde stads- en dorpsgezich ten. i Een rijksmonument is door de rijksoverheid aangewezen om we gens haar cultuur-historische waar de en nationale betekenis te wor den beschermd. Een gemeentelijk monument is een pand dat geen nationale, maar wel een regionale of plaatselijke betekenis heeft en dat daarom door de gemeente als bijzonder pand op de gemeentelij ke monumentenlijst wordt gezet. In het Monumentenregister van de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed staan alle rijksmonumenten (www.cultureelerfgoed.nl). De lijst met gemeentelijke monumenten in Middelburg is te raadplegen via de gemeente. In Middelburg zijn momenteel bijna 1200 rijks- en 113 gemeen telijke monumenten. Het soort monument bepaalt de eventuele financiële tegemoetko mingen voor onderhoud, restaura tie of verbouwing. Voor een eige naar van een rijksmonument zijn deze kosten fiscaal aftrekbaar; voor de eigenaar van een gemeentelijk monument niet. De eigenaar van een pand met mo numentenstatus heeft voor verbou wingen of kleurwijzigingen van het pand een vergunning van de ge meente nodig. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Wethouder van finan ciën, zou je denken, dat is een be stuurder die binnen blijft. Die in zijn kantoor zit te calculeren. Hooguit wat vergaderen. Zo niet Jacques Suurmond. Die liet overal zijn gezicht zien in Vlis- singen, de stad waarvan hij giste ren afscheid nam. En hij kreeg res pons. „Dat is het leuke van Vlissin- gen. Als je door de Walstraat loopt, spreekt iedereen je aan. Hoe zit het met Britannia, vragen ze dan. Prachtig, die meelevendheid. Dat heb ik in zestien jaar Abdij nog nooit meegemaakt." Hij was WD-Statenlid en gedeputeerde. Maar Vlissingen is ook een bastion van criticasters. Toch oogsten wei nig bestuurders zoveel respect als Suurmond. Hij trok de stad finan cieel uit het slop, hoewel dé proble men nog lang niet zijn geweken. Wie denkt dat hij blij is daarvan af te zijn, heeft het mis. „Het klinkt vast cliché, maar het zijn allemaal uitdagingen. Hoe groter de proble men, hoe steviger je je tanden erin kunt zetten. Heerlijk!" Hij verliet het stadhuis met een speldje - de Zilveren Fles -, een ar senaal aan echte flessen en twee af drukken van Vlissingen. Alles om hem, zelfs als burgemeester van Sluis, de Scheldestad niet te doen vergeten. „Het kon minder, zeggen we in Vlissingen dan. Ofwel: het was fantastisch." Jacques Suurmond. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26