spectrum 6 Even voorstellen: Zaterdag 11 juni 2011 ^Lezersjury voigt de Mk Het strafproces heeft een vaste agenda voor de zitting die voor alle rechters in Nederland hetzelfde is. De rechter opent de zitting en controleert of hij de juiste persoon voor zich heeft. Dat is geen overbodige luxe, want er is dagelijks zo'n intensief verkeer van verdachten die vanuit huizen van bewaring in alle hoeken van het land naar rechtbanken moeten worden gebracht, dat wel eens de verkeerde wordt meegenomen. Na deze controle zegt de rechter tegen de verdachte dat hij niet verplicht is om antwoord te geven op vragen en geeft hij het woord aan de officier van justitie. Die vertelt waarvoor de verdachte terecht moet staan. De rechter spit daarna met de verdachte diens dossier door. Ook de officier van justitie en de advocaat mogen volop vragen stellen aan de verdachte. Daarna buigen rechter, officier en advocaat zich over de persoonlijke omstandigheden van de verdachte. De rechter bekijkt bijvoorbeeld of een verdachte het strafbare feit al vaker heeft gepleegd. Is dat het geval dan heeft Wim Bakker (62) Middelburg, bedrijfsarts Het is een goede zaak om 'vanuit het veld' de rechterlijke macht te volgen, zodat de rechtsdienaren scherp blijven. Rechters dragen in de rechtszaal een zwarte toga met onder hun kin een witte bef Daarmee drukken ze uit dat ze daar niet zitten als privé-persoon, maar als functionaris. Dat geldt ook voor de officier van justitie en de advocaat. Ook zij zijn wettelijk verplicht een toga te dragen. Aan rechters worden hoge eisen gesteld. Begrijpelijk, want hun beslissingen hebben vaak grote gevolgen. Rechters worden voor het leven benoemd zodat ze onafhankelijk zijn en niet bang hoeven te zijn voor ontslag als ze een bepaalde beslissing nemen. Eenvoudige rechtszaken worden door één rechter behandeld. Bij strafzaken spreken we dan van een politierechter. Moeilijke zaken worden gedaan door drie rechters. Samen vormen zij de meer voudige kamer. Als iemand het niet eens is met de uitspraak van de rechter, dan is meestal hoger beroep mogelijk. Dat betekent dat een hogere rechter de hele zaak opnieuw bekijkt. De meeste beroepszaken worden behandeld door een gerechtshof. Tegen de uitspraak van een gerechtshof kan ook bijna altijd weer hoger beroep worden ingesteld. Dan kom je bij de Hoge Raad der Nederlanden. De Hoge Raad is het hoogste rechtscol lege. Die behandelt de zaak niet opnieuw, maar kijkt uitsluitend of de lagere rechter fouten heeft gemaakt. Als de rechter vindt dat iemand een strafbaar feit heeft gepleegd, dan legt hij een straf op. De rechter stelt zichzelf drie vragen. Is het feit bewezen? Is het feit strafbaar? Is de verdachte strafbaar? Als het antwoord op deze drie vragen ja is, dan bekijkt de rechter welke straf of maatregel passend is. Als de rechter niet bewezen oordeelt dat iemand het feit waarvan hij wordt verdacht heeft gepleegd, dan spreekt hij Vlissingen, politieman Ik vind het belangrijk dat de rechtspraak transparant is. Jan Roeland (62 Goes, uitvaartonderr Ik ben benieuwd naar de act van de daders van waaruit z komen. De PZC begint met een lezersjury. Een aantal lezers volgt elke maand een strafzaak en geeft na afloop en na de uitspraak commentaar. Hieronder een uitleg over een strafproces en wie de hoofdrolspelers zijn tijdens een rechtszaak. de verdachte vrij. Een bewijs moet 'wettig en overtuigend' zijn. Als twee getuigen hetzelfde verklaren dan levert dat wettig bewijs op. Maar de rechter kan er toch aan twijfelen of de getuigen het wel goed gezien of gehoord hebben. Stonden ze niet te ver van het feit vandaan, waren ze niet zeifin paniek of hadden ze te veel gedronken? De rechter kan op grond daarvan het bewijs onvoldoende overtuigend vinden en iemand toch vrijspreken. Als de verdachte schuldig is bevonden kan de rechter drie verschillende soorten straffen opleggen: een gevangenisstraf, een taakstraf of een geldboete. De hoogste straf in Nederland is levenslang. Die wordt gemiddeld een of twee keer per jaar uitgesproken. De hoogste tijdelijke straf is dertig jaar. Als een soort tegenhanger van de gevangenisstraf wordt vaak een taakstraf opgelegd, meestal een werkstraf De verdachte moet dan klusjes opknappen, bijvoor beeld een buurthuis opschilderen. Een rechter kan voorwaardelijk of onvoorwaardelijk straffen. Een onvoor waardelijke straf wordt ook echt uitgevoerd. De veroordeelde moet bijvoorbeeld de gevangenis in of een boete betalen. Een voorwaardelijke straf wordt niet uitgevoerd, maar is een stok achter de deur. De rechter veroordeelt bijvoorbeeld een dief tot dertig dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De dief hoeft de gevangenis niet in. Maar gaat hij binnen die twee jaar weer in de fout, dan moet hij alsnog dertig dagen zitten. Naast straffen zijn er ook maatregelen. Een voorbeeld daarvan is dat de dader een schadevergoeding moet betalen aan het slachtoffer. Een heel bekende maatregel is de terbeschikking stelling (tbs). De rechter laat dan een misdadiger die geestelijk ziek is opne men in een speciale kliniek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90