is bittere noodzaak Alles over wonen Toetsing ontpolderen wonen.nl zeeland 127 Piet Vogelaar Lezersjury PZC Interieur te gast Openbaar Ministerie eist tbs met dwangverpleging voor Yersekenaar als Je voor c'e rec'lter [ïffl DeStem PZC 'm nodig hebt! in üw regio! door Johan Robesin, voorzitter Statenfractie Partij voor Zeeland (PvZ) De anti-ontpolderbewe- ging reageert begrijpe lijk geschrokken en boos op het nieuws dat Vogelbescherming Nederland de burgerrechter inschakelt als het ka binet niet binnen twee weken be slist dat de Hedwigepolder onder water moet. Daarmee zou de sle pende ontpolderdiscussie met steeds weer nieuwe zoektochten naar alternatieven voorgoed kun nen worden afgesloten. Het valt moeilijk te ontkennen dat de natuurclub uit Zeist zijn mo ment slim heeft gekozen. Juist nu de oppositie in de Tweede Kamer zich behoorlijk boos maakt over het uitblijven van informatie over het lang verwachte onderzoek van kennisinstituut Deltares naar ande re mogelijkheden dan ontpolde ren. Als de Staat der Nederlanden in derdaad spoedig voor de rechter verschijnt, heeft dat ook een posi tieve kant. In al de jaren dat het ontpolderthema op de politieke agenda staat, heeft er nooit een ob jectief juridische toetsing plaatsge vonden van de noodzaak tot en rechtvaardiging van het terugge ven aan de zee van landbouwgron den, die hard nodig zijn om bij te dragen aan de wereldvoedselpro ductie. Een civiele rechtbank zou zich bij voorbeeld kunnen buigen over de vraag of ontpoldering al dan niet een schending is van de Grond rechten, genoemd in art. 14 van de Nederlandse Grondwet. Onvrijwil lige onteigening van gronden is al leen mogelijk in het algemeen be lang. Op basis van een reeks argu menten is het juridisch goed verde digbaar dat ontpolderen juist te genstrijdig is met het algemeen be- lang. Vogelbescherming Nederland eist dat de Scheldeverdragen, waarin ontpoldering van de Hedwigepol der en een deel van het Zwin zijn opgenomen, onverkort worden uit gevoerd. De verloren getijdenatuur in de Westerschelde moet dringend her steld worden; het aftakelingspro ces wordt onomkeerbaar ge noemd. Een civiele rechter zou zich kunnen verdiepen in de vraag of die bewering hout snijdt. Bij de Europese Commissie in Brussel staat de status (staat van in standhouding) van het estuarium Westerschelde sedert 1996/1998 op basis van Europese richtlijnen (Na- tura 2000) zowel ecologisch als ju ridisch, aangemeld als gunstig (sta tus B) met goede vooruitzichten. De Habitatrichtlijnen van 1992, noch het standaard aanmeldings formulier van 1996, laten ook maar enige twijfel bestaan over de wetenschappelijke correctheid van de procedure. Sterker nog, de aan- meldingsstatus van destijds is eco logisch noch juridisch achterhaald door nieuwe bevindingen. De 'staat van instandhouding' is derhalve formeel nog steeds in or de en ondertussen wellicht rijp voor een A-status (voortreffelijk). Ook moet het voor een rechter in teressant zijn om te toetsen of de Staat der Nederlanden wel in ge breke is door de natuurherstelopga- ve van de Scheldeverdragen nog niet uit te voeren. Beide partners - Nederland en Vlaanderen - hebben absoluut niet de intentie om af te zien van het vereiste natuurherstel. In de Scheldeverdragen is voorzien, dat zij in gezamenlijkheid de uitgangs punten kunnen bijstellen en het op een andere manier dan ontpol deren kunnen regelen. MIDDELBURG - Tegen een 31-jarige man uit Yerseke is voor de recht bank in Middelburg tbs met dwangverpleging geëist. De man, een cliënt van Emergis in Kloetin- ge, verbleef op 11 december in de isoleercel en mocht even buiten een sigaretje roken. Toen een ver pleegkundige de isoleercel binnen stapte, pakte hij zijn riem en gaf haar daarmee enkele klappen. Haar collega trof eenzelfde lot. Vijf maanden daarvoor zou hij twee verpleegkundigen hebben ge trapt. Volgens de deskundigen mankeert de man van alles en roept het dwingende karakter van een klini sche behandeling bij hem weer stand op. Ook heeft hij er veel moeite mee als anderen grenzen voor hem stellen. Vandaar dan ook dat hij binnen de muren van Emergis als 'een probleem' werd gezien. De raadsman van de Yerse- naar, E. Smit, zag helemaal niets in die 'draconische maatregel'. Hij meende dat begeleid wonen en ambulante begeleiding van Emer gis een veel beter alternatief was. om de professionele eenheid op te tuigen. Maar het leeuwendeel van die kosten wil hij halen bij de be langhebbende bedrijven zelf, in de vorm van een verplichte bijdrage. „De brandweerkosten rijzen de pan uit, bezuinigingen zitten er aan te komen. Dus dat betekent dat je de organisatie op een andere manier moet inrichten." Om de ca paciteit optimaal te benutten, kan de eenheid worden ingezet bij con trole en handhaving van milieuver gunningen in de industrie, ziet Kramer zo voor zich. „Je kunt ze overdag allerlei zinvol le taken geven. Waarom bestaat er zo'n highly professional unit wél voor Schiphol, maar niet in een ge bied vol industrie en drukke scheepvaart?" Hij komt zelf met het antwoord: „Omdat voor Schip hol internationale eisen worden gesteld. Wanneer daar een kist crasht met driehonderd mensen aan boord, wordt direct alles uit archieffoto Willem Mieras de kast getrokken. Wat is het ver schil met een aanvaring van een cruiseschip op de Westerschelde? Waarom stellen wij niet die zelfde hoge eisen?" Brandweercommandant Peter van Dijk van de Veiligheidsregio Zee land vindt de visie 'interessant om tegen het licht te houden'. Na bun deling van de gemeentelijke korp sen in 2012 tot één regionale brand weer, onstaat de ruimte om aan dergelijke ideeën te gaan werken. vrijdag 10 juni 2011 MIDDELBURG - In de Middelburgse rechtbank kreeg de lezersjury van de PZC gisteren een korte uitleg over de Nederlandse rechtspraak. Ook kregen ze een rondleiding door het gebouw en het cellencom plex. In de rechtszaal werd inge gaan op de rol van het Openbaar Ministerie, de rechtbank en de ad vocatuur. Volgende week donder dag woont de PZC Lezersjury voor het eerst een rechtszaak bij. Meer in de bijlage Spectrum van zaterdag. „Voor dat soort zaken schakel je toch de vrijwillige brandweer niet meer in! Hooguit als waterdrager." Siebe Kramer, Kamercommissie Veiligheid en Justitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55