'Zo'n leuke flat vinden 22 Platform ageert weer tegen inning tolgelden Amateur-archeoloog vindt 'oudste beeldje van Sluis' Opgevoed 'M Oosterling speelt in eigen theater almanak De bewoners van de tien seniorenflats boven de Albert Heijn in Hulst raken door sloop van het pand op termijn hun appar tementje kwijt. Ze willen echter helemaal niet verhuizen. Seven Dust in Pit vrijdag 10 juni 2011 Het Christusbeeldje is erg oud, dat zeg het kennersoog van Jean-Pierre Schouten meteen. foto Mark Neelemans door Martijn de Koning SLUIS - Duizenden oude voorwer pen haalde amateur-archeoloog Jean-Pierre Schouten uit Ret- ranchement uit de grond op de plaats waar nu het nieuwe wijkje Hart van Sluis, achter de katholie ke kerk in Sluis, wordt gebouwd. De meeste van die spullen zijn wel bijzonder, maar niet uniek. Dat geldt niet voor het 'corpus christus' dat Schouten onlangs vond. Het beeldje mist armen en voeten, maar is onmiskenbaar een Jezusfiguur. Volgens kenners stamt het uit het eerste deel van de twaalfde eeuw. „Misschien is het zelfs nóg ouder", zegt Schouten. „Dat wordt nog onderzocht." De Retranchementenaar weet waarover hij praat. Het aantal arte facten dat Schouten in de loop van de tijd uit de grond haalde, moet in de tienduizenden lopen. Alleen al een aantal weken zoeken in Sluis leverde een buit op die zijn weerga niet kent. Bakken vol kogels, pijpenkopjes en scherven, handenvol munten en vingerhoe den, verschillende sleutels, gespen en zelfs een eeuwenoude porte monnee liggen uitgestald in de woon- en slaapkamer van Schou- tens huis. Maar het beeldje overstijgt de his torische waarde van al die snuiste rijen ruimschoots. Het voorwerp stamt van ver voor de bloeiperio de van Sluis, dat pas eind dertien de eeuw stadsrechten kreeg en ver volgens welvarend werd. De mees te vondsten dateren dan ook uit de late Middeleeuwen, of van nog later. Dat de relatief oude vondst een Christusbeeldje betreft, maakt het nog aparter, vindt Schouten. „En dan is het ook nog eens ge maakt in de Maaslanden. Je vraagt je toch echt af hoe het beeldje dan in Sluis is terechtgekomen. Dat zul len we nooit weten, maar goed dat maakt het ook wel weer mooi." Het is overigens niet voor het eerst dat Schouten, die al zijn hele leven regelmatig in de grond wroet, een bijzondere ontdekking doet in de regio. „Een jaar of vijf geleden heb ik in de Paspolder bij Sluis de res ten gevonden van het Klein Kas teel. Dat was echt een hoogte punt." Schouten is blij dat juist hij het beeldje vond. „De eigenaren van een bouwterrein proberen vaak wel in de hand te houden wie er allemaal zoeken, maar dat lukt niet altijd. Op het terrein waar in Sluis centrum De Keure is ge bouwd, hepen er op den duur tien mensen met een detector. Je weet nooit wat die met hun vondsten doen. Voor je het weet, verkopen ze de spullen en zien we die hier in de streek nooit meer terug." Schouten hecht juist aan behoud van de vondsten voor de regio. „Een deel van mijn spullen is te zien in museum Het Bolwerk in IJ- zendijke." Hij hoopt dat het Chris tusbeeldje een plek krijgt in een vi trine in het belfort in Sluis, tussen andere bijzondere vondsten. CROEDE - Kleinkunstenaar Adrie Oosterling geeft morgen een 'aperi tiefconcert' in zijn eigen huisthea ter De Twee Duivfen- aan de Slijk straat in Groede. Oosterling brengt een gevarieerd Die moeder uit Ouwerkerk doet - zo als ze zelf zegt - haar 'stinkende best' om zoon Dillon van zes en dochter Eva van drie netjes op te voe den. Zo leert zij het kroost altijd met twee woorden te spreken en netjes 'dank u wel' te zeggen als er iets wordt aangeboden. De praktijktest vond gisteren plaats in de buurtsuper. Eva staat samen met mama aan de kassa als de caissière vraagt: „WH je een snoep je?" Bij het overhandigen ervan voegt mama er pedagogisch verant woord aan toe: „En, wat zeg je dan?" Het antwoord van de peuter volgt zonder blikken of blozen: „Twee graag." 'T PLEINTJE door Sheila van Doorsselaer Het is misschien wel het best bewaarde geheim van de Hulster binnen stad. 't Pleintje, zoals de bewoners het liefkozend noe men; tien knusse seniorenapparte menten op het dak van de Albert Heijn aan het 's-Gravenhofplein. De bewoners wonen er in alle rust, sommigen al twintig jaar. De saamhorigheid is groot. De onrust momenteel ook, want de gemeen te wil het complex op termijn slo pen, maar de bewoners willen ab soluut niet weg. De reactie van iedereen die voor het eerst 't Pleintje bezoekt, is na- genoeg dezelfde, weet bewoonster Willy van den Hoven. „Iedereen zegt: 'Ach, wat wonen jullie hier móói! Nooit geweten dat dit hier zat!"' Dat is ook niet gek, want als de bewoners de deur beneden niet openen, is 't Pleintje voor nie mand te bezoeken. De tien appartementjes van zo'n zestig vierkante meter, bereikbaar met trap en lift, liggen rondom een op het dak gecreëerd binnen plaatsje. De bewoners (een paar echtparen, maar voornamelijk we duwen en weduwnaars), hebben het plein opgesierd met bloempot ten en stenen beeldjes. Het is er de zoete inval; iedereen kent ieder een, de sociale controle is groot. De bewoners kunnen allemaal goed met elkaar overweg, drinken geregeld koffie bij elkaar en bij mooi weer verhuizen de stoelen en tafels van de balkons soms naar het binnenplaatsje en worden er gezamenlijk de laatste nieuwtjes uitgewisseld. De laatste tijd gaan die gesprek ken voornamelijk om hun ge zamenlijke toekomst. Het super- marktpand, en dus ook de flatjes, moet te zijner tijd wijken in het ka der van stadsvernieuwingsplan De Nieuwe Bierkaai. De senioren zul len dus op termijn hun flatje uit moeten, en dat zint ze absoluut niet. „Kijk nou toch eens, zo'n leu ke flat vinden we helemaal ner gens meer!", zegt Juul van Acker. Als een verhuizing dan toch onver mijdelijk is, dan willen ze geza menlijk verhuizen, met zijn allen ergens anders heen, zodat ze sa men kunnen blijven. De politieke partijen in Hulst heb ben er bij wethouder Diana van Dam me unaniem op aangedron gen de belangen van de bewoners van 't Pleintje goed te behartigen. Van Damme heeft de bewoners al meermalen opgezocht en wil dat ook blijven doen. „Ze kunnen er in ieder geval nog twee jaar blijven wonen en er is ons ook alles aan gelegen om ze collectief te verhui zen, bij voorkeur naar apparte mentjes boven de nieuwe, kleine re supermarkt die hier aan de over kant van het 's-Gravenhofplein komt." De bewoners zijn er niet gerust op. „Ze kunnen ons vertellen wat ze willen, wai zain evengoed nie blai!" Julia Bogaert (85), woont nu elf jaar naar volle tevredenheid aan 't Plein tje. „Het zou toch echt schandalig zijn als ze ons zouden dwingen te verhuizen, het zijn zulke heerlijke woninkjes. Ik laat me zomaar nog niet in De Blaauwe Hoeve stoppen, daar wil ik nog lang niet heen. Ik hoop hier aan 't Pleintje héél oud te worden!" Trees de Nijs (80), woont tien jaar aan 't Pleintje. „Ik heb hiervoor 38 jaar in een huis gewoond waar ik het nooit echt naar mijn zin had. Toen kwamen mijn man en ik aan 't Pleintje wonen. Na drie maanden zat hij.te huilen, heimwee, hij wilde terug naar het oude huis. Ga maar alleen, zei ik toen want ik ga hier niet meer weg!" Willy van den Hoven (75), woont bijna een jaar aan 't Pleintje. „Toen ik hier kwam wonen, voelde het als of ik in een warm bad stapte. Ik werd meteen helemaal opgenomen in de groep. Ik nodig de gemeente raadsleden van harte uit eens te ko men kijken hoe fijn wij hier wonen. Dan begrijpen ze vast waarom wij niet willen verhuizen." ''"O repertoire met humor en sfeer, met onder meer nieuwe num mers. Het concert begint om 17.30 uur. Entree kost 10 euro. Reserveren kan via 06 50617910. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN - De nu-metalband Se- vendust speelt zondag in De Pit in Terneuzen. De Amerikanen, afgelo pen weekend nog op het Duitse festival Rock am Ring, krijgen sup port van twee bands: Master of Waha en Badly Preserved. Entree: 15 euro. Aanvang: 20.00 uur. TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaams Platform (ZVP) blijft erbij dat tol geld van de Westerscheldetunnel niet commercieel mag worden in gezet. In een open brief aan de ge meenten en de fracties in Provin ciale Staten hamert het platform er opnieuw op dat het tolgeld al leen moet worden ingezet voor on derhoud en aflossing, en niet in ri sicodragende projecten. ZVP vindt dat de provincie de inning van het tolgeld niet aan dochteronderne ming Movenience had moeten overdragen. De reactie van gedepu teerde Kees van Beveren dat de tunnel een commerciële onderne ming ten algemene nut is, was te gen het zere been van ZVP. Daar om zoekt het platform nu ook steun buiten Zeeland voor een so cialer 'Westerscheldetolbeleid.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50