441 sport Bob Spaak kon altijd relativeren De verspringbak is groo Gouden Spike voor Sedoc PINKSTERWEDSTRIJDEN Tal van Zeeuwse atleten stijgen boven zichzelf uit In Memoriam 1917 - 2011 dinsdag 14 juni 2011 Oud-sportjournalist Bob Spaak is zaterdag in zijn woonplaats Nieuw-Loosd- recht overleden. Hij was on der meer chef van Sport in Beeld. Op 12 februari 2009 werd een broze oude man met een grote bril per rolstoel het In stituut voor Beeld en Geluid in Hil versum binnengereden. Omstan ders weken eerbiedig uiteen. Hij was de eregast op een feestje ter ge legenheid van het vijftigjarig be staan van Studio Sport. Daar in het omroepmuseum mocht hij sa men met voormalig zwemicoon Inge de Bruijn een expositie over de geschiedenis van het populaire tv-programma openen. De man in kwestie was Bob Spaak, 91 jaar. Niemand verdiende het meer dan hij om bij deze gele genheid in de schijnwerpers te staan. Hij immers was de aartsva der van de Nederlandse sportver slaggeving op radio en tv. Een be minnelijk man en groot sportken- ner, die objectiviteit altijd hoog in het vaandel had staan en voor een reeks verslaggevers van de genera ties na hem - onder wie Mart Smeets en Tom Egbers - altijd een groot voorbeeld was geweest. Het was de laatste keer dat hij in het openbaar verscheen. Gisteren over leed hij in zijn woonplaats Loosd- recht op 93-jarige leeftijd. Bob Spaak werd in 1917 geboren in Amsterdam, de stad waar hij ook opgroeide. Na z'n middelbare school belandde hij in een kantoor baan (gedurende de bezettingsja ren wist hij zelfs een onmisbaar heidsverklaring te verkrijgen) maar zijn hart lag bij de sport. Zelf was hij een gedreven lid van de Amsterdamse Atletiek Club (AAC) waar hij in de jaren dertig met een estafetteploeg furore maakte door twee keer Nederlands kampioen op de 4x100 meter te worden. Na de bevrijding kon hij als sport verslaggever aan de slag bij de so cialistische krant Het Vrije Volk. Daar leerde hij de fijne kneepjes van vele sporten kennen en be schrijven. Tien jaar later stapte hij over naar de VARA-radio, waar hij niet alleen sportcommentator was - onder meer in Tussen Start en Fi nish - maar ook in andersoortige programma's een rol speelde. Z'n werk bleef niet beperkt tot de radio. Ook op tv was.de levende sportencyclopedie Bob Spaak in de eerste helft van de jaren zestig al geregeld als verslaggever te zien en te beluisteren, onder meer bij de Olympische Spelen van 1964 in Tokio en vele voetbalinterlands. Met zijn pacifistische levenshou ding verafschuwde hij elk spoortje agressie op en rond de sportvel den en daar maakte hij gedurende zijn hele loopbaan nooit geheim van. Korte lontjes maakten Spaak verdrietig. Beroemd werd zijn com mentaar bij de Europa Cup-wed strijd Feyenoord - Real Madrid in 1965 toen Coen Moulijn na een hardhandige Spaanse tackle wild om zich heen begon te slaan: 'Coen, Coen! Behéérs je alsjeblieft! Jongens, jongens, dit kan toch niet! Wat een afschuwelijke verto ning!" In 1966 maakte de toen bijna vijftigjarige Spaak definitief de overstap naar de televisie. Hij werd chef van het zondagavond- programma Sport in Beeld, dat in 1959 was begonnen als geesteskind van de Avro en inmiddels een pro duct was geworden van de 'geza menlijkheid' oftewel de NTS, voor loper van de NOS. Hoewel hij achter de schermen de leiding had, kwam hij ook zelf nog geregeld de huiskamers binnen: als centrale presentator van het programma en als commentator bij onder meer Olympische zo mer- en winterspelen en schaats kampioenschappen. Hij was ook een man met een boodschap: 'Blijf altijd objecief en terughoudend. Laat je niet meesle pen. Het gaat in de eerste plaats om de schoonheid van de sport. En leer ook relativeren: er zijn nu eenmaal belangrijker zaken in het leven dan sport.' LEIDEN - Hij heeft meer tegenstan ders - dan alleen regen en wind. Gregory Sedoc kreeg zaterdag in Leiden uitzicht op de Olympische Spelen van Londen, maar vreest dat het misschien niet zover zal ko men. De 29-jarige atleet ging bij de door hem gewonnen Gouden Spi ke zo snel over de 110 meter hor den dat hij er met 13,41 en 13,39 se conden een olympische nominatie aan overhield. Het is alleen de vraag of hij van de instanties de kans krijgt zich op het hoogste po dium te onderscheiden. Sedoc vreest met grote vrees. De atleet was de afgelopen achttien maan den zo slordig dat hij een admini stratieve fout en twee gemiste do- pingtests achter zijn naam heeft staan. Die drie 'strikes' hebben hem in een hoek geplaatst waar harde klappen kunnen vallen. De regels zijn duidelijk. Maximaal kan Sedoc twee jaar worden uitgeslo ten van wedstrijden. Het Instituut Sportrechtspraak moet beslissen over de toekomst van de atleet. Hoog bezoek/gisteren in Hulst. De Pinksterwed strijden op de plaatselij ke Piet Vonck atletiek baan mochten al tal van sterke atle ten ontvangen, maar de versprin ger die nu kwam, was er wel een van 'buiten categorie'. De Ghanees Ignisious Gaisah is im mers de wereldkampioen indoor van 2006 en de nummer twee van het WK outdoor van 2005, en ie mand die het indrukwekkende persoonlijk record van liefst acht meter en drieënveertig centime ters op zijn naam heeft staan. In zijn eigen land is hij drie keer ver kozen tot sportman van het jaar en kan hij niet meer over straat. „Maar in Rotterdam kan hij ge woon met de metro hoor. Nie mand die hem herkent", aldus zijn trainer Eric van der Steenho ven. Met alle respect, maar hoe komt zo'n grootheid op zo'n relatief klei ne wedstrijd in Hulst? De sleutel lag bij Rik van Laarhoven, de zoon van hoofdorganisator Ian van Laar hoven. Hij wist dat Gaisah in Rot terdam woont en zag diens naam opduiken in de uitslagen van een modale Nederlandse clubwed strijd. Als hij daar aan meedoet, dan wil hij misschien ook wel naar Hulst komen, dacht Van Laar hoven-junior. Hij tipte zijn vader, die stuurde de Afrikaan brutaal weg een mail, en warempel, hij kwam! Het eerste dat Jan van Laarhoven toen deed, was met zijn meetappa ratuur naar de verspringbak in Hulst toegaan. Stel je voor dat die te klein zou zijn. Gelukkig bleek de bak negen meter lang en lag de balk een meter voor het zand. Voor de zekerheid lag er gisteren toch nog een mat achter de bak, zodat de atleet zonder blessurerisi co's door kon glijden. Het bleek achteraf allemaal niet nodig. Gaisah won de sterkbezette wedstrijd weliswaar, maar de af stand van 7.65 meter viel een tikje tegen. Drie weken geleden kwam hij tijdens de FBK Games in Hen gelo nog tot 8.26 meter. Daar sprong hij de limiet voor het WK en de Olympische Spelen. Met-die afstand staat hij op de vierde plaats van de wereldranglijst van 2011. „Om te presteren heb je niet al leen je benen nodig, maar ook je hoofd, kondigde Van der Steenho ven na twee sprongen al aan. „Wil je boven jezelf uit kunnen stijgen dan heb je ook de concurrentie van anderen nodig." Dat zijn pupil onder de achtmeter- grens bleef, kon hem niet deren. Het was ook een beetje glad en juist onder die omstandigheden had Gaisah zich in 2007 ernstig ge blesseerd. Hij had wedstrijdritme opgedaan en daar ging het om in Hulst. En het baanrecord was ver beterd. Het stond op 7.13 meter van Jonathan Pengel en ligt nu meer dan een halve meter verder. Atleten van het kaliber Gaisah heb ben moeite om inspiratie te vin den in dit soort wedstrijden. Maar er zijn er ook die in Hulst kans zien boven zichzelf uit te stijgen. Da's ook niet gek, als je als junior tussen wereldtoppers mag atletie- ken. „Da's één van de charmes van deze westrijd", vond een Belgische deelnemer. „Iedereen mag mee doen. Tot op zekere hoogte is ie- Waldy Lindeborg (midden) wint de 100 meter in 10.62, voor Mike van Kruchten dereen gelijk." Tal van Zeeuwen voelden zich gisteren zó lekker dat ze hun persoonlijke records verpul verden. De 15-jarige Vlissinger Tim van de Broeke bijvoorbeeld was op de 3000 meter met zijn 9.31 bijna twintig seconden sneller dan ooit. Middelburger Tom van den Berg smeet de kogel naar voor hem on gekende verten en Goesenaar Neal Bouterse snoepte op de 800 meter vier seconden van zijn pr af Hij bracht het naar 2.03 minuten. Er- win Harmes uit Nieuw- en Sint Joosland kwam op de 800 meter uit op 2.07 (was 2.13). Matiska Bun van RKHAV Hulst won haar serie van de 200 meter in een knappe 25.60 seconden. Wouter Jansen (23) en Lars Paarde- kooper (18) bevestigden op de 800 Melissa Boekelman verbeterde haar eigen baanrecord bij het kogelstoten. foto Mark Neelemans iVECSj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74