Baarland maakt zich op voor 2015 Processie is een nieuwe 181 zeeland Kortgene krijgt TIPIsch feest in wildwest-stijl MaatGarant Uitbreiding begraafplaats in Rilland kost 285.000 euro TOEKOMST Verenigingen brainstormen VROUWENPOLDER AAN DE DORPSDIJK 31! PROCESSIE KWADENDAMME In Kwadendamme is zondag voor de vierde keer de Sacra mentsprocessie. Het thema dit jaar is 'met Hem op weg'. Ook groepen uit België en Brabant doen mee. donderdag 16 juni 2011 door Frank van Cooten BAARLAND - Meer activiteiten voor de kinderen en meer aandacht voor elkaar. Dat zijn eerste gedach ten om het dorp Baarland klaar te stomen voor 2015. Op initiatief van de dorpsraad was dinsdagavond een eerste brain stormsessie met vertegenwoordi gers van de verenigingen. „We heb ben gesproken over hoe we Baar land willen zien in 2015. Dat de den we met stickertjes. Iedereen kon op deze manier zijn of haar ideeën kwijt", aldus secretaris Jet Remijn van de dorpsraad. De dorpsraad vond deze eerste bij eenkomst ook actueel. De basis school sluit over een paar weken definitief de deuren omdat er te weinig leerlingen zijn om door te gaan. En de plaatselijke muziekver eniging heeft dringend nieuwe le den nodig om het honderd-jarig bestaan te halen. „Daarom hebben we besloten de koe nu bij de horens te vatten. De ze eerste bijeenkomst is een kleine stap maar je moet nu eenmaal een beginnetje maken." Omdat Baarland straks geen school meer heeft, moeten er KORTGENE - Jaira Clement (7) krijgt het feest dat ze wenste: Kort gene viert op 25 en 26 juni het eve nement TIPIsch Gangmakers, een indianenfeest. Activiteitenvereniging De Gangma kers vroeg kinderen vorig jaar bij hun eerste evenement, Gein op het Plein, om ideeën voor nieuwe activiteiten voor de Kortgeense kinderen. Dat van Jaira won. Tuin- Serremeubelen Is in het seizoen 2011 gevestigd in door Frank van Cooten meer activiteiten komen voor de kinderen, vonden de vertegen woordigers vande verenigingen dinsdagavond. „Ook was er aandacht voor de saamhorigheid", zei Jet Remijn. „De verenigingen moeten meer aandacht hebben voor elkaar standpunten." Baarland heeft veel te bieden. Veel verenigingen, een grote camping, de ligging aan de Westerschelde met een strandje, een restaurant in een verbouwde kerk en het kas teel Slot Baarland. „Baarland heeft veel te bieden. We moeten dat alleen beter gaan uit dragen. Het is gewoon leuk om in Baarland te wonen. Dat moeten we veel meer gaan uitstralen." Alle suggesties om Baarland beter op de kaart te zetten worden in de zomervakantie gebundeld. In september komt er een nieuwe bijeenkomst waarvoor alle dorps genoten worden uitgenodigd. „De eerste bijeenkomst was be doeld voor alle actieve dorpelin gen. Wij vinden het echter belang rijk dat alle inwoners bij het pro ces worden betrokken. Ze krijgen allemaal de gelegenheid hun bij drage te leveren aan het Baarland van 2015." In Kwadendamme is zondag voor het vierde achtereenvol gende jaar de Sacramentspro cessie. De enige in Zeeland. „Onze processie is niet bedoeld om oude waarden in stand te hou den, maar het is de drang naar warmte en saamhorigheid. Zo voe len de deelnemers dat", zegt pas toor Paul Verbeek van de Bonifa- ciusparochie. De jaarlijkse processie in Kwaden damme is met zo'n vijfhonderd deelnemers (veelal pelgrims) een waar spektakel zonder te vervallen in carnavaleske toestanden. Waar digheid en decorum voeren de bo ventoon. „Maar het is ook gezellig en vooral leuk", zegt Leo Grim die de processie samen met Erik Hu- brechsen vier jaar geleden nieuw leven heeft ingeblazen. Zij vormen samen met pastoor Verbeek en Marga van de Plasse het processie comité. De laatste processie in Kwaden damme uit het 'rijke Roomse le ven' dateerde van ergens halverwe ge de jaren vijftig. „We weten niet precies wanneer de laatste was." Het Jaar van het Religieus Erfgoed was vier jaar geleden. Er werd na gedacht over initiatieven om dit erfgoed te bewaren en er nieuw elan aan te geven. „Daarom beslo ten we de jaarlijkse processie door ons dorp te herintroduceren." Binnen het Bisdom Breda zijn er twee grote processies. Die van Kwadendamme en de Maria Om megang in Bergen op Zoom. De Sacramentsprocessie in Kwaden damme beeldt Jezus zegenend in de gemeenschap uit. „Naar goed katholiek gebruik be perkt zich dit niet tot de kerk", al dus pastoor Verbeek. „De proces sie is ook echt een feest. Van oudsher horen bij processies ook kermisactiviteiten. Processie en een kermis zijn al sinds de middel eeuwen met elkaar verbonden." Om de kermisgedachte levend te houden is er na afloop van de pro cessie een ontmoeting in de tuin van de kerk waarbij velen zich te goed kunnen doen aan Bonifacius- bier en Bonifaciuskoeken die spe ciaal voor deze gelegenheid wor den gebakken. De processie wordt ook gevormd door groepen uit Brabant en Bel gië die ieder hun eigen vaandels en vlaggen dragen. „Het is ook een heel dorps gebeuren dat breed wordt gedragen. De scholen doen actief mee alsmede de schutterij, de wielerclub en de carnavalsvere niging", zegt Marga van de Plasse. De processie begint zondag om 14.00 uur met een viering in de voormalige schuilkerk 'Roode Hoe ve'. De daadwerkelijke processie begint een uur later. Aankomst om 16.00 uur bij de kerk. De jubilerende muziekvereniging 'Con Affezione' loopt voorop met speciaal ingestudeerde processie- muziek. „Het bijzondere van onze processie is het lopen over de bloemdijken. Dat heeft iets medita tiefs", aldus pastoor Verbeek. De Gangmakers maken er een tweedaags wildwestfeest van. Vrij dagavond treedt vanaf 19.30 uur de countryband Bullit op in saloon De Pompweie. Zaterdag zijn tus sen 13.00 en 17.00 uur op het schoolplein van de Zuidvliet- school demonstraties linedance, tobbedansen, zeephelling en ande re spelen. Bezoekers worden ver zocht zich passend te kleden. Deze vaandel beeldt de derde orde van Franciscus uit, de lekenorde. Te vens wordt het Zonnelied uitge beeld. Het lied van de Lofprijzing van God om de schepping werd door Franciscus geschreven toen hij door lijden en contact met God ge zuiverd, zich helemaal op Gods wer- deld richtte. Deze vaandel is een kleine honderd jaar oud. Deze reliekdrager bevat waarschijn lijk een stukje bot van Bonifacius. De parochianen kusten deze reliek drager na donatie van geld in het geldmandje van de misdienaar. Aan de achterkant van deze reliekdrager van de Bonifaciusparochie in Kwa dendamme zit een officieel lakzegel van de bisschop als bewijs van echt heid. Deze monstrans is een van de be langrijkste onderdelen van de pro cessie in Kwadendamme en werd in de achttiende eeuw in de parochie gebruikt. In de kleine ronde ope ning werd de Heilige Hostie be waard. De monstrans werd gebruikt tijdens het Lof, de plechtigheid op zondagmiddag ter ere van het Aller heiligste. door Lilian Dóminicus RILLAND - Voor de uitbreiding van de begraafplaats in Rilland heeft de gemeente een uitvoeringskre diet nodig van 285.000 euro. Dat staat in een voorstel van college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. Uitbreiding is nodig omdat naar verwachting in 2015 de maximale begraafcapaciteit is bereikt. Alter natieven, zoals het ruimen van gra ven of inbreiden op het oudste ge deelte, waar slechts een beperkt aantal grafmonumenten staan, stuitte op politieke, praktische en esthetische bezwaren. Uitbreiding is daarom de enige reë le optie, aldus B 8c W. Een deel van de volkstuinen zal moeten wijken voor de uitbrei ding van de begraafplaats. Zij wor den in september of oktober door de gemeente verkast naar een per ceel achter de begraafplaats. De volkstuinvereniging zorgt vervol gens voor de verplaatsing van de erfafscheidingen en opstallen naar de nieuwe stek. Medio februari 2012 zou de locatie vrij moeten zijn voor de uitbreiding. Gelijktijdig met de uitbreiding van de begraafplaats zal de riolering in dit gedeelte van de Valckenisseweg worden vervangen. De kosten hier van komen overigens uit de reser ve riolering en vallen dus buiten het krediet van 285.000 euro. In eerste instantie wilde de ge meente de uitbreiding van de be graafplaats aangrijpen om de hele omgeving met onder meer de jop, brandweerkazerne en werkplaats gemeentewerken op te knappen. Zo is er gesproken over verplaat sing van de kazerne om verkeers- hinder in de Valckenisseweg te ver minderen en parkeerplaatsen voor bezoekers aan te leggen. De brand weer heeft echter aangegeven geen plannen te hebben zich elders te vestigen. De gemeenteraad behan delt het voorstel dinsdag 21 juni. flh MaatGarant Tuin- Serremeubelen Dorpsdijk 31 Vrouwenpolder 0118 - 551 444 info@maatgarant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66