economie I n Christine Lagarde vol zelfvertrouwen Philips gaf 760.000 euro aan smeergeld Oproep tot voorrang voor Airbus PW'ers zijn negatief over bezuinigingen IMF Kandidaatopvolgster reist wereld over om steun te verwerven dinsdag 14 juni 2011 Gate terminal op de Rotterdamse Maasvlakte. De Britse tanker had 130.000 kubie- DEN HAAG - PW-kiezers zijn nega tiever over de bezuinigingsvoorstel len van het kabinet dan de achter ban van WD en CDA. Uit de we kelijkse peiling van Maurice de Hond bleek zondag dat 52 procent van de PW'ers de plannen nega tief beoordeelt, tegen 32 procent van de CDA-stemmers en 21 pro- Het leidt volgens de opiniepeiler niet tot grote verschuivingen op het politieke toneel. De Hond concludeerde zondag ook dat mogelijke PvdA-stemmers niet het leiderschap van ]ob Co- hen als grootste probleem van de partij zien, maar het gebrek aan vi sie binnen de partij. De afgelopen week klonk veel kritiek op Cohens stijl. Ongeveer 60 procent van voormalig PvdA-stemmers mist vi sie bij de sociaaldemocraten. Ruim 40 procent van de potentiële PvdA- kiezers vindt dat Cohen het goed doet als leider van de Tweede Kamerfractie. Ongeveer een derde geeft aan dat de partij een andere leider moet kiezen. De peiling van De Hond was gebaseerd op reac ties van ruim 2500 mensen. ke meter vloeibaar gas aan boord. met LNG, dat staat voor liquified na- voerland niet langer afhankelijk van Het is de eerste keer dat de haven tural gas. Met de komst van dergelij- gasleidingen. in Rotterdam een schip ontvangt ke schepen is Nederland als gasdoor- foto Valerie Kuypers/ANP Christine Lagarde maakt steeds meer kans Domini que Strauss-Kahn op te vol gen bij het Internationaal Monetair Fonds. Dit week einde verwierf zij de steun van Egypte en Indonesië. De Franse minister van Financiën Christine Lagarde is vol vertrou wen dat zij de hoogste baas gaat worden van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF). La garde wilde zondag niet ingaan op het nieuws dat de Israëlische Stan ley Fischer zich ook kandidaat heeft gesteld voor de voorname post. „Ik ben vol vertrouwen, ze ker na verschillende gesprekken hier in Egypte", aldus de Franse minister. Egypte is een van de 24 landen die eind deze maand over de benoe ming beslissen. Het land liet we ten Lagarde te steunen. Lagarde reist momenteel de hele wereld over om haar kandidatuur te onderstrepen. De steun van op komende economieën zoals Brazi lië, India of China wist de Franse minister nog niet te strikken. Ook Washington heeft Lagarde nog niet openlijk gesteund. Wel heeft de Franse minister de steun van de Europese Unie. Daar kwam zondag de steun van Egypte en In donesië bij. De Indonesische minister van Fi nanciën, Agus Martowardojo, roemde de professionaliteit van Lagarde. „Ze kan goed bemiddelen tussen verschillende instituten", al dus de minister, die Lagarde be stempelde als iemand met grote in tegriteit en vaardigheden. Zaterdag werd bekend dat Fischer, de Israëlische centralebankdirec teur, zich in de strijd heeft ge mengd. Een grote kans zou de 67-jarige Fischer niet hebben. Hij moet niet alleen opboksen tegen Lagarde, maar ook tegen de Mexi caanse centralebankpresident Agustin Carstens. Bovendien vol doet Fischer niet aan de regel dat een IMF- directeur bij benoeming niet ouder dan 65 mag zijn. Arabi sche landen zullen vermoedelijk ook grote problemen hebben met het idee van een Israëliër als IMF-chef De IMF-post is vacant sinds het opstappen van Dominique Strauss-Kahn, die in New York wordt beschuldigd van aanranding van een kamermeisje. WARSCHAU - Met de smeergeldaffai re in Polen bij de verkoop van me dische apparatuur van Philips is ruim 760.000 euro smeergeld ge moeid. Dat heeft woordvoerder van het Openbaar Ministerie, Andrzej Laskowski, bevestigd. In de Zuid-Poolse plaats Katowice ging gisteren de rechtszaak van start tegen 23 verdachten in de cor ruptiezaak. Onder hen zijn zestien directeuren van regionale zieken huizen in het zuiden van Polen. Volgens de Poolse aanklager heb ben zij tussen 1999 en 2006 steek penningen aangenomen. Zieken huismedewerkers stelden na beta ling door Philips zodanige techni sche eisen aan de apparatuur dat Philips feitelijk de enige leveran cier kon zijn. Behalve de directeuren zijn drie medewerkers van Philips aange klaagd. Ook staan nog vier andere verdachten terecht. Het zijn eigena ren van kleine bedrijven die ver dacht worden van bemiddeling bij de smeergeldtransacties tussen Phi lips en de ziekenhuizen. Gisteren werd ook bekend dat Ne derland traag heeft gereageerd op hulpverzoeken van de Poolse justi tie. Op verschillende hulpverzoe ken werd niet gereageerd. „Toen we uiteindelijk wel informatie uit Nederland kregen, hebben we dit nog op tijd bij het onderzoek kun nen voegen", aldus Laskowski. PARIJS - Als het aan Franse parle mentariërs ligt, koopt luchtvaart combinatie Air France-KLM haar nieuwe toestellen van Airbus en niet van Boeing. Zij hebben een petitie opgesteld om het concern op te roepen een order ter waarde van 20 tot 25 miljard dollar aan de Europese vliegtuigbouwer te ge ven en niet aan de Amerikaanse. Air France-KLM zelf wil de order over de twee bouwers verdelen. „Als de Amerikanen Amerikaans kopen, moeten Europeanen Euro pees kopen", aldus Bernard Ca- rayon, die de petitie opstelde en ac tief steun zocht. Een op de zes Franse parlementariërs tekende. De luchtvaartcombinatie, ontstaan in 2004, is momenteel in onder handeling met zowel Airbus als Boeing voor de vervanging van haar langeafstandsvloot. Het gaat om honderd toestellen. De aan staande order wordt in de indus trie gezien als een van de grootste van de komende jaren. Een beslis sing wordt op korte termijn niet verwacht. De bemoeienis van de Franse par lementariërs zal geen direct effect hebben op de onderhandelingen. Niettemin kan de deal onder druk komen te staan als tijdens de Fran se verkiezingen in 2012 werkloos heid een belangrijk thema wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11