81 buitenland Frans dorp bedolven Val van Assad zou bondgenootschap tussen Syrië, Iran en Libanon schaden VN: meer dan 1100 doden in Syrië 379 \L022SMi EN NOG VEEL MEER Geen advocaat Mladic 'Karzai in 2014 weg' 'Joss Stone ontsnapt' Stralingstest Tokio Spaarpot met 25 mille Spanje bij Globe Reisburo Obama voor rechter Oproer in Barcelona donderdag 16 juni 2011 HBBBMHSS9SBHS8H8S0HWB&BBMSIPH85BHI door Carel Goseling DEN HAAG - Ramin Mehmanpa- rast, woordvoerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse za ken, heeft de VS gewaarschuwd dat het geen recht heeft militair te interveniëren in Syrië. Doet het dat toch dan heeft dat ernstige ge volgen voor de hele regio, aldus de spreekbuis van de ayatollahs in Te heran. Duidelijk is, dat Iran en de VS geen vrienden zijn. Iran, de Syri sche president Assad en diens me destanders zijn daarentegen bond genoten. Het feit dat Iran kenne lijk rekent op een door de VS gelei de militaire operatie in Syrië, naar Libisch voorbeeld, is veelzeggend. Het regime-Assad wordt al maan den geconfronteerd met volkspro testen analoog aan andere Arabi sche landen. Assad laat ze met steeds grover geweld neerslaan. Iran heeft de toestand in Syrië tot nu toe als binnenlandse aangele genheid afgedaan. Publiekelijk werd geen commentaar geleverd. Stiekem steunt het regime in Tehe ran de bondgenoot echter met ad viseurs en militair materieel. Er zijn ook berichten over Iraanse strijders in Syrië die meevechten. De ayatollahs hebben echter ken nelijk in de gaten dat het niet echt goed gaat in Syrië. Ze vrezen, zo blijkt uit de verklaring van Meh- manparast, een westers militair in grijpen. Dat zou voor het sjiitische Iran een zware klap betekenen. Syrië is zo ongeveer de enige bond genoot in de Arabische wereld. Via Damascus loopt er bovendien een verbinding tussen Teheran en terroristische organisaties als Hez bollah, Hamas en de Islamitische Jihad. Hezbollah heeft net een suc cesvolle machtsgreep in Libanon gedaan. Maandag presenteerde de beoogde premier Najib Mikati zijn kabinetsploeg. Met Hezbollah terug in een politie ke machtspositie, zal de invloed van Syrië én Iran in Libanon weer kunnen toenemen. Het Westen kan daar weinig tegenover stellen. Door Najib Mikati zal de relatie tussen Beiroet en het Westen ver wateren. In Damascus heeft het Westen traditioneel al weinig zeg genschap. Syrië richtte zich tijdens de Koude Oorlog op de Sov jet-Unie. De machthebbers om armden via de almachtige Baath- partij een beleid gericht op het ver enigen van de Arabische volkeren en het zich afzetten tegen het Wes ten. De Baathpartij maakt onder Assad nog steeds de dienst uit in Syrië. Het pan-Arabisme is nu an ders ingevuld en gericht op het ver enigen van alle moslims, en dan met name van de sjiitische tak. En daarbinnen claimt Iran het leider schap. De belangen voor Iran, Sy rië en Libanon zijn dus groot. Assad mag niet omvallen. Waarbij een twijfelend, verdeeld, onmach tig en militaire overbelast Westen alleen maar helpt. BARCELONA - Catalaanse oproerpoli- nië zetelt. Bij de gewelddadigheden tie probeert demonstranten te ver- over en weer raakten 20 betogers wijderen voor het Ciutadella-park in en 3 politieagenten lichtgewond. Barcelona, waar het regionale parle- Circa tweeduizend demonstranten ment van de Spaanse regio Catalo- uitten hun ongenoegen over de eco- reneeën. Het gevolg van de voor spelling laat zich raden. Vijftien huizen, een kwart van het dorp, staan te koop tegen prijzen die drie tot vier keer hoger liggen dan normaal. Naarmate het einde der tijden nadert, stijgt de belangstel ling voor het 8oo jaar oude dorp. Bij een boer die ganzenlever en worstjes verkoopt, staat de tele foon roodgloeiend. Mensen plaat- DEN HAAG GENÈVE - Het harde optreden van Syrische veiligheidstroepen tegen betogers die een einde willen aan het regime van president Bashar al-Assad, heeft tot dusver ruim noo mensen het leven gekost. Meer dan 10.000 mensen zijn op gepakt. Dat heeft het Hoge Com missariaat voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties gisteren gemeld. „Wij hebben talloze berichten ont vangen over het gebruik van exces sief geweld door de Syrische strijd krachten tegen burgers, van wie de meesten vreedzame demon stranten waren", aldus een verslag dat gisteren is. gepresenteerd aan de VN-Mensenrechtenraad. Het rapport bevestigt onder meer dat het regime sluipschutters en tanks heeft ingezet tegen ongewa pende burgers. De VN-organisatie erkende evenwel dat haar mede werkers niet in Syrië zijn geweest om onderzoek te doen. Het regi me in Damascus liet dat niet toe. De onderzoekers vergaarden hun informatie onder meer vanuit Zuid-Turkije, waar veel Syrische vluchtelingen zijn neergestreken. Syrische mensenrechtenclübs stel den deze week dat door het ge weld al bijna 1300 burgers en 340 militairen en agenten zijn gedood. O zie onze website:buitenland Verslaggever Harald Doornbos twittert vanuit grensgebied door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Het einde van de wereld is vaker voorspeld. Maar het doem scenario dat sinds kort op internet circuleert, is anders. De wereld ver gaat op 21 december 2012, maar er is één plek die gespaard wordt. Die plek is Bugarach, een nietig dorp aan de voet van de Franse Py- KABUL De Afghaanse president Karzai is van plan om in 2014 op te stappen als staatshoofd. Dat zei de Ameri kaanse minister Gates van Defen sie gisteren in de Senaat. De be windsman zei dat Karzai hem dat privé heeft meegedeeld. Volgens de Afghaanse wet moet Karzai in 2014 aftreden. Een president mag slechts twee termijnen dienen. LONDEN De politie in Engeland lijkt een moordaanslag te hebben verijdeld, waarbij soulzangeres Joss Stone het doelwit was. Dat meldden Brit se media gisteren. Twee verdach ten (30 en 33 jaar) werden aange houden in de buurt van het land huis van Stone. In hun auto lagen zwaarden, touw en een lijkenzak. TOKIO Tokio is gisteren begonnen met een stralingscontrole op verschil lende plekken in de stad. De con trole moet burgers geruststellen over de straling die ontsnapte uit de kerncentrale in Fukushima die in maart zwaar beschadigd raakte door een tsunami. De centrale is nog steeds niet onder controle. De voormalige Bosnisch-Servische legerleider Ratko Mladic heeft na meerdere gesprekken met de grif fie van het Joegoslavië-Tribunaal nog steeds geen advocaat geselec teerd. Mladic werd tot nu toe bijge staan door advocaat Aleksandar Aleksic, die de door de griffie was aangewezen. Mladic klaagde dat hij de Servische jurist amper kende. BRUSSEL Een 33-jarige vrouw uit het Bel gische Hoboken (bij Antwerpen) heeft op een rommelmarkt voor 4 euro een staande asbak verkocht waarin haar moeder al jarenlang haar spaarcenten verstopte. Er zat volgens de moeder een bedrag van zeker 25.000 euro in, maar de doch ter wist van niets. Een aantal leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft president Obama gisteren voor de rechter gedaagd vanwege de Amerikaanse deelname aan de militaire missie in Libië. De Ameri kaanse deelname zou illegaal zijn omdat het Congres er geen toe stemming voor heeft gegeven. Gran Canaria Appartement LosTilos** 8 dagen o.b.v. logies Vertrek in juni ■papa# S - ®S V 200 winkels 0900 - 8098 (0^20p.m.) globe.nl WASHINGTON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54