'Strop dreigt Tips voor allochtoon bij van miljarden' Nieuwe 61 binnenland DONAU CRUISE Studenten pedagogiek stimuleren taal en rekenen via spelletjes Jongeren na hulp vaak weer fout in BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm dinsdag 14 juni 2011 DE JAGER Brief minister over Griekenland den haag - Nederland wacht een financiële strop van 'vele tiental len miljarden euro's' als de euro landen hun hulp aan Griekenland staken en het land in een totale fi nanciële chaos belandt. Dat blijkt uit een brief van minister Jan Kees de Jager van Financiën aan de Tweede Kamer. Als Nederland niet meer meedoet met het hulppakket, stokken auto matisch alle leningen van Europe se Unie (EU) en Internationaal Monetair Fonds (IMF), omdat die bij unanimiteit worden verstrekt. Dat leidt volgens minister Jan Kees de lager waarschijnlijk tot een si tuatie waarin de Griekse overheid leningen niet meer kan terugbeta len. Standard 8c Poor's (S&P's) heeft de kredietwaardigheid van Grie kenland gistereavond neerwaarts bijgesteld. De kredietbeoordelaar denkt dat de kans is toegenomen dat het land niet alle verplichtin gen kan nakomen. Het Griekse ministerie van Financi ën liet in een reactie weten dat de regering vastberaden is om te vol doen aan de voorwaarden die ver bonden zijn aan de schuldsane ring van het land. Ook doet Grie kenland er alles aan om contrac tuele verplichtingen na te komen, aldus een gisteravond uitgegeven verklaring. De Jager stuurde zijn brief als voor schot op het Kamerdebat van van daag. Het kabinet is afhankelijk van de steun van de PvdA omdat gedoogpartner de PW alle hulp wil staken. PvdA-Kamerlid Ronald Plasterk zegt in een reactie op de brief van De Jager dat hij vandaag zeker nog niet akkoord kan gaan. „Geen blan co cheque. We zullen de minister vragen als inzet te kiezen dat de banken hun bijdrage fors leveren, dat is een voorwaarde voor voort gezette leningen van publiek geld. De minister zal met een onderhan delingsresultaat terug naar de Ka mer moeten voordat Nederland er ja of nee op zegt." PW-leider Geert Wilders twittert: „De Jager weer voor de bijl. Eerst stoer suggereren 'geen steun aan Griekenland'. Nu - met bangmake rij - trekt hij toch weer de porte monnee!" SP-Kamerlid Ewout Irrgang noemt de eisen van de lager 'vol strekt onvoldoende'. Verlengen van de looptijden van de leningen van banken en pensioenfondsen wendt volgens hem geen 'faillisse ment' af. amsterdam - Amsterdamse pro bleemjongeren die een traject heb ben gevolgd om op het rechte pad te komen, gaan daarna toch vaak opnieuw de fout in. Dat blijkt uit de recidivemonitor die de gemeen te gisteren heeft gepubliceerd. Het aantal jongeren dat in aanra king is geweest met politie en justi tie en binnen 2,5 jaar opnieuw over de schreef gaat, verschilt per traject van 32 tot 87 procent. Jonge ren die zware delicten hebben ge pleegd of een project niet hebben afgemaakt, gaan het vaakst op nieuw de fout in. Wel daalt het aantal delicten dat ze plegen als ze een traject hebben gevolgd. Dat de recidive hoog is, betekent volgens de gemeente niet per se dat dit pro ject niet werkt. Het kan er ook mee te maken hebben dat het zich richt op een erg moeilijke doel groep. Spel aan Huis wil de ontwik kelingsachterstand van geïso leerde allochtonen verbete ren door te leren samen spel letjes te doen. Het program ma is enorm populair. door Maaike Boersma 'Wat rijmt er op haas?', vraagt San ne Hoftijzer aan de achtjarige Ali terwijl ze ondertussen een Memo- ry-kaartje omdraait. „Jij bent niet de baas", antwoordt Ali lachend waarop Hoftijzer hem een speelse por geeft. Al een jaar lang komt Hoftijzer el ke week bij het Irakese gezin van Ali (8), zusje Fatima (5) en vader en moeder Al Fartusi over de vloer als spelbegeleidster van het programma Spel aan Huis. Dit werd ooit opgericht door het hui dige JSO, het expertisecentrum voor jeugd, samenleving en opvoe ding in Den Haag. Doel is ontwik kelingsachterstand van veelal al lochtone kinderen in geïsoleerde gezinnen aan te pakken door mid del van spel. Spel aan Huis vierde vorig jaar zijn 25-jarig jubileum en wordt in middels onder meer in Enschede, Deventer, Breda, Den Haag en Amsterdam aangeboden. Mo menteel is men bezig het program ma landelijk te beschrijven zodat het een uniformer programma wordt. Spel aan Huis werkt met derde- of vierdejaars studentes pedagogiek of Sociaal Pedagogische Hulpverle ning (SPH) die een jaar lang weke lijks drie of vier gezinnen bezoe ken. „Je moet eerst het vertrou wen van de gezinnen winnen, daar kan soms maanden overheen gaan." Niet alle ouders begrijpen meteen wat Hoftijzer komt doen. „Dan denken ze dat ik een oppas ben en verdwijnen ze anderhalf uur in de keuken. Daarom moet je vanaf het begin af aan heel erg duidelijk ma ken wat je komt doen en wat je van de ouders verwacht. Meedoen bijvoorbeeld." Ook het belang van spelen moet ze vaak uitleggen. „Ouders realise ren zich niet dat je met spel ook taal en rekenen kunt stimuleren." Bij de moeders leeft grote onzeker heid, vertelt Hoftijzer. „Ze zijn vaak opgegroeid op het platteland, waar ook hun ouders niet met hen speelden." „Ik ben heel blij met Sanne", zegt mevrouw Fartusi „Een jaar gele den wist ik niet goed hoe ik met mijn kinderen moest spelen. Dit is heel goed, voor mijn kinderen maar ook voor mij." Sommige moeders leven zo geïso leerd dat ze nauwelijks buiten ko men. Na een jaar is Hoftijzer hele maal ingeburgerd bij de familie. Sa men zitten ze op een kleed op de grond te spelen en ook moeder doet mee met alles. „Dat is een van de belangrijkste doelen, dat de ouders zelfleren spelen met hun kinderen." Als Fatima tijdens het spelen een keer niet luistert naar haar moe der, corrigeert Hoftijzer haar sub tiel. Want behalve op de ontwikke ling van het kind richt Spel aan Huis zich ook op opvoedingson dersteuning aan de ouders. „Ook hierin zijn de vrouwen vaak erg onzeker. „Ik geef gevraagd en onge vraagd tips. Door ze laten zien dat een kind pas luistert als je duide lijk bent en vooral blijft volhou den. Ik laat het zien, en daarna be trek ik de moeder erbij." Hoftijzer merkt dat haar wekelijk se bezoeken vruchten afwerpen. „Kinderen vinden het heerlijk dat ze twee uur lang jouw volledige aandacht hebben", zegt Hoftijzer. „Die aandacht komen ze vaak te kort. Je ziet een hele duidelijke ont wikkeling. Kinderen worden socia ler, leren beter samenspelen, luiste ren beter naar hun ouders. Je ziet zo'n kind gaandeweg helemaal uit de schulp kruipen." Maar ze is ook realistisch. „Het is niet zo dat je grandioze resultaten boekt en alle achterstanden in een jaar de wereld uit helpt." Supervoordelige 10-daagse reizen INCLUSIEF Wilt u in juli en augustus cruisen over de Donau? Wij zijn erin geslaagd extra hoogseizoen-afvaarten te bemachtigen én dat voor laagseizoen-prijzen! Mis dit niet en cruise deze zomer ook mee naar alle Donauklassiekers. Maar de vraag voor deze populaire periode is enorm groot, dus boek snel! RIVIERCRUISE PER MS ESMERALDA* Dit comfortabele schip beschikt over lounge/bar, sfeervol panorama-restaurant en een zonnedek met (lig)stoelen. 1 b ffNl L waarom zou je meer betalen Dag 1: busreis naar Zuid-Duitsland voor hotelnacht, incl. diner. Dag 2: door naar het middeleeuwse stadje Linz, inscheping. Dag 3-4: via een mooie route naar Operastad Wenen.-, Dag 5: Boedapest met het Vissersbastion en Burcht Boeda. Dag 6: het Slowaakse Bratislava met o.a. de machtige burcht. Dag 7: door het prachtige Wachau wijngebied naar Dürnstein. Dag 8: naar Melk met het beroemde Benedictijnerklooster. Dag 9: ontscheping in Linz, busreis Zuid-Duitsland, hotelnacht. Dag 10: busreis terug naar Nederland. Aanrader: EXCURSIEPAKKET a 149 p.p. Inclusief: avondexcursie Wenen, stadstour Wenen, stadstour Boedapest, stadstour Bratislava én bezoek aan Stift klooster in Melk (excursies o.l.v. Engels- of Duitssprekende gids). Juni 28 699 Juli Juli 5-12-26 699 September .Prijs o.b.v. 2-persoons (voordeel)hut benedendek. 19 €649 €679 Zie www.kras.nl/32286 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Sanne Hoftijzer helpt Ali en Fatima door onze correspondent Robert-Jan Friele bogota - Een derde getuige en een officiële felicitatie van een ho ge militair hebben ervoor gezorgd dat Julio Poch weer vastzit in een Argentijnse cel. Onderzoeksrech ter Sergio Torres is overtuigd van diens betrokkenheid bij de 'vluch ten des doods'. Getuigenverklaringen van voorma lig Transavia-collega's vormen nog steeds de belangrijkste peiler in de aanklacht van Torres. Hij verdenkt Poch ervan tijdens de laatste mili taire dictatuur in Argentinië (1976-1983) vliegtuigen te hebben bestuurd van waaruit vijanden van het regime in zee werden ge gooid. Dat'zou Poch in 2003 hebben ver teld tijdens een diner met collega's op Bali. Waren er aanvankelijk twee collega's die begrepen dat hij persoonlijk betrokken was bij de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6