13 O t 'Duivels dilemma voor brandweer' 47.000 x 72 miljoen Voorlichting na de brand Bk ïtt 'Nederland kent het laagste aantal slachtoffers bij woningbranden in Europa' 4.500 22.500 42.000 x F €6.600 O O O uitrukken 11 a 111111 vrijdag 17 juni 2011 Ben Ale, hoogleraar veiligheid en rampenbestrijding beroeps vrijwilligers de opmerking. Een kat uit de boom halen of een huis stutten die dreigt in te storten, dat moet de burger zelf maar oplossen. Ale: „Je kunt ook zeggen: het is handig dat we een betrouwbare nationale klusdienst hebben die optreedt als we in paniek raken, die onze ellen de opruimt. Dan wil je geen aanne mer hebben waarvan je niet weet of je die kunt vertrouwen." Uit een enquête van de SP bleek vorige maand dat door alle bezuini gingen en veranderingen een der de van alle brandweermensen twij felt over een toekomst bij de brandweer. De afstand tussen poli tici en leidinggevenden enerzijds en de werkvloer anderzijds is te groot geworden, klagen ze. Een groot deel ziet experimenten als minder mensen op een wagen niet zitten. „Alles hangt af van hoe het management omgaat met de nieuwe werkstructuur van veilig heidsregio's. Het overgrote deel van het personeel is vrijwilliger, het clubgevoel speelt daardoor een grote rol. Commandanten die ik ken zeggen te begrijpen dat dat ge voel niet moet verdwijnen. Veel jongetjes willen brandweer wor den, die potentie is er. Je moet ze daarom zo weinig mogelijk in de weg leggen om die droom te ver wezenlijken." Want anders? „Dan zijn we aangewezen op meer be roepskrachten en zullen de kosten nog veel meer gaan stijgen." 1.000 ARNHEM - Het nog slechts beperkt gebruikmaken van automatische brandmeldingen is niet zonder ge vaar. Dat zegt Ron Mense van Se- curitas, een van de grootste beveili gingsbedrijven in ons land. „Het is naïef om te denken dat de veilig heid niet in gevaar komt, het is een duivels dilemma voor de brandweer." De brandweer rukt jaarlijks onge veer 53.000 keer uit voor loze auto matische brandmeldingen in ge bouwen. Dat is ongeveer 95 pro cent van alle automatische meldin gen. Daaraan komt nu een eind. Door nieuwe eisen aan gebouwen zal de brandweer vanaf volgend jaar drastisch minder automati sche brandmeldingen binnenkrij gen. Alleen gebouwen die niet zelf door bewoners en gebruikers kun nen worden ontruimd, moeten au tomatische melders hebben die in contact staan met de alarmcentra les van de brandweer. Deze regel wordt opgenomen in het Bouwbe sluit 2012, zo zijn het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Ne derlandse Vereniging voor Brand- in actie wegens brand in actie wegens 1 terecht verzoek om hulpverlening loos alarm* van het totaal aantal meldingen weerzorg en Rampenbestrijding (NVBR) overeengekomen. Panden die wel aangesloten blij ven op de alarmcentrales zijn bij voorbeeld zorginstellingen, basis scholen en kinderopvangcentra. Het idee om te snijden in het aan tal automatische meldingen komt van het ministerie. Onderzoek van de NVBR wees uit dat de nieuwe regels geen gevolgen voor de brandveiligheid hebben. Mense van Securitas heeft dage lijks te maken met brandmeldin gen die onterecht blijken. „97 a 98 procent van de meldingen is vals." Oververhitting, technische storin gen en fanatieke broodroosters zor gen er dikwijls voor dat er veel on nodig wordt uitgerukt. Ook het be veiligingsbedrijf zelf moet in de toekomst vaak eerst op onderzoek uit voor medewerkers een mel ding mogen doorgeven aan de brandweer. „Er zijn steeds minder gecertificeerde alarmsystemen die een alarmsignaal direct doorgeven aan brandweer of politie", weet Mense. "Klanten krijgen steeds meer eigen verantwoordelijkheid." Kosten Gemiddelde kosten per inwoner voor brand- en rampenbestrijding 70-, -66- 30 I II I I I I I I I 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 Brandschade ontstaan bij grote branden 3e kwartaal 2010 1e kwartaal56 miljoen 2e kwartaal4' miljoen infographic AA bron Brandweer.nl, CBS door Annemieke Kooper De brandweer blust niet alleen branden, maar geeft ook voorlichting over brandveiligheid. In Amsterdam doen ze dat nadat de brand is geweest. Annette de Wolde van korps Amsterdam-Am- stelland legt uit waarom dat zin heeft. „Je zou inderdaad denken dat dit het paard achter de wagen span nen is, maar dat is niet zo. Na de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam, namen mensen ook maatregelen om een dergelijk voorval in de toekomst te voorkomen. We hebben daarom samen met de Nederlandse Brand wonden Stichting een proef ge daan met voorlichting na een brand. De ervaring leerde dat men sen pas dan echt realiseerden wat vuur kan doen en dus openstaan voor informatie. Veel mensen den ken al snel dat een brand niet bij hen in huis zal uitbreken. Ze reali seren zich bovendien niet dat de meeste branden ontstaan door ver keerd menselijk handelen of ver keerd gebruik van apparatuur." Hoe zijn jullie te werk gegaan? „De meeste branden vinden plaats bij gezinnen met lage inkomens die in sociale huurwoningen wo nen. Zij weten relatief minder over brandveiligheid en hun huizen zijn er doorgaans niet goed tegen beschermd. We hebben ons daar om vooral op deze families ge richt. We hebben bijeenkomsten georganiseerd in straten waar brand was geweest." Wat is het belangrijkste dat hen is geleerd? „Mensen kennen nu beter de oor zaken van brand en weten hoe ze zich ertegen kunnen wapenen. Maar ze hebben ook geleerd hoe de brandweer te werk gaat." Hoe voorkomt die informatie brand? „Het zorgt ervoor dat mensen in zicht krijgen in wat wij doen en het bevordert hun betrokkenheid. Korpsen uit de rest van het land zijn in de methode geïnteres seerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13