'Er blijft nog heel 41 binnenland TO0S Ouders melden zich in zaak ontucht Kabinet eist geld terug na verrijking ex-bestuur Inholland Van alle kanten komt er commentaar op de bezuinigingen die staatssecretaris Zijlstra wil doorvoeren op culturele organisa ties. Zelf vindt hij dat hij snel duidelijkheid heeft gegeven. CULTUURNOTA zaterdag 11 juni 2011 AMSTERDAM - Circa twintig ouder paren hebben zich via advocaat Ri chard Korver gemeld als benadeel de partij in de zaak tegen Richard van O., echtgenoot van de hoofd verdachte in de omvangrijke Am sterdamse zedenzaak, Robert M. Justitie maakte eerder deze week bekend dat de aanklacht tegen de 38-jarige Van O. is uitgebreid. Van O. werd al verdacht van bezit en verspreiding van kinderporno grafie en het plegen van ontucht met een minderjarige. In de huidi ge aanklacht wordt hem verweten dat hij een actieve rol heeft ge speeld bij het seksueel misbruik door zijn 27-jarige partner. Die heeft bekend dat hij 85 zeer jonge kinderen heeft misbruikt. M. werkte op diverse Amsterdam se crèches. Ook paste hij op kinde ren bij mensen thuis of in zijn ei gen woning. Tot dusver hadden zich alleen ouders als benadeelde partij ge- ■wwwiMwitiiiMi mi -v steld in de zaak tegen Robert M. Het Openbaar Ministerie meldde gisteren dat twee mannen uit Am stelveen, die eveneens verdacht zijn in de zedenzaak, op 22 juni voor de rechter moeten verschij nen tijdens een pro-formazitting. De politie arresteerde de beide huisgenoten op 9 maart op verden king van het bezit van kinderpor no. Een van hen, een 37-jarige man, heeft nadien bekend dat hij samen met Robert M. een baby heeft mis bruikt. Dit zou zijn gebeurd in de woning van M. en diens partner Van O. in Amsterdam. De man heeft ook toegegeven dat hij kin derpornografisch materiaal met M. heeft uitgewisseld. De andere verdachte (32) werkte als oproepkracht bij diverse kinder dagverblijven in Amstelveen. Bij hem blijft de aanklacht beperkt tot het medeplegen van bezit van kinderporno. Het kabinet snijdt hard in de kunst- en cultuursubsi dies. De woede is groot, maar er blijft genoeg over om van te genieten, meent staatssecretaris Zijlstra. door Laurens Kok U snijdt 200 miljoen euro weg. Zegt u het maar: gaan we meer betalen voor een kaartje of krij gen we minder te zien? „Beide kan optreden. In sommige gevallen zul je meer moeten beta len. Aan de andere kant zal er meer samengewerkt moeten wor den. Daarmee zijn veel kosten te besparen. Je ziet dat al gebeuren. Het Gelders Orkest en het Orkest van het Oosten hebben samen plannen opgesteld waarbij ze tien tallen procenten besparen. Met steun van de provincies lijken ze Guus Mostart, de Nationale Reisopera met zes miljoen euro subsidie, de helft van wat ze nu krijgen, allebei afzonderlijk door te kunnen." Dus die orkesten hebben afgelopen jaren miljoenen euro's verspild? „Als je twee orkesten overeind kunt houden voor de helft van het geld... I rest my case. Het kan een stuk efficiënter." U spaart 'topinstellingen' zoals het Concertgebouworkest, evenals mu sea. En u heeft grote haast: in 2013 is de operatie afgerond. Terwijl de Raad voor Cultuur u had geadvi seerd de gehele sector te korten. U schoffeert uw belangrijkste adviseur? „Wij wijken op een aantal punten af Maar we hadden dé raad ook opgedragen scherpe keuzes te ma ken en daar heeft hij zich niet aan gehouden. Vanuit de sector klonk de roep om snel duidelijkheid te scheppen. Dat doen we. Boven dien willen wij niet dat nationale en internationale topinstellingen in gevaar komen." „Dat gebeurt wel als je de bezuinigingen uit smeert over de hele sector." Loopt u daarmee niet het risico dat die topinstellingen straks slechts de vlag op de modderschuit vormen? Voor experimentele kunst en talent ontwikkeling is geen plaats meer. „We blijven in Nederland nog steeds elk jaar een paar miljard eu ro aan kunst en cultuur uitgeven. Er blijft nog heel veel geld over, ook op lokaal en provinciaal ni veau. Alle doembeelden zijn vol strekt onterecht. Instellingen die buiten de boot vallen, kunnen bij de fondsen aankloppen, ook al hebben die minder geld." U bent uitgemaakt voor cultuurbar baar die handenwrijvend korte met ten maakt met linkse hobby's. Trekt u zich dat aan? „Ik heb de term linkse hobby's nog nooit in de mond genomen. Wie is hier nu populistisch! Die verwijten, ach, het gaat allemaal over smaak. De.overheid is geen smaakpolitie." pagina 18: geld Zeelandia en Vleeshal onzeker 'Een subsidieverlaging van 60 procent. Het gezelschap wordt gedwongen afscheid te nemen van circa 85 mensen' 'Wat me bedroefd maakt, is dat dit alleen een financiële invuloefening is geweest Nu wordt de kaalslag bevestigd' Harm Manak, associatie voor Podiumkunsten 'In totaal zal 200 miljoen worden bezuinigd. Dit zal de sector schade toebrengen die niet hersteld kan worden' Woordvoerder Vereniging Schouwburgdirecties 'Dit beleid veroorzaakt tienduizenden extra werklozen en maakt kunst en cultuur weer iets voor de elite' Jetta Klijnsma, PvdA-paiïementariër PAUL KUSTERS den haag - Voormalige topbe stuurders van hogeschool Inhol land- hebben tussen 2006 en 2010 bijna 9 ton over de balk gesmeten. Een groot deel is onrechtmatig en ondoelmatig gedeclareerd, zo con cludeerde de Inspectie van het On derwijs in een gisteren gepubli ceerd rapport. Ook werd er zonder duidelijke grond extra salaris uitbetaald, een flinke pensioenstorting van bijna 2 ton gedaan en werd er naast de lea seauto met chauffeur ook een ov-jaarkaart gedeclareerd. Staatssecretaris Halbe Zijlstra (Ho ger Onderwijs) gaat dit geld terug halen. Hij noemt het rapport 'zeer ernstig' en gaat ervan uit dat de ho geschool dat deel van de declara ties waar de oud-bestuurders zelf profijt van hebben gehad, op hen verhaalt. Met name voormalig bestuursvoor zitter Jos Eibers (vertrokken in 2007) en vicevoorzitter Lein La- bruyère (dit jaar vertrokken) krij gen er in het rapport flink van langs. Zo ontving Eibers een extra pen sioenstorting van 183.000 euro. Voormalig vicevoorzitter Labruyè- re kreeg een extra salarisbetaling van 43.000 euro en maakte vol gens de inspectie 'bovenmatige kosten voor de inhuur van chauf feursdiensten', namelijk voor zo'n 60.000 euro. Eibers wees in een reactie naar de raad van toezicht. „Het vaststellen van de arbeids voorwaarden is bij Inholland altijd de verantwoordelijkheid van de raad van toezicht geweest." De inspectie concludeerde ook dat de raad van toezicht, met voorzit ter Karei Noordzij, in gebreke bleef omdat hij de onrechtmatige extra betalingen goedkeurde. Medio vorig jaar kwamen er signa len naar buiten dat het bestuur van de hogeschool exorbitant had gedeclareerd. Bestuursvoorzitter Geert Dales, die Eibers opvolgde en die oktober vorig jaar weer vertrok, openbaar de eind mei al zijn eigen declara ties omdat hij wilde laten zien dat hem weinig te verwijten valt. „Enerzijds ben ik erg blij met het rapport, maar het maakt me ook boos omdat ik wel iedere keer de zwartepiet toegespeeld kreeg." Vanuit de politiek en het onder wijs is geschokt gereageerd op het rapport. „Het is nogal ironisch om te zien dat de voormalige bestuur ders veel geld hebben uitgegeven aan luxe, terwijl het onderwijs ge lijktijdig flink tekortschoot", aldus Guy Hendricks, voorzitter van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4