121 brandweer De brandweer scoort goed, maar wordt veel te duur. Bezuinigen is het parool, maar dat is niet zonder gevaar, vindt vei ligheidsexpert Ben Ale. „We weten niet wat de gevolgen zullen zijn." vrijdag 17 juni 2011 Minder geld, minder bh door Niek Opten beeld Mark Reijntjens De brandweer ligt van verschillende kanten onder vuur. Vanwege de penibele finan ciële situatie waar in veel gemeenten verkeren, klin ken overal in het land dezelfde sombere geluiden: kazernes gaan dicht, er komen minder mensen op een wagen, duikteams worden opgeheven en in sommige geval len moeten brandweermannen zelfs ook ambulances gaan bestu ren. Bovendien moet de bedrijf- structuur anders, van gemeentelij ke organisaties naar omvangrijkere regio's. Daar overheen komt nog eens een structurele bezuiniging van 20 procent, maar die zal vol gens de verantwoordelijken leiden tot een 'kwaliteitsverbetering'. Is er dan zo veel mis met onze ■brandweerzorg? Helemaal niet, zegt Ben Ale, hoogleraar veiligheid en rampenbestrijding aan de TU Delft. „De Nederlandse brandweer functioneert uitstekend. Neder land kent het laagste aantal slacht offers bij woningbranden in Euro pa", zegt Ale. Jaarlijks gaat het om zo'n negentig doden, 2009 was een positieve uitschieter met 'slechts' 57 dodelijke slachtoffers, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Tegenover deze mooie cijfers staat Wel een enorme kostenstijging: een verdubbeling in de laatste tien jaar tot ruim 1,1 miljard euro. Een commissie onder leiding van Jan Mans, oud-burgemeester van En schede, concludeerde vorig jaar dat ondanks deze toenemende kosten het aantal slachtoffers niet is afge nomen. „De conclusie dat er daar om wel gekort kan worden gaat nogal ver", vindt Ben Ale. „Mis schien waren er wel meer slachtof fers gevallen als al dat geld niet was besteed. We weten namelijk niet waarom de kosten zo gigan tisch zijn gestegen. Is de bestuurlij ke top steeds groter geworden? Gaat het om investeringen in het materieel? Mijns inziens moet je dat eerst uitzoeken, voordat je gaat snijden. Maar daarvoor is kenne lijk geen geld, want het ministerie lijkt de meeste aanbevelingen over te gaan nemen." Een andere conclusie van de com missie luidt dat door een grotere zelfredzaamheid van burgers het aantal branden flink omlaag gaat. Ale mist ook hierbij de onderbou wing. „Veel branden worden ver oorzaakt door mensen die niet zo zelfredzaam zijn, die bijvoorbeeld onder invloed van drank of drugs met een brandende sigaret op bed gaan liggen. Dat gedrag verander je-niet zo maar met meer preven tie. Wees dan eerlijk en zeg tegen deze mensen: we komen u niet meer redden." 'Zelfredzaamheid' is ook het pa rool bij het grotendeels afschaffen van de automatische brandmeldin gen bij grote gebouwen. Gebrui kers en bedrijfshulpverleners moe ten voordat ze 112 bellen eerst zelf checken of er daadwerkelijk een noodsituatie is, zo werd gisteren bekend. „De grote vraag is of hier door niet een extra tijdvertraging 'Wees dan eerlijk en zeg tegen deze mensen: we komen u niet meer redden' ontstaat, waardoor de brandweer later ter plaatse is. Een van de les sen uit de Schipholbrand was juist dat we alert moeten zijn op meld- vertragingen." Ook bij de brand die Chemie Pack in Moerdijk in de as legde zou de brandweer niet op tijd zijn geweest. De 'ongeremde bezuinigingswoe de' gaat extra slachtoffers eisen on der burgers en personeel, stelden de gezamenlijke vakorganisaties in de brandweersector vorige maand in een open brief. Volgens de brandweertop zullen de bezuini gingen niet leiden tot een verslech tering van de veiligheid. Kazernes gaan alleen dicht als daarmee niet de wettelijke aanrijtijden worden overschreven. Een mannetje min der op een auto is mogelijk, zo zou in de praktijk zijn gebleken. Ale durft dat niet te onderschrij ven. „We weten niet wat de gevol gen zullen zijn want voor zover ik weet is dat niet onderzocht. De commissie Oosting stelde vast dat bij de vuurwerkramp in Enschede in eerste instantie te weinig brand weermensen aanwezig waren. Daardoor was een grondige inspec tie van het bedrijfsterrein niet goed mogelijk." Dat er bezuinigd wordt op de brandweer vindt de Delftse hoog leraar niet per definitie verkeerd. „Maar dan moet je eerst goed uit zoeken waarom kosten stijgen en de vraag beantwoorden waar we naar toe willen met de brandweer. Nu gebeurt het omgekeerde. Er moet bezuinigd worden en daarna komt er een verhaal bij dat het be ter wordt." De brandweer moet terug naar haar kerntaken, is een veelgehoor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12