Bieb vergaloppeert zich i8| zeeland MaatGarant Mammoet heeft grootste mobiele kraan ter wereld Bieb van de toekomst Compacte stadsbieb Besluit over gebruik stadspark uitgesteld Laatste geparkeerde auto op Bellamypark Politie op zoek naar aanrijder meisje (12) Mast bij Panta Rhei wordt weggehaald Netwerkavond After Work Party in Goes donderdag 16 juni 2011 1 W VLISSINGEN Het college van Vlissingen heeft nog niet besloten wie tijdelijk ge bruik mag maken van het stads park in het Scheldekwartier, en de gebouwen die daar staan. Dat is uit gesteld tot eind juni. Drie partijen hebben bedrijfsplan nen ingediend bij de gemeente: de Cultuur werf, IJzersterk In Events en Panorama Walcheren. Zij heb ben alle drie heel andere ideeën voor de Plaatwerkerij, de Machine fabriek en de Timmerfabriek. VLISSINGEN De parkeerplaats van het Bellamy park in Vlissingen kan niet langer worden gebruikt. Dat is de volgen de fase in de herinrichting van het plein. Doorgaand verkeer wordt nu over de nieuwe weg geleid. De aanslui ting met de boulevards is weer opengesteld. Dat betekent echter wel dat er tijde lijk geen doorgaand verkeer tussen de Nieuwendijk en het Bel lamypark mogelijk is. door Harmen van der Werf WESTDORPE - Zwaar transportbe drijf Mammoet heeft gisteren aan de Autrichehaven bij Westdorpe de grootste mobiele kraan ter we reld gepresenteerd. De kraan is ter plaatse getest en wordt in de loop van volgende week alweer uit el kaar gehaald. Het enorme gevaarte gaat dan op transport naar Brazilië voor een karwei in de offshore. Vier jaar geleden nam de directie van Mammoet de beslissing een nieuwe generatie zware transport kranen te bouwen die over de hele wereld ingezet kunnen worden in meerdere bedrijfstakken en onder sterk wisselende weersomstandig heden, van 40 graden onder nul tot 55 graden boven nul. Jan van Seumeren junior, tech nisch directeur bij Mammoet: „Dat is belangrijk, omdat de be hoefte aan grondstoffen sterk groeit en de winning van grond stoffen op steeds moeilijker bereik bare plekken plaatsvindt, in het noorden van Canada en Rusland bijvoorbeeld. Daar zijn dan ook grote installaties nodig." De eerste kraan bij Westdorpe - opgetrokken uit onderdelen gepro- LEWEDORP De politie is op zoek naar getuigen van een ongeval waarbij een brom fietser een 12-jarig meisje op de Postweg in Lewedorp heeft aange reden en vervolgens is doorgere den. Dinsdag rond 15.00 uur raakte de bromfietser haar stuur, waarna ze over de kop sloeg en haar pols zwaar kneusde. De politie vraagt de bromfietser zich te melden op telefoonnummer 0900-8844. Ook eventuele andere getuigen mogen bellen. VLISSINGEN De 22 meter hoge zendmast naast strandpaviljoen Panta Rhei ver dwijnt binnenkort. Dat heeft de gemeente Vlissingen bekendgemaakt. Van de mast, die twee jaar geleden is geplaatst om het bereik van mobiele telefoons op het Nollestrand tijdens noodsi tuaties te garanderen, loopt 10 au gustus de vergunning af. De mast moet een maand later weg zijn. Inmiddels staat er een nieuwe zendmast, in Westduin. duceerd in Polen, Duitsland, Roe menië en ook Nederland - is gelijk ook de langste op de locatie: 160 meter. Mammoet brengt in totaal drie van deze kranen op de markt. Ze kunnen worden opgebouwd tot maximaal 240 meter hoogte. Het bijzondere eraan is dat ze hele maal uit elkaar kunnen worden ge haald en in 200 tot 240 containers kunnen worden verscheept. De op bouw kost tien tot veertien dagen. De enige vereiste om de kraan op te kunnen bouwen, is dat de on dergrond 20 ton per vierkante me ter moet kunnen hebben! Volgende week wordt de eerste kraan in Westdorpe afgebroken voor transport naar Brazilië. De tweede is ook praktisch gereed, de derde volgt eind dit jaar. De laatste twee worden ingezet in de Verenig de Staten, één in de petrochemi sche industrie en één bij de bouw van een energiecentrale. Mam moet gaat de testlocatie aan de Au trichehaven straks gebruiken voor op- en overslag van zware ladin gen. Met de nieuwe generatie hijs kranen denkt het bedrijf voorlopig klaar te zijn voor de toekomst, tot 2025. De totale investering bedroeg ongeveer 160 miljoen euro. De onrust over het verdwij nen van de bibliotheek lijkt gesust, maar de onduidelijk heid over de toekomst blijft. Wat heeft de bieb straks nog te bieden? Vlissingen werkt aan de bi bliotheek van de toe komst, klinkt het in fe bruari van dit jaar vol trots. Het plan van de bibliotheek en de gemeente om de centrale huisvestingen in Vlissingen en Oost-Souburg te verruilen voor kleine steunpunten in de wijken en de collectie digitaal te ontslui ten, baart landelijk opzien maar zorgt vooral lokaal voor ophef en onrust. De bieb vervult een belangrijke rol in het sociale leven van veel men sen. Bovendien neemt hij als ge bouw vooral in Vlissingen een pro minente plaats in. Gemeente en bibliotheekdirectie krijgen uiteindelijk zo veel kritiek over zich heen - mede gevoed door acties van de SP - dat het vooruitstrevende idee van buurtbi- bliotheken, gekoppeld aan versnel de digitalisering, vorige week is in getrokken. De centrale bibliothe ken in Vlissingen en Oost-Souburg blijven. Nu ligt er een nieuw idee voor wat de 'compacte stadsbibliotheek' heet. Directeur Kees Hamann kan geen tipje van de sluier oplichten, er is immers nog geen compleet uitgewerkt plan, zegt hij. Boven dien, de directeur heeft het nieu we idee ook niet bedacht; dat komt uit de koker van het gemeen- GOES - De After Work Party in Amadore Grand Café Jersey in Goes, die 12 mei werd gehouden, krijgt vanavond wegens succes een vervolg. De vorige netwerkavond trok vier honderd bezoekers, aldus manager Christina Acda. De tweede editie staat in het teken van 'vuur'. Er staat een mysterieu ze vuuract en een optreden van een X-Factor finalist op het pro gramma. Het feest in Goes begint vanavond om 18.00 uur. De entree is gratis. Meer informatie over de bijeen komst is te vinden op: www.after- workpartyzeeland.nl door Maurits Sep tebestuur. Wellicht opmerkelijk, maar ook niet onverklaarbaar. De Vlissingse bieb is een gemeentelij ke instelling, betaald door de ge meente, en de directeur is een ambtenaar, in dienst van de ge meente. Wie betaalt, bepaalt. Volgens verantwoordelijk wethouder Rob van Dooren trekt de 'compacte stadsbibliotheek' zich terug op haar kerntaken. Wat je verwacht van een bibliotheek,"kun je er straks nog vinden: boeken en an dere media uitlenen, adviezen bij zoekvragen, digitaal aanbod van collecties. Werk dat niet per se gedaan hoeft te worden - statistisch onderzoek, de ziekenhuisbibiliotheek - wordt beëindigd. Dat scheelt zeven ar beidsplaatsen. Dat moet ook wel, want nu er dure centrale locaties blijven, moet op een andere ma nier geld gevonden worden om te besparen. Er moet van de gemeen teraad immers nog steeds een half miljoen euro worden bezuinigd. De politiek moet de komende we ken besluiten hoe het verder zal gaan met de bibliotheek. Hamann wacht daarop voordat hij het concept van de compacte stads bibliotheek verder kan uitwerken. Een paar dingen zijn in ieder geval duidelijk: de centrale huisvesting blijft, buurtbibliotheken komen er niet, de digitalisering gaat door, de verkoop van het pand 't Spui gaat door. Onduidelijkheden zijn er ook. Waar komt die compacte stadsbi bliotheek: in een ander pand, of in het huidige maar onder een ande re eigenaar? Zijn er straks nog leu ke activiteiten voor lezers, zoals le zingen en tentoonstellingen? Ja, zegt Hamann, want dat is wat de mensen zo waarderen. Hoe snel gaat die digitalisering door? Min der snel dan eerder bedoeld, aldus Van Dooren en Hamann. De koerswijziging heeft ook te ma ken met 'landelijke en provinciale ontwikkelingen in de digitalise ring'. 't Spui gaat zich daarbij aan sluiten. Die ontwikkelingen waren maanden geleden echter ook al be kend. Er werd al gewerkt aan een landelijk en provinciaal digitaal netwerk en aan een back office voor de Zeeuwse bibliotheken, zo dat zij kunnen samenwerken bij in koop, beheer en ICT. Toen maakten directie en ge meente resoluut een andere keuze, overtuigd van het ei gen gelijk en aanvankelijk met pas sie verdedigd. Het is goed dat die visie wordt aan gepast onder de druk van en aan de wens van de Vlissingse samenle ving. Het werpt wel de vraag op of de kritiek niet te voorzien was ge weest en de onrust dus te voorko men. En waarom de bibiliotheek aanvankelijk per se een eigen koers wilde varen, los van de Zeeuwse collega-instellingen. En wat er nog terecht gaat komen van die vooruitstrevende 'bibliotheek van de toekomst'. 1. Half miljoen euro bezuinigen; 2. Centrale huisvesting in Vlissingen en Oost-Souburg verkopen om geld te besparen, want vooral het grote gebouw aan de Spuistraat is duur; 3. Buurtbibliotheken inrichten; 4. De collectie wordt gedigitaliseerd, zodat mensen ge wenste diverse media thuis kunnen bekijken en bestel len en op locatie in de buurt kunnen ophalen; 5. Geen ontslagen nodig, omdat de activiteiten voortge zet worden en veel medewerkers nodig blijven voor het bemensen van de kleinere bibliotheken in de wij ken. 1. Half miljoen euro bezuinigen; 2. Centrale huisvesting in Vlissingen en Oost-Souburg blijven behouden, maar niet duidelijk is waar de biblio theek in het centrum van de stad naartoe gaat; 3. De komst van buurtbibliotheken gaat niet door; 4. De collectie wordt gedigitaliseerd, maar minder snel dan de bedoeling was. De bibliotheek doet mee aan een landelijk en provinciaal digitaal netwerk; 5. Zeven arbeidsplaatsen gaan verloren. Dat gaat zon der gedwongen ontslagen. De medewerkers zijn ambte naren en blijven in dienst van de gemeente. Ze worden elders herplaatst. Tuin- Serremeubelen Is in het seizoen 2011 gevestigd in VROUWENPOLDER AAN DE DORPSDIJK 31! ■M MaatGarant Tuin- Serremeubelen Dorpsdijk 31 Vrouwenpolder 0118 - 551 444 info@maatgarant.nl Twee van de straks drie nieuwe generatie zwaar transport-ringkranen van Mammoet op de testlocatie bij Westdorpe. foto Adri van de Wege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18