Schatkamer van Vlaanderen 15 reizen m m §S| 024-3650360 In Gent zijn de middeleeuwen bijna tastbaar. Rob van den Dobbelsteen vergaapte zich aan Vlaamse kunst en kocht op de valreep een katrienspekje. J3l Golfbaan Puyenbroeck, Craen- dam 5, Wachtebeke. Zie ook: www.golf.be/puyenbroeck reizen@wegener.nl iiFsi Zaterdag 11 juni 2011 FRANKRIJK LAM 00 i ETEN, DRINKEN, SHOPPEN Onder de Verlorenkostbrug liep ooit de stinkende Leie, een grijze drab waarvan ze vertelden dat het een rivier was. Als we de stad nu per fiets verlaten, blijkt de Leie reukloos. Helaas is Gent verre van fietsvriendelijk. Ze laat zich teveel ringeloren door trams, bussen en weerbarstig geplaveide straten. Pas na het vroegere moeras en tegen woordig recreatiegebied De Blaar- meersen krijgt de Leie de eretitel die Guido Gezelle haar! gaf: 'De Jor- daene van mijn hart'. We pedde len langs de lichtdampende rivier en passeren huizen als kastelen, soms heel mooi, soms heel erg niet mooi. Met het pontje van Baarle steken we over. We zijn van daag de eersten, zegt veerman Jeróme de Vriese. Maar in het weekeinde, als het mooi weer is, heeft hij er 'wel duizend', ,,'t Is hier ook zo schoon hè?" We fiet sen terug over het jaagpad langs de Schelde. Rechts de rivier, links de weilanden met daarin, 'drij vend' in het hoge gras, tot boed dha's opgepompte dikbillen. Gent heeft een vorstelijk ommeland. i Fietskaarten te koop bij de Dienst Toerisme aan de Boter markt. Downloaden kan via www.tov.be Fiets huren kan bij Biker, Steendam 16, telefoon 0032-92242903. Eens was Gent na Parijs de grootste stad in het noordwes ten van Europa. Wie vanaf de Michielsbrug oostwaarts kijkt, gelooft dat onmiddellijk. )e hebt een ongeëvenaarde blik op de pleinen, trapgevels en in het verlengde van elkaar, drie enorme torens. De achterste - niet de mooiste - is van de Sint Baafskathedraal, de schatkamer van Vlaanderen. Hier ontmoe ten hemel en aarde elkaar. Naast de ingang, in een bom vrij casco, het fameuze altaar stuk van de gebroeders Van Eyck De Aanbidding van het Lam Gods. Het heeft een on weerstaanbare magie en biedt bij elk bezoek een nieuwe ont dekking. „Wist u dat de Van Eycks alleen al op dit schilderij driehonderd verschillende plan ten hebben afgebeeld?", zegt de gids. En dan hangt verderop, in het koor van de kathedraal, ook nog eens Rubens' Bekering van St.-Bavo. Waar je eveneens minutenlang ademloos naar kunt kijken. Pompeus met mas sa's bloot vlees, maar als ie mand lijven kon schilderen, was het Rubens. www.sintbaafskathe- draal-gent.be We hadden in Gent op de Royal Latem Golf Club een balletje wil len slaan. Of op de Executive Club Private Golf 'U bent van harte wel kom' lazen we op de websites. Maar de namen hadden achter docht moeten wekken. We zijn he lemaal niet welkom! Dus wijken we uit naar Provinciaal Domein Puyenbroeck, 12 kilometer ten noorden van Gent, met België's eerste en enige public course. We zigzaggen langs dorpjes die er uit zien als hun naam (Beervelde, Zeveneken, Zaffelare, Wachtebe- ke). Kan het Vlaamser? Volgens Stephan De Sterck van het Do mein Puyenbroeck stelt golf in Bel gië vyeinig voor. Maar Puyen broeck blijkt het ritje waard. Ne gen holes waarvan de laatste twee de mooiste zijn. De informatie is minimaal, maar wie maalt daar om? Op hole 5 ziet een Belg hoe ik mijn driver uit m'n tas trek. „Awel meneer", klinkt het, „opgelet hè. Op 150 meter ligt 'ne diepe grep pel die u hier vandaan niet kunt zien. Ne echte ambetanterik." Dat is Vlaams voor instinker. De rest van de baan leggen we samen af Ik weet nu ook wat een 'billeklet- ser' is, een Vlaamse mop dus. Lud Depaepe, gids in Gent, wees me een jaar of tien gele den op De Kruisdraging van iheronimus (Jeroen) Bosch in het Museum voor Schone Kun sten in het Citadelpark. Geluk kig maar. Ik had dezelfde erva ring als met Het Laatste Avond maal van Dirk Bouts in Eëuven. Er zijn aanzienlijk beroemdere schilderijen met dat onder werp, maar niet één kan tippen aan dat van Bouts. Met Bosch' Kruisdraging is het niet anders. Alleen al die smerige tronies van de troep boeven, die samen dromt rond Jezus Christus op weg naar zijn kruisiging. Je kijkt, je kijkt nog eens, je wendt het hoofd in afschuw af en je kijkt opnieuw. Fascine rend. www.mskgent.be Het oude Gent is een beetje slente ren, beetje kijken, beetje drinken, beetje praten, beetje eten, beetje slenteren. Alles ligt op loopafstand van elkaar. Een kleine greep uit een overweldigend aanbod. Op de Hooiaard 'wacht' Godot met een trendy terras en soms veelschrijver Herman Brusselmans aan een belendend tafeltje. Op de Korenlei (lei is Vlaams voor plein) is restaurant Korenlei "IVvee met een terras boven het water (ze ser veren hier gebakken grietbotfilet, gepocheerde roggevleugel, navarin van lam, nou ja, van dat werk dus). Spulletjes en prulletjes zijn te koop in de Jan Breydelstraat bij The Fallen Angels. Kijk hier ook even tussen de ansichtkaarten met hoog hilariteitsgehalte. Nog een winkel die je niet mag overslaan, is de mosterdwinkel van Tierenteyn op de Groentemarkt. Daar is ook 't Dreupelkot, met meer dan hon derd jeneversoorten, die je alle maal (niet achter elkaar!) kunt proeven. Tenslotte, op de Kraanlei, het kostelijke snoepwinkeltje van Temmerman. Hier koop je katrien- spekken, neuzekens, wippers, mok ken, stropkens en bekkentrekkers. Alleen al de wijze waarop al dat lekkers is uitgestald... Gent pur sang. Dienst Toerisme Gent, informa tie via telefoon 0032-92665232 en op yvww.visitgent.be Ook via Toerisme Vlaanderen in Den Haag, telefoon 070-4168110 en via www.toerismevlaanderen.nl Bij Capitool Gidsen verschijnt dezer dagen de nieuwe reisgids Gent en Oost-Vlaanderen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99