Zeeland Plan duinversterking is klaar pzc u Gemeente en horeca tevreden Bij de club SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 NOORDERSTRAND Halve hectare natuurgebied gaat verloren Geen picknick, maar wel vla en koeien op Open Boerderijdag 18 en 19 almanak Pinksterweekeinde in Renesse is eigenlijk terug bij af Dinsdag 14 juni 2011 door Joeri Wisse RENESSE - Maar liefst 11.000 vracht wagens zijn er voor nodig om de kust langs het Noorderstrand tus sen Renesse en Scharendijke te ver sterken. Om de veiligheid weer op peil te brengen, worden de duinen in opdracht van waterschap Schel- destromen verstevigd. Het onlangs verschenen projectplan ligt mo menteel ter inzage. De kustversterking bij het Noor derstrand is niet onomstreden. Verschillende partijen hadden de voorkeur voor een zeewaartse ver sterking. Daarbij zou ook de afkal ving van het strand kunnen wor den gestopt en de natuur gespaard blijven. Omdat dit echter 7 a 11 mil joen euro duurder is dan land- waartse versterking (4,2 miljoen), is die variant van tafel. Om het achterliggende natuurge bied, de Zoeten en Zouten Haard, zoveel als mogelijk te ontzien, ver sterkt het waterschap de duinen waar het'kan in de hoogte. Over een lengte van 460 meter (op een totaal van 1200 meter) kan het niet anders en wijkt een een strook van 15 meter natuurgebied voor nieuw duin. In totaal gaat daarmee zo'n halve hectare vroon- grond verloren. Het natuurgebied, in eigendom van Staatsbosbeheer, is onder meer waardevol omdat er zeldza me orchideeën groeien. Om deze te sparen, worden plaggen ver plaatst naar andere natuurgebie den. Gedacht wordt aan de Schots man (Noord-Beveland) en de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen. Het zand dat nodig is voor de ver sterking komt van verschillende plekken. Het grootste deel komt van De Punt, een locatie bij de damaanzet van de Oosterschelde- kering. Ook wordt gebruik ge maakt van zand uit depots van Rijkswaterstaat, gelegen op Neeltje Jans en de Brouwersdam. Alles wordt per vrachtauto aangevoerd. Al het zand is ontzilt, zodat het goed past bij het bestaande duin. Ondanks dat het nieuwe stuk duin ingeplant wordt met helmgras, duinroos en duindoorn, zal het nog zo'n vijfjaar duren voordat de kale aanblik verdwenen is. Tegelijkertijd worden ook twee duinovergangen in het gebied aan gepakt. De overgang bij 't Klokje wordt toegankelijk gemaakt voor minder validen, onderhoudsvoer- tuigen en hulpdiensten. Aanstaande donderdag houdt het waterschap bij Land&Zee aan de Rampweg een informatiebijeen komst. Burgers kunnen de plan nen vanaf 19.30 uur inzien, vragen stellen en hun mening geven. De rest van het jaar wordt benut om het plan definitief vast te stel len en andere procedures te door lopen. Het werk moet tussen no vember 2012 en maart 2013 wor den uitgevoerd. ZIERIKZEE - Vanwege het tegenvallende weer kon de weidepicknick niet doorgaan, maar deson danks kwamen er gisteren toch behoorlijk wat mensen een kijkje nemen op de boerderij van fa milie Den Boer aan de Zandweg nabij Zierikzee. De lekkernijen konden opgegeten en opgedron ken worden in de schuur. Gelukkig konden de be zoekers wel 'kennismaken' met koeien en andere bewoners van de boerderij. De Open Boerderij dag is een initiatief van zuivelfabrikant Campina. Doel is om mensen te laten zien waar de melk, vla en yoghurt vandaan komen. Dit jaar zijn er vier open dagen, vorig jaar trokken de deelne mende boerderijen zo'n 100.000 bezoekers. foto Dirk-Jan Gjeltema Tegenstanders windpark zetten slotoffensief in Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl RENESSE - De gemeente Schou- wen-Duiveland en de horecaon dernemers in Renesse kijken 'met een tevreden gevoel' terug op het pinksterweekend. Ondanks dat er geen festiviteiten waren, waren er zaterdagavond toch tussen de tien en twaalfduizend -met name Duit- se- jongeren op de been. Bruno van der Hoek van Stichting Horeca Renesse: „Er zijn goede omzetten gedraaid. Vrijdag- en zondagavond waren vergelijkbaar met een normale zaterdagavond in de zomer. Zaterdag was het top drukte, de straten stonden vol." Ook de restaurants, campings en recreatiebedrijven zijn tevreden over het verloop van het weekend. Vooraf is er veel gecommuniceerd over dat het dit jaar een andere, so berder opzet zou zijn. Dat heeft de Duitsers er dus niet van weerhou den om naar Renesse te gaan, al waren er minder uitbundig uitge doste 'RenesseTourgangers' op straat te bekennen. Van der Hoek: „We moeten ons voor de komende jaren gaan rich ten op een iets ander publiek." Hij vindt 'wel dat de 'teugels iets ge vierd moeten worden'. „Nu was er helemaal niets feestelijks georgani seerd, we moeten eens nadenken hoe we het volgend jaar weer wat meer kunnen aankleden." De politie hield in totaal 75 man aan, waarvan het bij 50 gevallen af gedaan kon worden met een boete voor bijvoorbeeld wildplassen. Zo wel de horeca, gemeente als poli tie prijzen de onderlinge samen werking. Onderzocht wordt of het overkoepelend overleg ook bij an dere drukke weekenden plaats kan vinden. Zie ook pagina 18/19: 'Pinkster- vweekend in is terug bij af Tip? redactie@pzc.nl De jongedame uit Hoofdplaat was te gast op een borrel van een chi que serviceclub toen ze werd aan gesproken door een wat ballerige jongeman. Het partijtje bleek ter-ere van hem, want het was hem ver gund lid te worden van de club. Een eer die niet iedereen ten deel valt. Tijdens het gesprek vertelde de jonge dame dat ze in Terneuzen een oplei ding volgde. Wie een blik op de kaart werpt, ziet dat het een ritje is van zo'n twintig kilometer vanaf haar woonplaats. De feestende jonge ling vond het echter nogal bijzonder dat ze elke dag een dergelijke reis on dernam om maar op school te ko men. Topografie behoort blijkbaar niet tot de vereiste vaardigheden om lid te worden van de club, want hij vroeg: „Is het niet vervelend om elke dag door die tunnel te moeten?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47