Gesink doet vertrouwen op sport 149 CRITERIUM DU DAUPHINÉ Bradley Wiggins grijpt eindzege 'Tourdeelname Contador slechte zaak' Rabobank sterk in Zwitserland Michel Preud'homme naar Al-Shabab Tweede toernooizege voor Timko Lokerse PSV krijgt veertien miljoen voor Dzsudzsak Doelman Waterman naar Alemannia Aachen Oscar Freire moet operatie ondergaan dinsdag 14 juni 2011 Oliver Rodriguez (rechts) en Christophe Kern (midden) tijdens de zevende foto Pascal Pavani/AFP door Patrick Delait LA TOUSSUIRE - Ook zonder etappe zege verliep het zondag door Brad ley Wiggins gewonnen Critérium du Dauphiné predes zoals Robert Gesink het zich voorafhad voorge steld. Twee keer was hij in het slot- weekeinde op een aankomst berg op niet opgewassen tegen de Span jaard Joaquin Rodriguez, maar dat voelde voor de Raboklimmer aller minst als een knieval. In tegenstelling-tot de Ronde van Zwitserland, waar Gesink vorig jaar in een tijdrit uit de leiderstrui werd gereden, wilde hij in de Dau phiné zonder druk aan zijn vorm werken voor de Tour de France. De test die hij deed in de zware bergritten naar Le Collet d'Alle- vard (zaterdag) en La Toussuire (zondag) gaven de Rabokopman de houvast waar hij naar zocht. Op Le Collet d'Allevard, een col buitencategorie, reed hij achter de ontsnapte Rodriguez naar de twee de plaats. Dat hij Tourconcurren ten )urgen van den Broeck, Brad ley Wiggins en Cadel Evans achter zich liet, was voor de Raborenner een morele overwinning. Een dag later reed Gesink met de Fransen Thomas Voeckler en Thi- baut Pinot lang in de aanval op de klim naar La Toussuire. Toen de drie werden gegrepen, had de Ne derlander nog genoeg over om ach ter Rodriguez en Pinot naar de der de plaats te sprinten. „Het niveau dat ik bergop al haalde, heeft me verrast. De Dauphiné is voor mij perfect verlopen. Natuurlijk had ik liever een rit gewonnen, maar etap pezeges krijg je niet op bestelling", zei Gesink, die er voor koos zijn trainingsopbouw naar de Tour om te gooien. Na een hoogtestage in de Sierra Nevada was de Dau phiné voor hem niet meer dan een doorgedreven training. Met de verkenning van drie Alpenritten (L'Alpe d'Huez was gisteren de eer ste) en een aansluitende hoogtesta ge van negen dagen in Zwitser land hoopt Gesink pas tijdens de laatste, en veruit zwaarste, Tour week zijn allerbeste niveau te ha len. „De manier waarop ik de Dau phiné heb gereden, was nieuw voor mij. Maar ik ben blij dat ik het zo heb gedaan. Je doet het toch nooit goed. Als je slecht pres teert in de Dauphiné worden er meteen vraagtekens geplaatst. Rijd je hard, dan zeggen ze dat je te vroeg in vorm bent." Rijk moet Gesink zich nog niet re kenen. Voor Bradley Wiggins, Ca- Robert Gesink ging samen met Joaquin en laatste etappe in de aanval. del Evans, Alexander Vinokourov en Jurgen van den Broeck, in die volgorde de top vier in het eind klassement van de Dauphiné, geldt min of meer hetzelfde als voor de Nederlander. Ook voor hen was de etappekoers uit de World Tour slechts een tussenhal- te op weg naar de Tour. Alleen lie ten zij dat minder blijken dan Ge sink. In weerwil van zijn tempera ment kneep de ranke klimmer op weg naar Les Gets zo hard in de remmen dat hij bijna twaalf minu ten verloor. De merkwaardige ac tie werd in het peloton nauwelijks veroordeeld. „Iedereen bereidt zich op zijn eigen manier voor op de Tour. Ik heb in de bergen ge zien dat Robert op schema is", sprak eindwinnaar Wiggins met respect over Gesink. Raboploegleider Adrie van Houwe- lingen stelde het nog scherper. Als Gesink in de Dauphiné voor een goed klassement had gereden, zou hem dat in de Tour zuur hebben opgebroken. „Robert kan goed om met druk, maar nog niet voor een langere periode. Te veel spanning kost alleen maar energie." Wilde Gesink in de Dauphiné de druk vooral ontlopen, Bradley Wiggins ervoer het gevecht om de gele lei derstrui juist als een godsge schenk. „Voor mij was het een he le nieuwe ervaring om het geel te verdedigen in de bergen. Dat ik daar in ben geslaagd, geeft veel ver trouwen voor de Tour." Pas als ie dereen in juli met de billen bloot moet, zal de gouden formule wor den ontrafeld, meent Van Houwe- lingen. „Pas achteraf weet je of je het goed hebt gedaan." LA TOUSSUIRE - In de Tour van 2010 zakte hij nog volledig door het ijs, maar dit jaar zal er op nieuw rekening moeten worden gehouden met Bradley Wiggins. De Brit van Team Sky kroonde zich zondag in La Toussuire tot eindwinnaar in het Critérium du Dauphiné. Wiggins leek in de Dauphiné een kopie van de renner die in 2009 verrassend als vierde eindigde in de Tour. Dominant in de tijdrit ten, zijn specialiteit, en aanklamp end in de bergen, slaagde hij erin zichzelf in ere te herstellen na een teleurstellend verlopen 2010. „Ik heb de bevestiging gekregen dat ik weer met de besten omhoog kan rijden. Mijn hele seizoen is afge stemd op de Tour." In juli zal hij moeten opboksen tegen Alberto Contador. De drievoudige Tour winnaar maakte zaterdag bekend dat hij op 2 juli zeker aan de start zal staan. Het was een bericht dat door Wiggins allerminst op ge juich werd onthaald. „Het is een slechte zaak voor de sport dat een renner die in de vorige Tour vier keer positief heeft getest, toch mag rijden." GRINDELWALD - De manschappen van de Rabobankploeg maken tij dens de Ronde van Zwitserland een sterke indruk. Een dag nadat Bauke Mollema als vijfde was geëindigd, werd zijn teamgenoot Laurens ten Dam in de derde (berg-)etappe als vierde geklas seerd. De Nederlandse coureurs staan in deze voorbereidingskoers op de Ronde van Frankrijk momenteel derde (Mollema) en vierde (Ten Dam). Ten Dam reed gisteren in de etap pe van Brig-Gils naar Grindelwald bijna constant vooraan, .maar een passende beloning bleef uit. De 30-jarige coureur maakte lange tijd deel uit van een kopgroep van 31 man, waartoe ook Vacansoleil-ren- ner Wout Poels behoorde. Toen in de afdaling naar finish- plaats Gindelwald de Italiaan Da- miano Cunego een versnelling plaatste, bleef Ten Dam een ant woord schuldig. Peter Sagan wist wel bij Cunego aan te haken, waarna hij de sprint om de dagzege in zijn voordeel be sliste. Cunego verzekerde zich wel van het gele leiderstricot. ENSCHEDE Michel Preud'homme gaat met in gang van komend voetbalseizoen aan de slag bij Al-Shabab in Sau- di-Arabië. Het is nog niet bekend wie Preud' homme opvolgt bij FC Twente. Mc- Claren keert in ieder geval niet te rug. Hij bereikte gisteren een ak koord met Nottingham Forest. Preud'homme had nog een con tract tot medio 2013 en is het be stuur van FC Twente dankbaar dat hij nu mag vertrekken. „Het is heel fijn dat het bestuur begrip heeft ge had voor de situatie." SINT ANTHONIS Beachvolleyballer Timko Lokerse uit Dishoek en zijn partner Bart Bosterlee zijn bijzonder goed op dreef in de eredivisie. Na de toer nooizege van vorige week in Am sterdam greep het duo nu ook de zege in het Brabantse Sint Antho- nis. Daarbij werden in de eindfase twee combinaties verslagen die professioneel aan beachvolleybal doen. In de halve finale was dat het duo Meeuwse/Brouwer, in de fina le moest Paulides/Oude Elferink er aan geloven. EINDHOVEN PSV heeft Balazs Dzsudzsak ver kocht aan de Russische club Anzhi Makhachkala. De 24-jarige aanval- - Ier had nog een contract tot de zo mer van 2015. PSV ontvangt zo'n 14 miljoen euro voor de international. Dzsudzsak speelt sinds januari 2008 voor PSV. Afgelopen seizoen was de vleugelspits met 16 doelpun ten en 14 assists de meest waarde volle speler van de eredivisie. „We verliezeneen heel goede speler met een hoog rendement", aldus tech nisch manager Marcel Brands. AKEN Boy Waterman speelt komend sei zoen niet meer in de Nederlandse competitie. De 27-jarige voormalig jeugdinternational ondertekende gisteren een tweejarig contract bij Alemannia Aachen, dat uitkomt in de Duitse eerste divisie. Waterman komt transfervrij over van AZ, dat hem afgelopen seizoen aan De Graafschap uitleende. Als doelman van Jong Oranje verover de Waterman in 2007 de Europese titel. Alemannia Aachen, waar Eric van der Luer assistent is, nam on langs ook Bas Sibum over van NEC. GRINDELWALD De Spaanse wielrenner Oscar Frei re ondergaat donderdag een opera tie aan zijn kaakholte. De Raboren ner heeft net als vorig jaar last van ontstekingen. Freire doet momen teel mee aan de Ronde van Zwitser land, maar stapt na de etappe van woensdag af. Freire moest vorig jaar de Ronde van Italië laten schieten vanwege een bijholte-ontsteking. Na de Ron de van Frankrijk, eind juli, ging hij onder het mes om poliepen in neus- en kaakholte te verwijderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79