tussen hoop en vrees lerseke zeeland 121 van nucleair materiaal in Hansweert zeeland in de vorige eeuw dinsdag 14 juni 2011 'Wij hebben dat ene bericht ontvangen dat we juist niet wilden krijgen. De verslagenheid is groot.' Bëricht van de familie op een speciale Facebookpagina Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Het thema luidt: streekdrachten. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De locatie op de raadkaart van vorige week kwam veel lezers bekend voor. De foto is genomen voor de rooms-katholieke kerk in de Lange- ville in Yerseke. Destijds werd Yer- seke nog geschreven als lerseke en Laj^evillealsLange Viele weten „Het karakteristieke pand midden op de foto is de voormalige pasto rie van de Nederlandse Hervorm de Gemeente. Dit pand is later ook nog in gebruik geweest als kerkgebouw van de Gereformeer de Gemeente in Nederland. Mo menteel heeft het (in twee gedeel ten) een woonfunctie", meldt René Meijer uit Yerseke. „In de tweede woning van rechts woonden mijn opa en oma de Koeijer - van de Velde", laat Jos Hoogstrate uit Yerseke weten. „Ze hadden twaalf kinderen. Mijn moeder )anny was de op één na jongste van het stel. Ik weet mij de woning nog te herinneren als een statig groot huis met heel veel ruimte en een grote tuin." F. Zoeteweij uit Yerseke meldt dat de rooms-katholieke kerk links op de foto is gebouwd in 1894. „De kerk werd in het begin verlicht met petroleum lampen, veel later kreeg de kerk elektrische verlich ting." Jaap Burger uit Wemeldinge weet daar nog aan toe te voegen dat de torenspits op de kerk tegenwoor- tijdens een storm afgewaaid. Ik ver moed zo rond 1915", meldt hij. Arnold Meijer uit Ovezande ver telt ons dat de dames links op de foto Cornelia Hoondert en haar dochter Trui (Geertruida) zijn. De vrouw rechts op de foto herkent hij als Adriana Rijk. „Cornelia en Adriana dragen de hoekige katho lieke bovenmutsen. Die zag je niet vaak in overwegend protestants Yerseke. Dochter Trui is nog niet gekleed in dracht, aangezien in die tijd meisjes vanaf 14 jaar pas volle dig gekleed in dracht gingen." De waardebonnen gaan naar: J.C Pekaar uit Yerseke, M de Bakker uit Hoofdplaat en mevrouw I.H. Oeveren-de Rijke uit Kortgene. zou verdwaald kunnen zijn, of ge vallen. Op bewakingsbeelden was te zien dat Koster de mountainbi ke huurde en ook dat hij door een druk winkelstraatje fietste. Daarna ontbrak elk spoor. Intussen stond het team van de Stichting Reddingshonden RHWW uit Duiven al sinds vrij dagavond klaar om naar Marmaris af te reizen, maar eerst moest nog toestemming worden verkregen van de Turkse overheid. Die kwam zondagochtend, maar ver volgens ging kostbare tijd verloren doordat er geen vlucht kon wor den geboekt waarmee de honden meemochten. Ook dat lukte uitein delijk en het team van twaalf per sonen en negen honden zou afge lopen nacht vertrekken. Maar dat bleek niet meer nodig toen gister middag de eerste, nog onbevestig de berichten binnendruppelden dat het lichaam van Koster zou zijn gevonden. Aan het einde van de middag maakte het Korps Landelijke Poli tie Diensten (KLPD) aan alle illu sies een einde: Bart Koster was ge vonden en niet meer in leven. Over de precieze omstandigheden kon het KLPD geen mededelingen doen, maar uit een emotionele ver klaring van een nicht van Kosters vrouw, die kort daarop op de spe ciaal gemaakte Facebookpagina ver scheen, bleek dat de Yersekenaar is verongelukt. Hij is van een berg af geraakt, maar hoe dat is gebeurd wordt nog onderzocht. 'Wij heb ben dat ene bericht ontvangen dat we juist niet wilden krijgen. De zen op de Facebookpagina. 'Ieder een is voortdurend heel positief ge bleven, niet in het minst door de enorm sterke en positieve hou ding van Mireille en het feit dat de Turkse autoriteiten ook overtuigd waren van goede kansen op overle ving'. „Juist dat gegeven maakt het zo buitengewoon triest", reageert de Reimerswaalse burgmeester Jan Huisman. Ook hij heeft regelmatig contact gehad met de familie van Koster. „Zoiets wens je niemand toe." Op de Facebookpagina bedankt Imre Schaafsma, de nicht van Mi reille Koster, voor alle ondersteu ning, medeleving, tips en hulp. 'Hartverwarmend om mee te ma ken'. Bart Koster dracht. Het schip is in Engeland uitgebreid onderzocht op radioac tieve straling. „Dat was allemaal goed. Wij voeren zelf ook nog een controle uit, maar ik heb er alle vertrouwen in dat het helemaal veilig is. De eigenaar is een gere nommeerde rederij en die neemt geen enkel risico. We hebben eer der al de drie zusterschepen ge daan en dat was ook geen pro bleem." De Pacific Sandpiper werd in 1985 gebouwd en vervoerde kernbrandstof van de opwerkings fabriek in het Engelse Sellafield. Het legde 2,2 miljoen kilometer af Het nucleaire materiaal zat stan daard verpakt in zware containers, te vergelijken met het transport tussen de opwerkingsfababriek in het Franse Cap la Hague en Borsse- le, aldus Pieters. Het schip wordt de komende zes weken in Hansweert ontdaan van alle milieubelastende materialen, waarna het voor sloop naar Gent wordt gebracht. Zo'n 97 procent van de vrachtvaarder kan dan wor den hergebruikt. De PvdA in Zeeland volgt de laat ste gangen van de Pacific Sandpi per met argusogen. De partij vindt het verdacht dat rederij PNTL het schip buiten het gangbare marine- traffic volgsysteem op internet houdt en dat het de laatste dagen zelfs 'kwijt' was. „Apart dat ze dat zo afschermen", vindt PvdA-raads- lid in Reimerswaal, Kees Verburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41