Gouden hoefjes op de cover media 39 Trainspotting VPRO GIDS TERUGGESPOELD media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 11 juni 2011 De voorpagina's van de VPRO Gids staan als juweeltjes. Voor het 85-jarig jubileum van de omroep werden de meest brutale, geprezen, verguisde en anderszin spraakmakende covers verzameld in een boek en op een tentoonstelling. „Zomergasten neerzetten als kakelende kippen? Dat kan echt niet." door Evelien Baks Onderscheidend, provoce rend, eigenzinnig, krankzin nig, maar vooral: prikkelend en subtiel. Zo worden de voorpagina's van de gids van de VPRO bejubeld en soms verguisd. Er zijn leden die de postbode bij kans omhelzen als hij op woensdag de gids bezorgt, anderen rukken direct de kaft eraE Art-director Piet Schreuders en beeldcoördi nator Beate Wegloop verzamelden de mooi ste loftuitingen en kritieken in een boek over 85 jaar VPRO-vormgeving. Zij brachten de hoogtepunten bijeen uit een oeuvre van 4.313 covers, waarvan een deel de komende In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Een negentig minuten lange trip, die je in sneltreinvaart langs de uitzicht loze kanten van het bestaan voert en een confronterend inkijkje geeft in een subcultuur die voor veel mensen ver-van-mijn-bed is. Dat is 'Trainspotting'. De film bevat bovendien een scène die door de Amerikaanse krant Washington Post hoog in de lijst van 'smerigste filmmo menten aller tijden' is gezet. Ik zag in mijn leven veel ranzige toiletten. Op doorreis bij wegrestaurants in Laos, in achterafkamertjes van Thaise internetca fés, op picknickplaatsen in Mexico: geen toiletpapier, gaten in de grond, urine op de vloer, potten en muren besmeurd met... door Branko Eijssen nou ja, het plaatje is duidelijk. Toch kan er weinig op tegen de toiletscène in 'Train spotting'. De heroïneverslaafde Mark Ren- ton (Ewan McGregor) strompelt met een aanval van diarree een wc-hokje in Edin burgh in. Hij doet zijn ding en realiseert zich een paar tellen later de gevolgen: zijn opium-zetpillen liggen in het troebele wa ter. Eerst doet hij een poging met zijn han den, daarna laat hij zich de pot inglijden. 'The worst toilet in Scotland' is een meta foor voor de psychotische trip die de hoofd rolspelers onder invloed van alcohol en drugs eigenlijk continu ondergaan. Hun troosteloze leven bestaat voornamelijk uit bier drinken, uitgaan, heroïne spuiten en voetballen. De Washington Post vergelijkt het toiletfragment al met de legendarische scène uit Quentin Tarantino's 'Reservoir dogs', waarin het oor van een agent wordt afgesneden door boef Michael Madsen, die een voorliefde heeft voor martelen. Zelden is een voor velen onbekende subcultuur be ter en doordringender in beeld gebracht. maanden te zien is op een tentoonstelling in het Graphic Design Museum in Breda. De eerste voorpagina van Vrije Geluiden, zo als de gids van de VPRO aanvankelijk door het leven ging, vertoonde getekende cirkels die radiogolven moesten voorstellen. Met rechts onderin een advertentie voor ra dio-onderdelen van de N.V. Handelsvereeni- ging v/h L. Terwal op de Ceintuurbaan in Amsterdam. Belangrijkste nieuws binnenin: de kerkdiensten. „Daarin week de VPRO niet af van andere bladen", zeggen Schreu ders en Wegloop. „Tot in de jaren vijftig wa ren de covers inwisselbaar. Verjarende leden van het koninklijk huis, Sinterklaas, in de lente een lammetje. Het grafische ontwer persvak is pas eind jaren vijftig opgekomen. Dat zie je meteen terug in de Vrije Geluiden. Braaf, maar ook vrijzinnig en progressief." Zo braaf als het lijfblad de eerste jaren was, zo spraakmakend werd het in latere jaren. De kreet 'wat ligt daar nou?' wordt door de makers gezien als opperste blijk van waarde ring voor hun wekelijkse zoektocht naar tref fend beeld. Over wat een goede cover maakt, moet het duo diep nadenken: „Dat brengen we niet vaak onder woorden. Het is gevoel, intuïtie. Beeld moet verrassend zijn, moet dat 'wat ligt daar nou'-gevoel oproepen. Het is ons niet te doen om te choqueren of men sen tegen de haren in te strijken. We willen een originele, mooie, pakkende cover, die te maken heeft met inhoud." Loekie de Leeuw als Christus hangend aan het kruis (het belang van de boodschappen), Ga jij naar Den Haag? (demonstratie tegen de kruisraketten), Theo 8c Thea, Van Kooten en De Bie, de o zo herkenbare rug van Freek de Jonge: het aantal juweeltjes is legio. Nelleke van der Drift, in 1973 de eerste beeld redacteur, bedacht dat een voorpagina elke week door iemand anders gemaakt zou moe ten worden. Ze reisde academies af op zoek naar talent en haalde fotografen, kunste naars en illustratoren binnen. Ze werken nog zo, zeggen Schreuders en Wegloop. Daardoor drukte een heel peloton bekende creatieven door de jaren heen zijn stempel op de kaft: Karei Appel, Jip en Janneke-illus- trator Fiep Westendorp, architect Ben van Berkel, fotografe Vivianne Sassen, schrijver/kunstenaar Jan Wolkers en Jiske- fet-acteur Michiel Romeyn. Niet alle concep ten halen de eindstreep. „Het beeld waarin als je goed keek een hakenkruis was te zien, verwijzend naar een documentaire over ex treem rechts in Nederland, werd geschrapt. De hoofdredacteur had zich laten overreden door een collega die zich gekwetst voelde. Hoe kunstzinnig de boodschap ook was ver pakt. Het gebeurt vaker dat iets wordt afge wezen. Twee jaar geleden werd een schets voor Zomergasten, een fotomontage van kip pen in een kippenhok, afgekeurd. De hoofd redactie was van mening dat je Zomergaten niet als kakelende kippen kon neerzetten." Dat het eerste beeld voor de Gouden Kalve ren het ook niet haalde omdat Wegloop de ze niet spannend genoeg vond, bleek achter af gezien een wel heel juiste beslissing. Na aanvankelijk het kalfje van top tot teen te hebben voorzien van een laagje afwasbaar goud, wat niet als subtiel werd ervaren, lever de de tweede foto van louter goudgelakte hoefjes zomaar twee prijzen op. Piet Schreuders, Beate Wegloop - VPRO Cids Covers. 24,95 euro (excl. verzendkosten) winkel.vpro.nl Omslag! 85 jaar VPRO covers. Graphic Design Museum Breda: 13 juni tot 28 augustus. www.graphicdesignmuseum.nl Reageren? redactie.media@wegener.nl Wat ranzigheid betreft, kan er weinig op te gen de toiletscène in Trainspotting. Versterkt door de beklemmende muziek van Iggy Pop, New Order, Blondie, Blur, Lou Reed en Underworld, de band die doorbrak met de hit 'Born slippy'. Het past precies bij de beklemmende sfeer die wordt neergezet en waarin een groep jon geren in de jaren negentig worstelt met zichzelf, verslaving en een maatschappij die zich steeds meer richt op het individu. Alom wordt 'Trainspotting' beschouwd als een van de invloedrijkste Britse films. Al enkele jaren is er sprake van een vervolg. Het boek 'Porno' van Irvine Welsh dient als basis, maar Ewan McGregor voelt er niks voor zijn rol van Mark Renton weer op te pakken. Hij en regisseur Danny Boyle spreken al jaren niet meer met elkaar. De vriendschap liep een deuk op omdat Boyle in 2000 de hoofdrol in de (geflopte) film 'The beach' niet aan McGregor gunt. In 'deel twee' doen de hoofdrolspelers, tien jaar later, pogingen geld te verdienen met een pornofilm. Boyle is ervan overtuigd dat het vervolg komt, zei hij in de Britse krant The Guardian. McGregor is vastbeslo ten niet mee te werken. „Ik ben trots op de film en wil niks doen om dat beeld te be schadigen", vertelt hij in The Independent „Ik hou van de boeken van Welsh. Ik las 'Porno' en het is niet zo goed als 'Trainspot ting'. Het verhaal pakt me gewoon niet"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 123