Lega Nord klaar voor laatste duw Met stip de voordeligste. stipreizen.nllStlp 9 onder doemdenkers Obama roept op tot bestand in Sudan BERLUSCONI Politiek einde premier lijkt nabij Chinezen blijken Oostenrijks dorp te kopiëren donderdag 16 juni 2011 nomische crisis in Spanje en bezuini gingen waarover het regionale parle ment in Catalonië gisteren en van daag vergadert. De Catalaanse rege ring wil 10 procent bezuinigen op sen grote bestellingen voor de laat ste weken van 2012 en informeren ook naar kamers. Je zou erom kunnen lachen, maar een bezorgde Franse regering heeft een interministeriële com missie gevormd om de ontwikke ling te volgen. Die deponeerde gis teren een lijvig rapport op het bu reau van premier Fillon. Volgens de auteurs zijn apocalyptische groepen 'meer geneigd tot manipu leren' dan traditionele sektes. Tal rijke leden plegen zelfmoord, al of niet collectief. Eén van sekteleiders, Robert Le Dinz, werd tot vijftien jaar cel ver oordeeld wegens verkrachting en machtsmisbruik. Eén van zijn voormalige volgelingen zei: „Als hij me had gevraagd te doden, dan had ik het gedaan." de publieke uitgaven. In heel Spanje wordt al sinds half mei gedemon streerd tegen de hoge werkloos heid, corruptie en bezuinigingen op uitkeringen. foto Toni Albir/EPA Jongeren en internet spelen een belangrijke rol in de laat ste nederlagen van Silvio Berlusconi, maar het 'nek schot' wordt verwacht van coalitiepartner Lega Nord. door onze correspondent Eelco van der Linden Silvio Berlusconi heeft de af gelopen weken twee klap pen opgelopen die naarma te de tijd verstrijkt moker slagen blijken te zijn geweest. Eerst verloor hij lokale verkiezin gen, waarbij vooral het verlies in 'zijn' Milaan, voorgesteld als een re ferendum voor of tegen zijn per soon, keihard aankwam. Begin deze week ging de 73-jarige premier onderuit in echte referen da. Vier wetten van zijn hand - een terugkeer naar kernenergie, verder privatiseren van water en, de meest politieke, een nieuw schild voor de processen van de premier - werden verpulverd: rond 95 procent van de kiezers stemde 'ja', ofwel voor afschaffing. Onder hen ook veel kiezers uit het kamp van Berlusconi zelf en Lega Nord-leider Umberto Bossi. Net als in het verleden negeerden ook dit keer zowel de staatstelevi sie als Berlusconi's eigen zenders de referenda of legden ze in zulke plastische termen uit dat niemand begreep waarover het ging. Zoals eerder dit jaar met studenten- en vrouwenprotest, vormde internet het alternatief Optimisten spre ken daarom van een culturele breuk, een nieuwe lente. Inderdaad lijkt de Italiaanse televi sie uit een ander tijdperk, net als Berlusconi en Bossi. Maar de kans dat de premier nu wordt wegge vaagd door de 'internetgeneratie' is klein. Het verval van Berlusconi is evident en naar goed Italiaans gebruik neemt het leger van voor malige vereerders afstand. Het grootste gevaar komt van de cruciale regeringspartner Lega Nord. De opstandige basis heeft al lang genoeg van de premier en diens schandalen. De Lega-leiding realiseert zich te kunnen worden meegesleurd in Berlusconi's val. „De Lega is het zat klappen op te lopen", zei minister Calderoli na de nadelige referenda-uitslag, dui delijk de schuld leggend bij de pre mier. Maar indirect werd ook de grote baas Bossi aangesproken, die Berlusconi door dik en dun steunt en ook het (massaal genegeerde) advies gaf niet te gaan stemmen. Zelfs de jongere generatie leiders binnen de Lega is bezig afstand te nemen van de man wiens woord altijd wet was. Zondag zal tijdens het jaarlijkse Lega-feest in Pontida Bossi nog wel worden bewierookt, maar ook de eis horen afstand te nemen van Berlusconi. Een nek schot voor laatstgenoemde. WASHINGTON/JUBA - De Ameri kaanse president Barack Obama heeft opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Sudan. Hij wil dat het Sudanese regeringsleger stopt met het bombarderen -van doelen op de grens tussen het noorden en zuiden van het land. „Er is geen militaire oplossing", zei hij in een audioboodschap aan de leiders in het Afrikaanse land. Obama deed een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel van met name het regime van presi dent Omar al-Bashir, die door het Internationaal Strafhof wordt ver dacht van onder meer genocide in de westelijke regio Darfiir. Obama dreigde met een verder isolement van degenen die niet voor vrede kiezen. Het overwegend christelijke zui den van Sudan wordt op 9 juli on afhankelijk van het islamitische noorden. De bevolking koos daar voor tijdens een referendum in ja nuari. De laatste weken zijn de spanning en echter hoog opgelopen. Vooral om de olierijke regio Abyei, waar op beide delen van het land nog aanspraak maken, werd fel gevoch ten. Eerder deze week leek een ak koord daaraan een einde te ma ken, maar gevechten in het nabijge legen provincie Zuid-Kordofan vor men een nieuwe bedreiging voor de fragiele vrede. Sudanese strijd krachten bombarderen volgens de Verenigde Naties op grote schaal doelen in Zuid-Kordofan, op de grens van Noord- en Zuid-Sudan. Bij de bombardementen zijn tot nu toe ruim 60 doden gevallen. Ze ker 140.000 mensen zijn op de vlucht geslagen. HALLSTATT - Tot ontzetting van de bewoners, wordt een compleet Oostenrijks dorp nagebouwd in een luxe wijk van Guangdong in China. Maandenlang blijken archi tectuurspionnen elke steen in het dorp Hallstatt te hebben opgeme ten en genoteerd. „Mogen ze dat überhaupt?", vra gen bewoners zich af in de krant Krone Zeitung gisteren. „Dat de Chinezen auto's en machines ko piëren, dat wisten we. Maar hele dorpen?" Het schilderachtige dorp Hallstatt nabij Salzburg, met 900 bewoners, staat op de Unes- co-lijst voor werelderfgoed. De L fraaie woningen en hotels liggen aan een meer en trekken veel toe risten. Enkele fotograferende Chi- nese 'toeristen' bleken dus andere bedoelingen te hebben. De uitgewerkte Chinese bouwte keningen zijn bij toeval ontdekt door bewoonster Monika Wenger. Ze leidt hotel Grüner Baum, dat net als de kerk en het marktplein gekopieerd wordt. Wenger vreest dat Chinese toeristen wegblijven uit het originele Hallstatt, zodra de kopie in Guangdong klaar is. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer oxcl Calamiteitenfonds/reserverlngskostenDe kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9