Klant is koning: u vraagt, ik plooi zeeland 121 Grote reünie van de Prinses Ireneschool MAGISCH ENTERTAINMENT Walantien de Groote uit Schapenbout maakt kunst van ballonnen Veel sportactiviteiten op Boekweit-festijn Midzomernachtfeest boordevol artiesten De Groote Ballonnen regioagenda donderdag 16 juni 2011 SgSSS*S233SK££S Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in- terjnationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: De Groote Ballonnen door Sheila van Doorsselaer De gemiddelde volwas sen man heeft een longinhoud van zo'n 5,5 liter. Ballon artiest Walantien de Groote uit Schapenbout is zo ge traind dat hij een longcapaciteit heeft van 7,3 liter. Ballonplooien is niet alleen een bijzondere kunst vorm, maar dus ook topsport. De Groote, een van de grootste ballon artiesten van het land, geeft de monstraties in binnen- en buiten land. De Groote (39) is begonnen als Wallie, de ballonnenclown met de gouden neus. Die rol beviel hem niet zo. „Als down moet alles wat je doet, mislukken, want het moet immers grappig zijn. Terwijl ik juist serieus bezig wilde zijn met ballonnenkunst." De voormalige Tekenfilmanti-held Bart Simpson en Mickey Mouse. Zomaar wat voorbeeld jes die Wally in een paar minuutjes in elkaar plooit. bakker uit Schapenbout trok een net pak aan en bekwaamde zich steeds meer in het ballonplooien. „Ik heb een instructievideo voor ballonfiguren grijs gedraaid. Toen ik naar de jaarlijkse ballonconven tie in het Belgische Mol ging (de grootste in Europa) kon ik zeven tig figuren plooien. Ik vond mezelf heel wat, tot ik op die beurs de professionals ontmoette, die kon den er wel duizend. Dat wilde ik ook!" Bij het ballonplooien draait het al lemaal rond techniek en kracht. Een gewone ballon opblazen, lukt de meeste mensen nog wel, maar die lange dunne exemplaren die ballonartiesten doorgaans gebrui ken, behoeven veel meer kracht om daar lucht in te krijgen. Uit tests in het ziekenhuis is gebleken dat De Groote door de jaren heel een bovengemiddelde longcapaci teit heeft ontwikkeld. Zijn ze een maal opgeblazen, dan worden de figuren gevormd door ze te draaien en te knopen. De Groote heeft keus uit acht knopen, waar onder de tulptwist, looptwist en de eartwist. Wat voor figuur het wordt, is geheel afhankelijk van de fantasie en het talent van de bal lonartiest. „Zeg het maar, ik kan vrijwel alles maken -plooit in tien seconden even een tulpje op een steel- u vraagt, wij plooien." Stripfiguren zijn zijn specialiteit, maar De Groote knoopt ook hele jurken, ware haute couture. Daar naast maakt hij ook decoraties, om bijvoorbeeld bruiloften of babybor rels op te fleuren. Als De Groote op pad gaat voor een demonstra tie gaat zijn uitpuilende ballonnen- tas mee. In de tas passen 16.000 speciale ballonnen, ze zijn er in tal loze kleuren en in elf formaten, waarvan de 2'6o (twee inch dik, zestig inch lang) de meestgebruik- ZUIDDORPE Zuiddorpe pakt met de kermis van aanstaande zaterdag tot en met maandag uit met het sportief Boek weitfestijn. Zaterdag start om 15.00 uur bij café 't Gemeentehuis een kermisloop over 3,8,7,6 en 11,4 kilo meter. Zondag beginnen vanaf 8.00 uur mountainbiketochten, race fietstochten en een famïlierit over 30 kilometer. Maandag is om 17.00 uur de Delta dikke bandenrace voor de jeugd. Om 19.00 uur klinkt het startsein voor een amateurwie lerwedstrijd over 90 kilometer. SINT-JANSTEEN Het midzomernachtfestival in Sint-Jansteen is toe aan de 14e edi tie. Zaterdag staan onder meer een kinderdisco, een optreden van de look-a-like van Eddy Wally en een rock-coverband op het programma. Het dorpsfestijn op 't Martje van Wardje is gratis. Het begint om 18.30 uur met de Toppie Top- pie-kinderdisco. 's Avonds treden ook het Zupper-dj team, de cover band Rooftook en de Belgische Ala- na Dante op. In De Kroon en Laza rus is een discoparty. door Frank Gijsel SCHOONDIJKE - Een werkgroep van de Prinses Ireneschool in Schoon- dijke is al maanden in de weer om alle oud-leerlingen die ouder dan 25 jaar zijn op te sporen. Op zaterdag 17 september hopen ze enkele honderden oud-leerlin gen te ontvangen op het school plein. Initiatiefneemster is docente Mieke Haartsen: „Het unieke van deze reünie is dat het een groot leeftijdsbestand omvat. We heb ben al bijna zevenhonderd adres sen achterhaald." Er heeft zich al een deelneemster van 91 jaar aan gemeld: kleuterleidster Julia Wijf fels. „Ik weet nog dat ik het speel kwartier het leukste vond van het gehele schoolgebeuren. Een dictee maken vond ik het akeligst. De vrij dag was altijd de dicteedag. Een rapport kreeg je toen nog niet. Je ging over of je ging niet over." Ook de 88- jarige oud-postbode Ja cob Leenhouts wil graag van de partij zijn. Jacob bezit een grote verzameling authentieke ansicht kaarten, waaronder diverse van de oude schoolgebouwen. „In de oor Walantien 'Wally' de Groote peutert een ballon uit zijn overvolle ballonnen- tas en gaat aan het werk. fotografie Mark Neelemans Wie een mooie ballonfiguur van Wally heeft gekregen, wil die na tuurlijk zo lang mogelijk bewaren. Daar zijn tips voor. „Ballonnen blij ven het langst in conditie door ze koel en uit de zon te bewaren. Het beste kun je ze in de vriezer stop pen:" De Groote is in het dagelijks leven conciërge op een school in Terneu- zen en zodoende niet fulltime bal lonartiest. „Ik zou ervan kunnen leven, maar nu heb ik de vrijheid alleen die opdrachten aan te ne men die ik leuk vind. Dat is me heel wat waard." De Groote wordt voornamelijk geboekt voor kinder partijtjes, doop- of communiefees ten bedrijfsfeesten en andere de monstraties. „Ik heb echt een superbaan, want ik kom op alle feesten." Eenmanszaak, opgericht in 1999. Walantien 'Wally' de Groote werd in 2002 2e op het Nederlands Kampioenschap ballonplooien, in 2003 behaalde hij diezelfde positie op een internationaal ballonplooi- festival in Amsterdam. Specialiteit: stripfiguren. Ook maakt De Groote ballondecoraties. De Groote treedt op in Nederland en België. De Groote is penningmeester van Twister, de internationale vereni ging van en voor ballonartiesten en geeft ook les aan collega's. www.ballonplooien.nl egiffnawiujmwifliiw logsjaren werd er lesgegeven in ho tel De Zwaan, een mooi en statig gebouw. Soms konden de leer krachten erg streng zijn. Links schrijven werd op een niet zacht zinnige manier afgeleerd." In 1970 werd Wim Bruynooge tot hoofd van de school benoemd. In 1990 probeerde hij al de drie scho len te laten fuseren tot een samen werkingsschool. „Onze school had die fusie niet nodig om te overle ven, maar het was mijn gedachte dat drie basisscholen voor een dorp van 1500 inwoners niet reëel was. Op een gegeven moment zei de toenmalige wethouder Hannie Thomaes tegen me: „Wim, zet de champagne maar klaar, het is ge lukt! Helaas, op het laatste mo ment gooide het bestuur van het openbaar onderwijs, de gemeente raad, roet in het eten. Een gemiste kans. Soms spreken mensen me daar nog over aan. Een bezinning voor de toekomst." Aanmelden kan bij Ronald den Hollan der op 0117-401608 en rvsmdh@zeelandnet.nl of bij Leo Pie- aet op 0117-402131 en leopielaet@zeelandnet.nl. Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. DONDERDAG 16 JUNI AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten;. Het Trefpunt, 13.00 uur; Biljarten; BRESKENS - Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek; Schieterrein SV de Schutterij, 20.30 uur: Opening western weekend; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur; Kaarten, volksdansen; 15.00 uur: Bingo; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gilden straat, 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; De Korenmarkt, 10.00 uur: Geheugentrai ning; 14.00 uur: Zomermiddag met live muziek, wafels en ijskraam; Blaauwe Hoeve 9.00 uur: Handwerken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 10.00 uur: kof fie drinken; 14.00 uur: Viva la Musica; 18.30 uur: Deelname wandelvierdaagse; 19.00 uur: Bingo; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, pedicure, vluchtelingenwerk; 10.00 uur: Gymnnas- tiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; Den Dullaert, 13.30 uur: Kaarten; 18.30 uur: Uni hockey; 19.00 uur: Bridge, yoga; 20.00 uur: Volleybal; Rode Kruis gebouw, 18.45 uur: Avond wan delvierdaagse; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.30 uur: Viering in de kapel; 14.00 uur: Zangers van Toen; KOEWACHT - De Lange Akkers, 14.00 uur: Activiteitenmiddag; Kantine tennisclub, 18.30 uur: Avond wan delvierdaagse; LAMSWAARDE - Café de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal; 14.00 uur: Sjoelen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Bijarten; 14.30 uur: Ouderensoos; 15.30 uur: Kreatieve vorming; SLUISKIL - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten dames.koersbal, line dance; TERNEUZEN - De Veste, 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Handwerken, soos; 16.30 uur: repetitie koor; 18.30 uur: Bridge; De Kameleon, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint 12 - 16 jaar; 19.30 uur: Tekenclub voor volwassenen; WESTDORPE - WZC Het Verlaet, 10.15 uur: Bewegen op muziek; 13.30 uur: Sjoe len, handwerken; ZAAMSLAG - Plein en omgeving, 15.30 uur: Dorpsfeest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59