Eerste titel Minderhoud bezet alle posities in drijfnat Montreal sport! 41 Judith Stap schaart zich in illuster rijtje zwemsters Verschuren en Verlinden domineren Niet briljantwel blij dinsdag 14 juni 2011 Met klein verschil ten opzichte van nummer twee Edward Cal werd Hans Peter Minderhoud zondag in De Steeg nationaal kampioen dres suur. „Het was niet briljant, maar daarom ben ik niet minder blij", luidde zijn eerste reactie. door Giel Hendrix DE STEEG - Edward Gal kan Totilas nog niet uit zijn gedachten weren. Dat is ook moeilijk als je weet dat het beest, dat je in een paar jaar naar de absolute wereldtop heeft gebracht, nu ineens bij de buren onder een andere ruiter zijn kun sten vertoont. Het Nederlands kampioenschap dressuur in De Steeg gaat een beet je gebukt onder de schaduw van de grote afwezige. Letterlijk, om dat het dressuurniveau in Neder land ineens een paar stappen te- ruggegeaan is. Figuurlijk omdat Gal weet dat de zwarte hengst pinksterzondag in Wiesbaden zijn tweede grote internationale Grand Prix-proef rijdt onder het zadel bij Matthias Alexander Rath. Zo kan het dus gebeuren dat Gal en zijn le venspartner en enige concurrent op het NK, Hans Peter Minder houd, enkele uren voor de NK-fina- le achter hun laptop kruipen om op internet Totilas te volgen in Wiesbaden. „Ik krijg altijd nog knopen in mijn buik als ik hem zie lopen", vertelt Gal later op de avond nadat hij de nationale titel, die hij in 2009 en 2010 met Totilas won, aan zijn gezel Minderhoud heeft moeten laten. „In München presteerde Totilas twee weken gele den behoorlijk, maar het zag er nu anders uit. Het is duidelijk dat ze nog geen combinatie vormen. On der mij heeft hij beter gelopen." Hans Peter Minderhoud heeft het wat dat betreft beter voor elkaar. Zijn hengst IPS Tango moet lang zaam het stokje overnemen van Exquis Nadine (16), die tot nu toe eerste keus was voor de oud-inwo ner van Westkapelle. Tango is in deze periode af en toe moeilijk te hanteren. „Hij heeft een dubbele baan", legt Minderhoud, die zon dag zijn eerste nationale seniorenti- tel behaalde, uit. „Hij zit midden in het dekseizoen en moet ook sportief presteren. Dat verloopt niet altijd even soepel." Tango is in het voorjaar niet erg kieskeurig, raakt opgewonden van elke merrie die in zijn buurt komt en wordt onrustig als die ineens weer weg gaat. Dat gebeurt zon dag ook. Als koploper moet hij als laatste de ring in voor de finale. Vlak daarvoor ziet hij de laatste twee aantrekkelijke vrouwen - de merries Phoebe (Marlies van Baai en, 3e op NK) en Sisther de Jeu (Gal, 2e) - naar de hoofdpiste ver dwijnen. Tango blijft alleen achter. Zijn mannelijke ego is gekwetst en hij wordt opstandig. Het kost de helpers tien minuten om de peesbeschermers te verwij deren en het binnenrijden in de hoofdpiste wordt een kwestie van 'op hoop van zegen'. Tango protes teert. Hij wil in het vertrek demar reren en Minderhoud moet met een in de remmen. Daarna geeft de hengst zich gewonnen en doet braaf wat hem thuis geleerd is. Thamar Zweistra van Stal Hexa- gion uit Schore eindigde met Whoopy in de klasse zz zwaar op de zesde plaats. De prachtige start van Zweistra met Hexagons Zo- rion kon ze geen vervolg geven. Dat kwam mede omdat de muziek tijdens de kür twee keer stopte. Het kostte de Bevelandse amazone een hoge klassering. De bloemen die ze kreeg van de organisatie wa ren geen pleister op de wonde. door Jan Dagevos EINDHOVEN - Wat als eeri tussen doortje werd beschouwd, werd een niet te versmaden hap. Judith Stap verorberde tijdens de open Nederlandse kampioenschappen zwemmen in Eindhoven de een na de andere afstand en kreeg vier medailles omgehangen: driemaal zilver en een keer goud. „Het ging boven verwachting", zei Stap. Nadat Stap vrijdag en zaterdag al zilver had behaald op respectieve lijk de 400 en 800 meter vrije slag volgde er zondag op de slotdag zil ver op de 4x200 meter vrije slag en goud op de 1500 meter. Op die laatste afstand verbeterde de uit Middelburg afkomstige zwemster een stokoud jaargangre cord bij de meisjes 18 jaar. Stap, die sinds september vorig jaar bij Eiffel Swimmers PSV traint, zwom een tijd van 16.53.38 minu ten. Daarmee was zij 9,52 secon den sneller dan Annelies Maas bijna 32 jaar geleden en schaarde ze zich in een illuster rijtje van zwemsters (Sharon van Rouwend aal, Edith van Dijk, Annelies Maasen, Linsy Heister) die de mijl al eens binnen de zeventien minu ten volbrachten. „Ik had bij de wedstrijd op de 400 meter al een goed gevoel", zei Stap, die in het verleden voor De Stormvogel uit kwam. „Ik zei toen tegen mijn trai ner dat ik. op die afstand een pr wilde zwemmen. Hij zei het niet met zoveel woorden, maar aan zijn blik zag ik dat hij dat niet voor mogelijk hield. We hadden hele maal niet zoveel getraind. Maar het lukte wel." Het NK was geen doel op zich, meer een trainingswedstrijd, om dat Stap naar het Europees jeugd kampioenschap open water in Spanje (13/14 augustus) wil. Ze zit inmiddels al in de voorselectie en vertrekt vrijdag naar Italië om een wedstrijd over tien kilometer te zwemmen. „Die afstand heb ik nog nooit gezwommen." Op 11 juli tijdens de open water wedstrijd in Culemborg wordt de definitieve selectie voor het EK be kendgemaakt. „Dat is mijn doel voor deze zomer. Waar ik me daar na op ga richten, weet ik nog niet goed. Binnen- of buitenbad, ik ben er nog niet uit", aldus de Ha vo-studente. Stap voelt zich in elk geval in haar element bij PSV. Vorig jaar septem ber maakte ze de overstap en ze heeft er nog geen minuut spijt van gehad. „Ze hadden me verteld dat het in het eerste jaar best wel wen nen zou zijn, maar dat is meegeval len. Ik heb het er prima naar mijn zin en ik heb al heel veel progres sie geboekt. Ik heb er op de 1500 meter meer dan een minuut ge haald en dat is best wel veel." Belngrijkste resultaten Zeeuwen tij dens open NK Eindhoven. Vrouwen. 400 meter vrije slag: 2. Judith Stap 4.16.74; 800 meter vrije slag: 2. Judith Stap 8.49, 41; 1500 meter vrije slag: 1 Judith Stap 16.53.38 minuten; 50 me ter vrije slag: 7. Manon Minneboo 26,45, 24. Merel van der Ent 27,44; 50 meter rugslag: 14. Merel van der Ent 30,90 (Zeeuws record); 100 meter vrije slag: 15. Manon Minneboo 58.28; 4 x 100 meter vrije slag: 1Eiffel Swim mers PSV met Manon Minneboo; 4 x 200 meter vrije slag: 2. Eiffel Swim mers PSV 2 met Judith Stap. 4 x 100 meter wisselslag: 4. Eiffel Swimmers PSV 2 met Manon Minneboo. Mannen. 100 meter vrije slag: 13. Toby Aarnoutse 52,51; 200 meter vrije slag: 20. Toby Aarnoutse 1.59,09; 4 x 100 meter wisselslag: 3. Trivia met Toby Aarnoutse; 4 x 100 meter vrije slag: 3. Trivia met Toby Aarnoutse oa, 6. Nayade met Kevin Hondsmerk oa; 4 x 100 meter wisselslag: 9. Nayade met Kevin Hondsmerk oa. EINDHOVEN - In een gedevalueerd nationaal titeltoernooi zochten de schijnwerpers vooral naar Sebasti- aan Verschuren en Joeri Verlin den. De twee NZA-zwemmers ver overden de afgelopen dagen in het Eindhovense zwembad respectie velijk zeven en zes gouden medail-. les. Toch benadrukten ook deze veelvraten dat het NK vooral een nuttige trainings wedstrijd was. Toen Verschuren als jong zwem- mertje zijn eerste medailles en be kers veroverde, toonde hij die prij zen trots bij het raam. Iedereen mocht, nee moest, zijn Veroverin gen' zien. Nu hij de status van top zwemmer heeft bereikt, is die inte resse in al dat blinkend goud en zil ver een stuk minder. „Ik heb er niet zo veel mee. Zelfs mijn EK-medaille heb ik na een tijdje er gens weggelegd", vertelde Verschu ren, nadat hij in het Pieter van den Hoogenband-zwemstadion als eer ste had aangetikt bij de 50, 100, 200 en 400 vrij, plus drie estafette nummers. „Ik merk hier bij de NK dat ik goed bezig ben. Dat is fijner dan die titels." Net als alle andere topzwemmers focust de Amster dammer zich volledig op de WK langebaan, die volgende maand in Shanghai worden gehouden. In dat kader was het bezoek aan Eind hoven zeer waardevol. Niet tijdens de NK, maar juist enkele dagen daarvoor. Verschuren deed in het 'zwemlab', dat volhangt met came ra's, enkele testen waardoor hij nu exact zijn verbeterpunten bij de start en keerpunten weet. „Alleen kost het tijd om die foutjes eruit te slijten", sprak hij. Verschuren weet nu bijvoorbeeld dat hij tijdens de start nog harder met zijn handen aan het startblok moet trekken om na het pistool schot verder in het water te dui ken. „Deze NK gebruikte ik vooral om te kijken waar ik nu sta in dat proces naar de WK toe." Zo dacht die andere veelvoudig kampioen, Joeri Verlinden, er ook over. oud-wereldkampioenen in de au tosport parkeerden ooit hun For mule i-bolide tegen die muur. Ti telhouder Sebastian Vettel comple teerde dat tiental vrijdag tijdens de training. De jonge Duitser leek daarmee zijn portie tegenslag te hebben ge had. Hij bleef in de race lange tijd gevrijwaard van pech. Dat kon zijn naaste belager Lewis Hamilton niet zeggen. Al in de achtste ronde was zijn race voorbij. Bij een po ging zijn teamgenoot Button te passeren raakten de twee elkaar. Exit Hamilton en Button moest voor reparaties naar de pit. Zijn eerste van in totaal zes bezoekjes aan zijn monteurs. Voor Hamilton betekende de crash een lange zit in de pitbox. De races in Montreal zijn altijd al spectaculair, maar deze keer deden de weergoden er een schepje bo venop. Door regenval begon de wedstrijd van achter de neutrale wagen en na de .crash van Ha milton kwam deze wederom het asfalt op. Dat was Buttons geluk. De Brit moest vanaf de vijftiende positie weer beginnen, maar werk te zich snel op in het veld. Te snel, want vanwege een snelheidsover treding achter de safetycar kreeg hij een 'drivethrough-penalty'. Een nieuwe neutralisatie deed het veld wederom in elkaar schuiven en na 25 ronden stond iedereen weer gewoon op de grid. Een stort bui van formaat maakte verder ra cen onmogelijk. „Dit kan niet meer", zei Button over de boordra- dio. Toen de race na 2 uur vanach ter de neutrale wagen uiteindelijk weer op gang was gebracht, begon het tweede bedrijf dat nog enerve- render was. Glijpartijen, crashes, schuivers, fraaie inhaalacties, een Japanner op de tweede plaats, een vallende marshall die tijdens een nieuwe safetycar-situatie twee cou reurs de schrik van hun leven be zorgde, Michael Schumacher op koers voor het podium en meer sneuvelende reputaties. T\veevoudig wereldkampioen Fer nando Alonso stapte na 37 rondes uit na een botsing met wederom Button. Die moest zelf naar de pit met een lekke band en keerde als laatste terug op de baan. „Ik heb al le posities vandaag gezien", stelde de Brit lachend vast. In de laatste tien rondes bleef de safetycar binnen en trapte Button stevig op het gaspedaal van zijn McLaren. Hij passeerde de ene na de ander en profiteerde optimaal van het gevecht tussen Schuma cher en Mark Webber om de twee de plaats. Vijf rondes voor het ein de kon hij eindelijk op jacht naar Vettel, die vanaf de start onbe dreigd op kop had gereden. „Ik was te conservatief in het laat ste deel van de race", wist de Duit ser, „en liet na een groot genoeg gat te slaan." Button naderde snel, Jenson Button won een enerverende GP van Canada, foto Jacques Boissinot Vettel verdedigde met hand en tand. „Zonder de winst was dit ook een fantastische race ge weest", stelde Button, de wereld kampioen van 2009. „Mijn beste ooit." Zijn doorzettingsvermogen werd beloond met een stuurfout van Vettel in de laatste ronde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 71