binnenland 15 Digitale televisie nu de eerste 3 maanden gril Wikipedia, al tien jaar een encyclopedie zonder garanties Paus noemde verplicht celibaat 'niet heilig' Vismarkt in Veere Nieuwe zitting van der Sloot Kritiek op schieten ganzen neemt toe dinsdag 14 juni 2011 UTRECHT - Gehakkelde' aurelia of frietvorkje. Je kunt het zo gek niet bedenken of het staat beschreven op de website van Wikipedia. De Nederlandstalige versie van de in- ternet-encyclopedie bestond zon dag tien jaar. Wikipedia begon in januari 2001 als Engelstalige website, maar vond snel navolging in andere ta len, zoals het Nederlands. Op de Nederlandstalige site prijken in middels bijna 700.000 artikelen, waar re per dag ongeveer honderd bijkomen. Wereldwijd zijn er meer dan 17 miljoen artikelen op Wikipedia, in ruim 270 talen. Het is niet bekend wat het eerste arti kel was op de Nederlandstalige si te. Bij een verhuizing gingen be standen verloren. Het oudste arti kel nu op de Nederlandstalige site is Definitie, dat dateert van augus tus 2001. De site is populair, vooral bij jonge mensen", aldus voorzitter en histo ricus Ziko van Dijk van de vereni ging Wikimedia Nederland, die zich over de Nederlandstalige Wikipedia-versie ontfermt. De helft van de geregistreerde ge bruikers wereldwijd is onder de 30 en een kwart boven de 40 jaar, weet de historicus. „Ze zijn vaak hoogopgeleid. Tien procent heeft een doctorstitel." Uitgangspunt is dat lezers elkaar corrigeren zodat een evenwichtig en betrouwbaar informatieaanbod ontstaat. Dat is geen garantie, erkent Van Dijk. De site kwam in 2007 in het nieuws vanwege valse informatie. Toen bleek dat prins Friso en prin ses Mabel informatie over Mabel op de Engelstalige Wikipedia had den gewijzigd. Het ging om infor matie over de relatie tussen Mabel en de topcrimineel Klaas Bruins- ma. In hetzelfde jaar konden alle medewerkers van de Nederlandse publieke omroep tijdelijk geen arti kelen op de site bewerken. Wikipe dia hield dat tegen omdat vanaf computers van de omroep onjuis te en beledigende informatie on.li- ne kwam. Wikipedia zette al snel moderators in om in te grijpen als iemand artikelen bewust slechter maakt of valse informatie in artike len zet. Van Dijk: „Gelukkig zijn de meeste mensen niet kwaadwil lend. Ze schrijven en discussiëren over onderwerpen waar ze iets over weten en becommentariëren elkaar als ze vinden dat iets niet klopt." Bij artikelen wordt steeds vaker vermeld waar de informatie vandaan komt, al heeft dat vrij lang geduurd, meent Van Dijk. „In een traditionele encyclopedie was dat ook niet gebruikelijk." Waar schijnlijk stonden meningsverschil len tussen gebruikers aan de basis. Om argumenten kracht bij te zet ten voegden ze bronnen toe, denkt Van Dijk. Wikipedia is in de tien jaar dat het bestaat hetzelfde gebleven. Van Dijk: „Het blijft een encyclopedie, geen forum voor meningen of een reclamepodium." Wikipedia accepteert nog steeds geen advertenties. „Daarmee zou je het vertrouwen van lezers scha den. En dat vertrouwen is onze kracht." A.s. zaterdag bij de stadshaven van 10.00 - 16.00 uur. Trefwoorden: klein en gezellig! lima - Joran van der Sloot komt vandaag opnieuw oog in oog met de vader van Stephany Flores. De zitting is een vervolg op die van vorige week. Daarbij werden on der meer spullen van Stephany Flores die Van der Sloot bij zijn aanhouding in Chili bij zich had, geïdentificeerd. De zitting staat ge pland om 20.00 Nederlandse tijd. De zittingen maken deel uit van het juridisch vooronderzoek. rim .uin,ji.m w i AMSTELVEEN - 24 dierenbescher- mingsorganisaties waaronder Mi lieudefensie hebben zich in een brief aan staatssecretaris Henk Ble ker (Landbouw) gekeerd tegen het afschieten van ganzen. De dieren- organisaties zijn tegen het afschie ten van ganzen, omdat de popula tie toch blijft groeien zolang de omgeving niet onaantrekkelijk wordt gemaakt als vestigingsplaats voor ganzen. btw-verhoging van het kabinet. ChristenUnie-voorman Arie Slob rea geerde boos op deze kritiek. Smeets moet wat hem betreft een 'toontje lager zingen' over de bezui nigingen als je zelf 1,3 miljoen be taalt voor de band Coldplay. Het Openbaar Ministerie had bezoekers van tevoren gewaarschuwd voor ver keerde xtc-pillen, die onlangs in Lim burg aan drie mensen het leven kostten, foto Marcel van Hoorn/ANP Hilversum - Paus Benedictus XVI heeft in 2004, vlak voordat hij paus werd, tegen Nederlandse bis schoppen gezegd niet uit te sluiten dat het verplichte celibaat voor priesters ooit zou worden afge schaft. Dat verklaarde oud-bisschop Tiny Muskens zondag in KRO Brand punt. Volgens Muskens waren de bis schoppen stomverbaasd. De paus was toen nog kardinaal Ratzinger en al een machtig man in het Vati- caan. De bisschoppen waren in 2004 in het kader van het vijfjarige Ad Li- mina op bezoek in Rome en vroe gen of het Vaticaan serieus zou gaan praten over het gehuwde priesterschap. „De eerste tien jaar zie ik dat nog niet gebeuren", zou de huidige paus hebben geant woord. „We wisten niet wat we hoorden", zegt Muskens in Brandpunt. „We hadden gedacht dat hij principieel tegen zou zijn. Dit betekent dat hij in staat zou zijn het celibaat ter dis cussie te stellen." Oud-bisschop Muskens is een groot voorstander van het afschaf fen van het celibaat voor katholie ke priesters. Hij wil dat er een nieuw Vaticaans concilie komt over dat onderwerp. Bestel nu snel op: www.kpn.com/pzc of bel: 010 -266 09 06 (lokaal tarief) EXCLUSIEF VOOR U ALS LEZER VAN DEZE KRANT Prijsvoordeel gebaseerd op standaard abonnementstarieven van Digitenne en analoge tv-abonnementstarieven van UPC en Ziggo. De aansluitkosten zijn 25,- Digitenne wordt geleverd met 1 ontvanger, per abonnement zijn maximaal 3 ontvangers aan te sluiten. Digitaal tv-kijken met Digitenne van KPN - Voor maar 9,- per maand ontvangt u de 23 meest bekeken tv-zenders en de 18 best beluisterde radiostations - Met Digitenne kijkt u bijna 50% goedkoper tv dan dat u analoog tv-kijkt via UPC of Ziggo" Digitenne van KPN ontvangt het digitale tv-signaal uit de lucht met een kleine antenne. Dus zonder kabelaansluiting, u heeft alleen een stopcontact nodig. Met Digitenne kunt u direct tv-kijken, binnen 10 minuten installeert u het zelf. U mag Digitenne de eerste 30 dagen vrijblijvend proberen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5