zeeland19 boek ook eigen twijfels bloot Over de mens met het hart op twee plekken Concept Design ïft| Musterring Multicultihapjes morgen op Grote Markt in Goes MUSTERRING The SPIRIT Q|yjVING': donderdag 16 juni 2011 S In Beorga is de natuur prachtig en hangen de mensen aan Venns lippen als hij vertelt, maar in Metazoa woont zijn lief Amelle. Haar leven is daar in die dorre vallei bij al haar familiele den. Venn is een mens wiens hart altijd op twee plekken zal vertoe ven. „Ik houd van fantasy-verha- len", zegt Saskia Maaskant als ver klaring voor haar keuze voor de verhaallijn in De verteller van Beor ga. Het land Beorga ligt in de mooiste vallei ter wereld. Op de langste dag van het jaar komen de Beorgiërs samen voor een verhaal bij het huis van de Verteller, de oude Nonno. Maar dit jaar wor den de inwoners opgewacht door Venn, de kleinzoon van de Vertel ler. Bijna een jaar is Venn weggeweest naar het mysterieuze land achter de Arduus. Daar wonen de Fauna, mensen die in dieren kunnen ver anderen. Zij voeren al jaren oorlog met de Fabula, de sprekende die ren. De Fauna zien Venn aan als 'redder' uit deze zwarte periode van strijd. Zij noemen hem hoop vol 'Savinto'. Met behulp van de knappe Amelle wordt Venn voorbereid op zijn moeilijke opdracht. Gaandeweg leert hij meer over het volk en over zichzelf. Hij moet ervaren dat Beorga aan hem trekt. Anderzijds voelt hij zich ook aangetrokken tot Metazoa, het land waar zijn oma oorspronkelijk vandaan komt. De Verteller van Beorga, Davidsfonds Uitgeverij, €15,95; ISBN:9789 05908 4018. DE VERTELLER. vXN s/is.*'* „Het eerste ontwerp voor de cover vond ik schreeuwlelijk", zegt Saskia Maaskant. Met de uiteindelijke versie is zij zeer tevreden. door Ali Pankow Ik ben een ontzettende twijfel kont." De robuuste manier waarop Saskia Maaskant (30) deze bekentenis over zichzelf op tafel gooit, getuigt van een Bru- se no nonsens mentaliteit. Dat on der die oppervlakte veel gevoelige nuances schuil gaan, blijkt tijdens een gesprek over haar schrijversde buut De verteller van Beorga. Het bleek meteen raak met deze 'eersteling'een fantasyboek voor jongeren vanaf pakweg 12 jaar. Sas kia nam ermee deel aan de manu scriptenwedstrijd Zoute Zoen van het Davidsfonds, een Belgische uit geverij. Uit de 69 inzendingen werd haar manuscrip met 5 ande re boeken genomineerd. Uiteinde lijk werd het de derde prijs, maar het Davidsfonds had op voorhand al laten weten De verteller van Beor ga te willen uitgeven, hoofdprijs of niet. Een enorme twijfelkont dus? „Ja toen ik destijds op advies van een leraar bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee direct van Havo 4 naar Atheneum 5 ging, kwam er een wereld van verdere studiemogelijk heden op me af. Na mijn eindexa men had ik zoveel keus: Frans, Li teratuur, Geschiedenis, een kunst studie." Uiteindelijk werd het In ternational Business and Langua ges aan de HES in Rotterdam. Zou je niet verwachten van iemand die net een prozaïsch fantasyboek heeft geschreven? „Nee, maar ik houd zowel van communicatie als van talen. Dat kwam in mijn oplei ding mooi samen." Zij heeft - na wat tegenvallers - in middels ook werk naar haar zin ge vonden dat past bij haar opleiding. „Ik ben hoofd project en beleid bij een industrieel bedrijf in Ridder kerk", zegt de voormalige Bruse, die inmiddels met partner en dochtertje Floor in Sommelsdijk woont. Maar toch hield ze altijd ook al veel van boeken? „Nou en of: Thea Beekman, Paul Biegel, 'J. K. Row ling en vooral de Sprookjes van Grimm. Ik hield van verhalen ver tellers, dat werd me wel duidelijk." Het zelf schrijven ontsproot uit een grimmige noodzaak. „Enige tijd voor ik afstudeerde, ben ik erg ziek geweest. De griep die over sloeg naar mijn hersenen. Ik heb zelfs even in coma gelegen. Daarna bleek ik sommige woorden kwijt te zijn. Zei ik bijvoorbeeld 'aller gie' als ik 'agressief bedoelde. Daar schrok ik zo ontzettend van dat ik heel veel ben gaan schrijven om mezelf te trainen. Uiteindelijk is het allemaal goed gekomen en volgens m'n ouders schrijf ik beter Nederlands dan voordat ik ziek was." Wat die wereld aan mogelijkhe den betreft: Saskia had ook voor 'de muziek' kunnen kiezen. Zij was zeven jaar zangeres in de Bru se band Borstrock. „We waren zeer ambitieus, drie avonden per week repeteren en veel optredens. Maar dat valt moeilijk te combine ren met een relatie." Met de huidige mix aan gezin, werk en schrijven toont Saskia zich zeer tevreden. Zij kan met recht trots zijn op haar debuut, waarin veel symboliek verscholen zit en waarin ze veel over zichzelf prijs geeft. De manuscriptbelei- ding die zij kreeg van Ed Franck vanuit het Davidsfonds heeft haar zeer gesterkt. Hij bood haar de ad viezen en het klankbord waar ze behoefte aan had. „Ik wilde er zelf bijvoorbeeld een raamvertelling van maken. Ik li?t Venn op de ve randa het hele verhaal van zijn be levenissen in het jaar dat hij was weggeweest vertellen. Ed Franck adviseerde me er een cirkelvertel ling van te maken. Dus je begint op een bepaald moment in de tijd, maar blikt dan terug wat er is ge beurd om aan het einde van het boek weer bij dat begin terug te ko men." Kenmerkend in het boek zijn de korte zinnen en hoofdstukken. Een bewust gekozen structuur laat de schrijfster weten. Barokke taal hoeft voor haar niet zo. Het boek eindigt op een moment dat er nog 'van alles' kan gebeuren in het leven van hoofdpersoon Venn. Er komt dus een vervolg? „Misschien, maar dan sla ik wel een generatie over. Dan wordt het een boek over zijn kleinzoon." Waarom? Ze zucht even: „Ik heb iets met volwassen worden. Je wilt niet weten hoe moeilijk ik het vind los te komen van mijn ouders." 'Je wilt niet weten hoe moeilijk ik het vind los te komen vun mijn ouders schrijfster Saskia Maaskant GOES - Op de Grote Markt in Goes vindt morgenavond het multicul tureel culinair evenement Kleur rijk Goes plaats. Er zijn muziek- en dansoptredens, verkoop van handwerk of andere cultuurgerela- teerde artikelen. Er zijn hapjes uit onder meer Turkije, Marokko, Suri name, Afrika, Vietnam en Polen. De opening is om 17.00 uur, daar na treden onder meer een djem- beeband, Turkse dansgroep, Sri Lankaanse danseres, buikdanseres en een kinderdansgroep op. Kleur rijk Goes eindigt om 23.00 uur. De organisatie is in handen van in tegratiewerkgroep Variant en de Stichting Promotie Goes. CONCEPTEN TMC Goes Marconistraat 15a (0113) 22 41 00 www.tmcwoonwinkels.nl Leverbaar in diverse maten en kleuren Zoals afgebeeld 1798,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39