Miljoenen voor (spoor)wegen Blijdschap over Digitale televisie nu de eerste J 3 maanden graf 22 zeeland Opnieuw boetes na illegale opslag biomassa Zilte aardappel in tien jaar een feit Wetenschappers onderzoeken hoe Checkpoint kon uitgroeien tot de grootste coffeeshop van Nederland. 0 donderdag 16 juni 2011 Digitaal tv-kijken met Digitenne van KPN - Voor maar 9,- per maand ontvangt u de 23 meest bekeken tv-zenders en de 18 best beluisterde radiostations - Met Digitenne kijkt u bijna 50% goedkoper tv dan dat u analoog tv-kijkt via UPC of Ziggo* Bestel nu snel op: www.kpn.com/pzc of bel: 010 -266 09 06 (lokaal tarief) Digitenne van KPN ontvangt het digitale tv-signaal uit de lucht met een kleine antenne. Dus zonder kabelaansluiting, u heeft alleen een stopcontact nodig. Met Digitenne kunt u direct tv-kijken, binnen 10 minuten installeert u het zelf. U mag Digitenne de eerste 30 dagen vrijblijvend proberen. Prijsvoordeel gebaseerd op standaard abonnementstarieven van Digitenne en analoge tv-abonnementstarieven van UPC en Ziggo. De aansluitkosten zijn 25,- Digitenne wordt geleverd met 1 ontvanger, per abonnement zijn maximaal 3 ontvangers aan te sluiten. door Edith Ramakers middelburg - De zilte aardappel komt eraan. Daardoor zal langduri ge droogte en verzilting van land bouwgrond geen probleem meer voor de akkerbouwers zijn. In het kweekbedrijf van C. Meijer BV in Rilland wordt met succes een zout- tolerantieproef uitgevoerd. Door samenwerking tussen ver edelaars en universiteiten loopt de Nederlandse akkerbouw interna tionaal voorop in het creëren van aardappelrassen die bestand zijn te gen de gevolgen van klimaatveran dering. Naast de proef in Rilland - in samenwerking met de provincie Zeeland en de ZLTO - worden er ook goede resultaten geboekt in het noorden van het land. Het duurt naar verwachting zo'n tien jaar tot de zilte aardappel in de su permarkt ligt. De komende tien ja ren zal circa 125.000 hectare land bouwgrond verzilten in de kustge bieden bij de Waddenzee, de kop van Noord- Holland en Zeeland. In Zeeland zijn er al boeren die stukken grond niet meer kunnen benutten voor aardappelteelt. Zon der de veredeling van een zilte pie per zijn boeren aangewezen op energie-intensieve en milieubelas tende maatregelen, zoals het spoe len van gewassen met zoet water. door Frank de Klerk den haag - Het Openbaar Ministe rie vindt nog steeds dat de energie bedrijven Delta en Essent en een aantal ondernemers uit Borssele in de fout zijn gegaan bij de opslag van biomassa tijdens een langduri ge storing aan de turbine van de kolencentrale vijf jaar geleden. In hoger beroep eiste de aanklager bij het Haagse gerechtshof gisteren op nieuw boetes. Tegen de twee energiebedrijven vorderde de hofaanklager boetes van 10.000 euro waarvan 5.000 eu ro voorwaardelijk. De hoofdzake lijk agrarische ondernemers, die hun loodsen beschikbaar stelden voor de opslag van de overtollige biomassa zoals palmpitten en pal lets, hoorden boetes van 2000 eu ro waarvan de helft voorwaarde lijk tegen zich eisen. Twee jaar geleden vorderde het Openbaar Ministerie bij de recht bank in Middelburg eveneens geld boetes. De rechtbank besloot toen om de energiebedrijven en onder nemers te ontslaan van alle rechts vervolging omdat zij uit over macht hadden gehandeld. Het Openbaar Ministerie tekende ho ger beroep aan tegen deze beslis sing. Het hoger beroep draaide om de vraag of er een andere oplos sing mogelijk was geweest voor de opslag van de overtollige biomassa vlakbij de centrale. De hofaanklager vond van wel. De energiebedrijven zouden uit econo mische motieven hebben gekozen voor opslag van de biomassa in de buurt van de centrale, en niet ver der weg. Ook de ondernemers die hun loods beschikbaar stelden, zouden in de fout zijn gegaan. „Goed na buurschap is mooi maar mag niet tot overtreding van de wet leiden", zei de hofaanklager. Hij verweet de energiebedrijven en onderne mers dat zij destijds geen contact met de overheid hebben opgeno men om in een acute noodsituatie de centrale opslag van de biomas sa onder voorwaarden te gedogen. Uitspraak over twee weken. INFRASTRUCTUUR Akkoord over afslag A58 in najaar verwacht door Jeffrey Kutterink den haag - Het kabinet trekt 10 miljoen euro uit voor de aanleg van de N57/N59 op Schouwen- Duiveland. Ook komt er geld voor de goederenspoorlijn Vlissingen- Antwerpen (Veza). Daarover is in Den Haag een ak koord bereikt. De Kamer droeg het kabinet in december op om 4 miljard euro uit te trekken voor 17 projecten in de regio. Maar minis ter Schultz van Haegen (Infrastruc tuur en Milieu) wilde tot voor kort niet alle wensen honoreren. Zo wilde ze geen geld uittrekken voor de aanleg van een nieuwe weg vanaf de Oosterscheldekering tot in de buurt van Serooskerke (N57). Ook was ze niet van plan geld te stoppen in de verdubbeling van de N59 van Bruinisse tot aan het Hellegatsplein. Onder druk van de Kamer komt daar nu wel rijksgeld voor. Ook wil de minister geld stoppen in de aanleg van een afslag van de spoorlijn bij Bergen op Zoom rich ting Antwerpen. Ook die investe ring had ze inmiddels van haar lijstje afgevoerd. Nu moeten goede rentreinen vanuit Zeeland vaak doorrijden tot aan rangeerterrein Kijfhoek bij Zwijndrecht. Voor dit project is nog geen concreet be drag gereserveerd. Eerst volgt over leg met Vlaanderen. CDA-Kamer- lid Ad Koppejan uit Zoutelande is 'tevreden met de toezeggingen'. „Zeker in deze tijd van bezuinigin gen. Samen met gedeputeerde Kees van Beveren hebben Sander de Rouwe en ik er ons in de Ka mer voor ingezet. Toch blijft het al tijd van belang om de voortgang te bewaken." Dat ondersteunt Ka merlid Sander de Rouwe. „De Ve za bijvoorbeeld zat echt op een dood spoor. Nu staat die toch weer op de agenda. Dat is maar goed ook, want het goederenver keer volgt nu een onlogische rou te." In de afgelopen week is ook ge sproken over de aanleg van een tweede afslag op de A58 bij Goes. Volgens gedeputeerde Kees van Be- veren is er nog geen akkoord be reikt. Het Rijk wordt gevraagd 8,3 miljoen euro bij te leggen. „De in tenties van de minister zijn posi tief Dat komt omdat de regio - provincie, Goes en Rijkswaterstaat - zelf 22 miljoen euro op tafel legt voor verkeersmaatregelen in en rond Goes." Van Beveren ver wacht in het najaar overeenstem ming te bereiken. COFFEESHOPS door Emile Calon Allebei zijn ze blij met het onderzoek naar de opkomst van coffee shop Checkpoint, zo wel de Terneuzense burgemeester Jan Lonink als de raadslieden André Beckers en Martijn van der Want. Maandag werd duidelijk dat in op dracht van plaatsvervangend hoofdofficier van justitie [0 Valen- te van het Middelburgse arrondis sementsparket een aantal weten schappers van de Erasmus Univer siteit Rotterdam en het Verweij- Jonker Instituut in Utrecht onder zoek doet naar de Terneuzense cof feeshop. Lonink vertelt dat het Openbaar Ministerie (OM) regel matig om een dergelijke bestuurlij ke rapportage vraagt 'na een com plexe situatie'. En 'Checkpoint' was beslist een complexe situatie. In het vonnis stelde de Middel burgse rechtbank vorig jaar niet voor niets 'dat door het gedogen, het niet optreden tegen overtredin gen en het niet actief opsporen van strafbare gedragingen rond de aanvoer van softdrugs, een toe stand ontstond waarin de gemeen te, de politie, het OM en de fiscus enerzijds en Checkpoint ander zijds elkaar gevangen hielden. Iede re speler had zijn eigen belang om de situatie (rondom Checkpoint, red) in stand te laten'. Volgens de burgemeester heeft het OM hem toe- en instemming ge vraagd om het onderzoek uit te mogen zetten. Lonink benadrukt dat bij dit onderzoek niet gekeken wordt wie wanneer fout zat maar dat het vooral bedoeld is om les- justitie als de gemeenten." Hij spreekt niet toevallig over gemeen ten, want volgens Lonink is het maar toeval dat Checkpoint het on derwerp van het onderzoek is. „Het had ook over de coffeeshops in Roosendaal kunnen gaan. Of die in de grensregio van Limburg. EXCLUSIEF VOOR U ALS LEZER VAN DEZE KRANT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42