BQBBQBHDBQ Ontpoldering bij Ritthem H «gagas Hier en daar buitendijkse maatregelen Extra steun voor WCT in ruil voor gebruik natuurcompensati Axelaar Lorenzo (15) slaagt met vier negens voor gymnasium PZC 2 en 3 - De examenbijlage I* Stuur je foto: www.pzc.nl/fotd album: CAS11 VRIJDAG 17 juni 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 144 - los nummer 1,55, zaterdag 2,30 Hedwiee eered 'm H II 1 ■■gw W-é De Hertogin Hedwigepolder verdwijnt niet onder water. In plaats daarvan wordt een deel van de Schorer- en de Welzingepolder bij Ritthem gebruikt om de natuur in de Westerschelde meer ruimte geven. Het kabinet neemt hierover vandaag waarschijn lijk een beslissing. MIDDELBURG - De beide polders bij Ritthem staan al een jaar of tien op de nominatie om te worden ingezet als natuurcompensatie voor de even tuele aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Ge bruik ervan als alternatief voor de ontpoldering van de Hedwige bete kent volgens het kabinet geen streep door de WCT-plannen. Rutte en de zijnen garanderen Zee land dat de containerkade kan wor den aangelegd zodra zich daar een exploitant voor aandient. De WCT krijgt zelfs een extra steuntje in de rug doordat het kabinet rijksbeleid van toepassing wil verklaren om de terminal te stimuleren. Daarnaast zegt het kabinet Zeeland andere oppeppers voor de economie toe. Met dit besluit maakt het kabinet de belofte waar die het in het regeerak koord heeft opgeschreven: „Nu de verdieping van de Westerschelde is afgerond, wordt er in overleg met Vlaanderen een alternatief ontwik keld voor de ontpoldering van de Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaande- ren. Daarbij wordt ook gedacht aan de plannen die eerder door de Zeeuwse waterschappen zijn ontwik keld." Het kabinet heeft adviesbureau Del- tares vorig jaar aan het werk gezet om al eerder bekeken alternatieven voor de ontpoldering van de Hedwi ge nog eens tegen het licht te hou den en op zoek te gaan naar eventue le nieuwe mogelijkheden. Het natuurcompensatiegebied voor de WCT meet 157 ha; de Hedwige polder is 295 ha groot. Het verschil kan goeddeels worden opgevangen met buitendijkse natuurmaatregelen in de Westerschelde, zoals het water schap heeft voorgesteld. Probleem is dat de daarvoor geschikte oppervlak te (ruim 200 ha) niet één op één als nieuwe estuariene natuur kan wor den beschouwd. Er zijn weeg- en ri sicoberekeningen op toegepast om te bepalen in welke mate deze nu al onder invloed van het getij verkeren de delen van de Westerschelde aan het natuurherstel van het estuarium kunnen bijdragen. Dat resulteerde uiteindelijk in een oppervlakte van 95 ha aan verbetering van natuur waarden. Toepassing van het Investe ringsbudget Landelijk Gebied levert nog eens ongeveer 25 ha op. Het rijk heeft aangekondigd dat op deze nieu we geldstroom voor onder meer na tuur, recreatie en leefbaarheid op het platteland zal worden bezuinigd, maar in het geval van de Wester schelde wordt daar een mouw aan gepast. pagina 2: nieuwe visie op Schelde nodig pagina 3: Robesin herinnert Rutte aan belofte pagina 3: commentaar 2®* mm m TERNEUZEN - Lorenzo de Jonge uit Axel is toe aan de universiteit, zegt hij. Dat komt mooi uit, want gisteren kreeg de vijftienjarige gymna siast van De Rede in Terneuzen te horen dat hij is geslaagd. U leest het goed, Lorenzo (op de foto op han den gedragen) is nog maar net vijftien, zijn klasgenoten zijn drie of vier jaar ouder. Hij slaagde voor twee profielen: natuur techniek en natuur 8c gezondheid. Met vier negens, waarvan drie voor zijn extra vakken wiskunde D, Management 8c Organisatie en scheikunde. „Er zijn klassen voor hoogbegaafden, maar dat is niets voor mij. Op de universiteit moet ik straks toch ook omgaan met mensen die niet hoogbegaafd zijn?" Lorenzo sloeg op basis school De Torenberg in Zaamslag twee klassen over, zat op tienjarige leeftijd in de brugklas en deed vwo 2 en 3 in één jaar. Volgend schooljaar mag hij zich de jongste student ooit van de Middelburgse Roosevelt Academy noemen. Hij gaat ook al op kamers. „Of ik al een beetje kan koken? ja hoor, ik ben vooral goed met de wok. Bleker verdient een standbeeld reageer op www.pzc.nl reacties: 404 De WCT is belangrijker dan de Hedwigepolder 60% Lekker voedzaam en makkelijk." De Rede heeft overigens alweer een nieuwe 'jongste brugklas ser ooit': Lorenzo's zusje Nikita. Zij was ook tien jaar, maar wél een paar maanden jonger dan Lorenzo toen ze voor het eerst naar de middelbare school ging. foto Mark Neelemans Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 99 10 „8 711688 555530"__J Vandaag bij *5jpp uw krant Ik— WALCHEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1