Leopard, de ploeg die Mi mmmmmmmmm!! 381 sport Delta Tour Zeeland krijgt een vervolg m Tour i Zeeland DELTA TOUR ZEELAND Voor een aantal renners van Leopard-Trek is de Delta Tour Zeeland de eerste wedstrijd sinds het overlijden van ploegge noot Wouter Weylandt. „Hij is nog een klein beetje bij ons." Drie truien Kittel Extra voordeel op allerlei merken sanitair als Grohe, Sphinx en vnieroy a Bocb. dinsdag 14 juni 2011 door René van Stee TERNEUZEN - 'Ik heb het allemaal zien gebeuren. Ongeloof over heerst momenteel', waren de eer ste woorden van Tom Stamsnijder na de fatale val van zijn ploegge noot Wouter Weylandt in de der de etappe van de Giro. Nog zeer re gelmatig flitsen de gebeurtenissen van die gitzwarte maandag door het hoofd van de 27-jarige wielren ner uit Bornerbroek. De behoefte om er uitgebreid op terug te ko men, is er niet meer. „Ik snap dat veel mensen mijn verhaal willen horen. Maar ik geloof dat alles ge zegd en geschreven is. Ook in mijn directe omgeving weten ze dat ze er niet meer over moeten begin nen als ik dat zelf niet wil", vertelt de renner van Leopard-Trek. De Delta Tour is na de Giro de eer ste grote wedstrijd voor de Italiëgangers van Leopard-Trek, on der wie ook de Duitser Dominic Klemme en de Italiaan Davide Vi- gano. De organisatie kreeg te elf der ure nog een extra sponsorbe drag (van verzekeringsmaatschap pij Zeeuwse Verzekeringen), waar door de koers een vierde World- Tourploeg kon aantrekken. Stam snijder beseft dat de aanwezigheid van zijn ploeg (tegen een zacht prijsje) een wrange aanleiding heeft. „We hadden er inderdaad niet hoeven zijn", zegt hij. „Maar het lot bepaalde anders. En hoe je het ook wendt of keert, toen we al na vier dagen uit de Giro opstap ten, was meteen duidelijk dat we koersdagen zouden missen. Die moet je op één of andere manier compenseren. In andere koersen was geen plek meer. Gelukkig bood de Delta Tour uitkomst. En ik ben hier graag. Vorig jaar was ik hier met Rabobank. Dat beviel pri ma. De gretigheid en de honger zijn weer terug." Deze editie verloopt anders. Stam snijder rijdt een prima proloog (vierde), maar komt een dag later ten val. De slotrit moet hij vanwe ge knieklachten aan zich voorbij la ten gaan. Het NK eind juni, een be langrijk doel van Stamsnijder, lijkt een lastig verhaal te worden. Stamsnijder denkt dat hij de dood van Wouter Weylandt ondertus sen een plekje heeft gegeven. Met dank aan zijn ploeg. Want Leo pard-Trek begeleidt de renners in tensief De eerste dagen na het fata le ongeval werd er honderduit ge praat. De aanwezigheid van team arts Frank Schmeding was van groot belang. De Duitser heeft veel ervaring met de verwerking van trauma's, omdat hij met het Duit-, se leger ten tijde van de Balkan oorlog in Kosovo verbleef Een donkere periode in de recente Eu ropese geschiedenis, waarin de meest gruwelijke dingen zijn ge beurd. Schmeding: „Die ervaring kwam me goed van pas. Een team arts praat al veel, omdat hij ook een vertrouwensman is. Het kan een goede vorm van therapie zijn, maar dat hoeft niet. Iemand die toch al weinig zegt, zit er niet al tijd op te wachten. En bij een uit bundige persoon heb je ook echt niet de garantie dat hij gebeurtenis sen zoals in de Giro gemakkelijker verwerkt omdat hij zo gemakkelijk praat." Indien nodig konden de renners professionele hulp in hun woon plaats inschakelen. Voor zover Schmeding weet, heeft niemand een psycholoog of psychiater be zocht. En dat heeft volgens hem bijna alles te maken met de focus van een beroepsrenner op zijn vak. „Topsport vereist volledige overgave. Afleiding is daardoor wel haast onmogelijk." Ploegleider Lars Michaelsen, oud winnaar van Gent-Wevelgem en net als Schmeding ten tijde van het ongeval van Weylandt in de Gi ro aanwezig, is ervan overtuigd dat er geen beste manier van het ver werken van een dergelijk drama is. „Zoals wel of niet opstappen uit de Giro. Wat is dan wijsheid? Luis teren naar je jongens, denk ik." Het gezamenlijke trainingskamp van de Italiëgangers vlak na de Gi ro in Luxemburg, op voorspraak van kopman Frank Schleck, heeft volgens hem een positief effect ge had. „We kwamen daardoor nog dichter bij elkaar te staan." Michaelsen, naar eigen zeggen een koele kikker, kreeg het zondag eventjes te kwaad toen hij van de organisatie een plaquette met on der meer een actiefoto van Wey landt tijdens de Delta Tour Zee land ontvangt. Net als sommige jongens heeft de ploegleider inten sief contact met de familie van de verongelukte renner. Vader en moeder Weylandt waren vrijdag aanwezig bij de proloog en zondag reed vader Weijlandt met de ploeg leider mee. Michaelsen: „Wij zul len er altijd voor die mensen zijn. Hoe lang het ook duurt." Tom Stamsnijder: „Ze verkeren graag in onze nabijheid. Je maakt geregeld een praatje. Daarmee hel pen wij hen bij de verwerking van hun onmetelijk verdriet." Net zo als het mooi is dat de renners van Leopard-Trek tijdens de koers een armbandje dragen ter nagedachte nis aan Wouter Weylandt. „Zo is hij nog een klein beetje bij ons." door Koen de Vries TERNEUZEN - De Delta Tour Zee land is verleden tijd, maar dat bete kent niet dat er volgend jaar geen vervolg komt op de driedaagse wie lerwedstrijd voor profs. „De kans is veel groter dan vijftig procent", schatte David Luteijn, de voorzit ter van het organisatiecomité, op de slotdag in. „Er is in Zeeland be hoefte aan een wedstrijd als deze. Ondanks dat het Pinksteren was, was de publieke belangstelling heel groot." Luteijn weet dat er na het afhaken van Delta nog veel sponsors zijn die het evenement wél willen steu nen. „We krijgen veel positieve reacties uit het bedrijfsleven", al dus de voorzitter. Het uitgangs punt is een eendaagse wedstrijd, net als voorgangers als de Ronde van Midden-Zeeland en de Delta Profronde. „Afhankelijk van de bij drage van sponsors en overheden kunnen we er misschien een twee daags evenement van maken." Het organisatiecomité blijft nage noeg intact. Luteijn blijft voorzit ter, maar gaat wel aan zijn afscheid 'werken'. „Ik wil eerst zorgen voor continuïteit. Als dat gelukt is, ga ik een opvolger zoeken. Ik ben 67, het wordt tijd voor een ander." De basis voor volgend jaar is al gelegd, omdat de organisatie het tweede weekeinde van juni heeft geclaimd op de kalender van de UCI. Luteijn ziet overigens nog een an dere taak weggelegd voor zijn orga nisatie. De kans bestaat dat de Ene- co Tour vanaf 2012 enkele jaren in Zeeland van start gaat en dat er na de proloog nog een etappe door de provincie loopt. „Wij hebben de expertise, dus waarom zouden we ons niet met de organisatie bemoeien", vroeg Luteijn zich hardop af. Er is wel een voorwaarde. Hoofdsponsor Eneco moet zijn contract nog ver lengen. Als dat niet gebeurt, staat de etappekoers met de achttien beste wielerploegen van de wereld op losse schroeven. TERNEUZEN - Marcel Kittel legde zondag niet- alleen beslag op de blauwe trui, voor de winnaar van het eindklassement. Op het po dium aan de Binnenvaartweg mocht hij na afloop ook de door de PZC gesponsorde witte trui (beste jongere) en de gele trui (bes te sprinter) aantrekken. Alleen de rode trui, voor de win naar van het tussensprintklasse- ment, kwam om andere schou ders. Het waren die van de Austra liër Michael Matthews (Rabo bank), de huidige wereldkampi oen bij de beloften. Hij scoorde vijf punten. Het peloton dendert tijdens de eerste etappe over het Kaaidijkje bij Geers- dijk. Marcel Kittel (links) wint de eerste etappe door Raborenner Theo Bos (mid den) in de sprint af te troeven. Theo Bos (gele trui) rijdt vooraan over de kasseien van de Smokkelweg bij Philippine. Op de Scheldebouievard in Terneuzen gaat Steven Caethoven verrassend als eerste over de streep tijdens de slotetappe. mmsmmmmym&s&gsBm&mmmmBfflmmmmms&mmmtgmiBmmmsm&gsiiimsmmBsgm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68