21 zeeland 'Bij Henk Bleker zit het Zeeland roept hulp in van Kamer voor vlasteelt Lobith Een meerderheid in Provinciale Staten heeft weinig op met het plan van staatssecretaris Bleker Zeeland te laten kiezen tussen Hedwige en WCT. donderdag 16 juni 2011 Zullen we 's naar Lobith?, opperde ik. Da's goed, knikte vriend S. te K. Deze zomer scooteren we naar Lo bith. Vorig jaar pruttelden we sa men op onze scootertjes naar Texel, dit keer gaat het dus naar Lobith. Zo zie je nog 's wat van je eigen land. Lobith? Waarom in hemelsnaam Lobith? Nou, misschien wel omdat ik vroeger, héél vroeger, van meneer Kooiman, schoolhoofd van de Prins Hendrikschool voor open baar lager onderwijs, had geleerd dat daar de Rijn ons land binnen komt. Dat bracht hij op een stati ge toon, alsof het hier iets heel bij zonders betrof. Iets meer dan 3000 inwoners telt Lobith. De Lobithers (of zijn het Lobithenaren?) zijn trots op hun dorp. Ze hebben er een parochie kerk van H. Maria Onbevlekt Ont vangen, waar jaarlijks een plechti ge schuttersmis met aansluitend een processie plaatsvindt. Moet een hele bezienswaardigheid zijn. Ze bezitten een korenmolen uit 1888 die de Tolhuys Coornmolen iiLOFON PZC Park Veldzigt,35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nt Advertenties VerkoopteamZeeland 1:0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niét ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur. Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken grabs en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan. 1 DILEMMA heet. Ze hebben een voetbalclub, een zwembad, een paar horecage legenheden waar het goed toeven schijnt, en in augustus wordt er een gratis popfestival gehouden. Zo zie je maar: in Lobith is altijd wel wat te doen. Het dorp bracht een paar Grote Zonen voort. Wat te denken van Clemens Gerard Antoon Cornielje, thans commis saris der koningin in Gelderland. En Servais Knaven, de hardfïetser die in 2001 de wielerklassieker Pa- rijs-Roubaix won en twee jaar la ter de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Lobith, daar moeten we wezen, besloten we. Maar, zo heeft het internet mij in middels van een diep ingesleten waarheid beroofd, de Rijn stroomt allang niet meer bij Lo bith ons land binnen. Waterknut selaars hebben de Rijn jaren gele den een stukje verlegd, waardoor het naburige Spijk met de eer is gaan strijken. Dan rijden we toch naar Spijk?, suggereerde vriend S. te K. Dat verdom ik. Uit eerbied voor die aardige meester Kooiman. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen Zeeland moet zich niet laten verleiden tot een keus tussen het be houd van de Hertogin Hedwigepolder en de eventuele aanleg van de Wester- schelde Container Terminal. Een ruime meerderheid beschouwt het voornemen van staatssecreta ris Henk Bleker (CDA, natuur) om niet de Hedwige te ontpolderen, maar de als natuurcompensatie voor de aanleg van de WCT aange schafte grond bij Ritthem als on welvoeglijk. SGP-Statenlid Ad Dorst verwoordt het dilemma zo: „Er is een regeer akkoord waarin staat dat de Hedwigepolder niet zal worden ontpolderd en in het coalitiepro-( gramma van de Zeeuwse Staten wordt de wenselijkheid van de WCT onderstreept. Je kunt niet het een voor het ander inruilen. Dat is te simpel. Bleker heeft de sa menleving de toezegging gedaan het uiterste te zullen doen om de ontpoldering van de Hedwige te voorkomen. Hij lijkt een oplossini te willen presenteren waarbij Zee land zijn ambities met de WCT moet inslikken. Dat noem ik geen oplossing." Ook Kees Bierens, fractievoorzitter van de WD in de Staten van Zee land, beschouwt de opzet van Ble ker niet als een serieus alternatief „Wij vinden de WCT een goede, ontwikkeling voor Zeeland en die willen we niet om zeep helpen. Wij zijn zwaar teleurgesteld in de ze staatssecretaris en we vinden de manier waarop hij Zeeland onder druk zet, niet netjes." Patricia de Miliiano van het CDA reageert wat milder op de inspan ningen van haar partijgenoot een uitweg uit het ontpolderingsdos- sier te vinden. „We moeten eerst het rapport van Deltares en de con clusies van het kabinet afwachten, maar dit zou een hele lastige keus kunnen zijn. Het Zeeuwse CDA stelt economie boven ecologie, maar we zijn ook tegen ontpolde ring. Dit wordt kiezen uit twee kwaden." De Miliiano zou het on juist vinden wanneer Bleker de bal terugkaatst naar Zeeland. Annebeth Evertz (PvdA) kon een gevoel van bewon dering niet onderdrukken toen ze kennisnam van de Blauw druk van Bleker. „Knap bedacht, maar de kwestie Hedwigepolder is geen probleem voor Zeeland maar voor het Rijk. Het kabinet creëert een probleem en laat de oplossing aan Zeeland. Gedeputeerde Staten moeten de kwestie maar terugleg gen waar ze thuishoort: bij het Rijk." DEN HAAG - Gedeputeerde Kees van Beveren overhandigt vandaag T\veede Kamerleden een boeket vlas. Hij wil dat telers van groene grondstoffen in aanmerking ko men voor Europees geld. „De vlas teelt in Zeeland dreigt verloren te gaan." Eerder heeft Van Beveren aan Ble ker om steun gevraagd, maar niet gekregen. De Europese steunverle ning aan landbouwers wordt van af 2013 anders ingericht. Nu krij gen boeren steun om hun inko men op peil te houden. In de toe komst wordt naar verwachting de steunverlening veel meer gericht op de bescherming van de biodi versiteit, het tegengaan van kli maatverandering en innovatie. De vlasboeren dragen daar volgens het dagelijks provinciebestuur juist aan bij. Daarom pleit het ervoor om vlasboeren vanaf 2012 te steu nen met Europees geld. „Maar nu Bleker niet ingaat op de - via de koninklijke weg - gestelde vraag, roep ik de hulp van de Tweede Kamer in", zegt Van Beve ren. „Ik hoop dat de Kamer het via een motie alsnog wil regelen. Vlas teelt hoort bij Zeeland." Voor 1 au gustus moeten de lidstaten hun plannen melden in Brussel. De Tweede Kamer praat volgende week over het onderwerp. VIDEO De grootste mobiele kraan ter we reld wordt getest in Westdorpe. Be kijk de video op www.pzc.nl Z2-videojournaal 'Zeeland in twee minuten' op je com puter, tablet of iPhone. Kijk op www.Z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48