Zeeland PZC Lonink verbolgen over bijdrage sluis Pontje is niet geschikt ais blusboot ZEEUWS-VLAANDEREN 22 en 23 21 24 en 25 ECONOMIE Gevraagde bijdrage van vijftig miljoen euro 'te gek voor woorden en buiten alle proporties' Seks en moord op het Theaterplein Jacco uit Kloosterzande zag wellicht weggevlogen papegaai Sikko Bewoners seniorenflats boven AH in Hulst willen niet weg Twintig jaar Rock around the Bridge Vrijdag 10 juni 2011 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman terneuzen - Burgemeester lan Lo nink van Terneuzen vindt het 'on gehoord' dat minister Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat een Zeeuwse bijdrage van 50 mil joen euro wil voor de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneuzen. Hij noemt dat 'buiten alle propor ties', gezien het totaalbedrag dat Nederland moet ophoesten: een kleine 150 miljoen. Lonink: „Ik weet dat het een trend is dat regio's meebetalen aan groot schalige projecten waarvan ze ook de vruchten plukken, maar dit is te gek voor woorden en buiten al le proporties." De nieuwe 120.000 tons-zeesluis kost, volgens recente ramingen, ruim 700 miljoen euro. Vlaande ren neemt daarvan tachtig procent voor z'n rekening, Nederland twin tig procent. Lonink: „Het is al heel wat dat er een principe-akkoord is over die voor Nederland wel erg aantrekkelijke kostenverdeling. Maar nu wil de minister ook nog eens voor een dubbeltje op de eer ste ra'ng zitten en niet meer dan een slordige negentig miloen bij passen. En dan wil ze een belang rijk deel van de rekening ook nog bij de regio neerleggen." Lonink geeft toe dat die regio natuurlijk economisch profiteert van de grotere sluis, maar dat de belangen ook veel verder reiken. „Het gaat niet alleen om Gent en Terneuzen, maar ook om met na me Rotterdam. Het sluizencom- plex, inclusief de nieuwe sluis, vormt na de ingebruikname van de Schelde-Seineverbinding een ui terst belangrijke schakel op de noord-zuid-route. Ik durf dit een project van nationaal belang te noemen." Eerder deze week liet gedeputeer de Kees van Beveren (financiën, in frastructuur) de minister weten dat Zeeland de gevraagde vijftig miljoen absoluut niet beschikbaar heeft. Als er al sprake van een bij drage moet zijn, dan niet meer dan een van een paar miljoen. En dan moet dat in de eerste plaats van havenschap Zeeland Seaports komen. Lonink is het daarmee eens. „Je kunt denken aan de miljoenen die het havenschap heeft gereserveerd voor die 'spoorbak' in Goes. Dan praat je toch over meer dan twin tig miljoen." Net als Van Beveren vindt Lonink het 'verkeerd' om ook het bedrijfs leven mee te laten betalen. „Dat ge beurt elders ook niet." TERNEUZEN - Seks en moord op het Theater plein in Terneuzen. En iedereen die het wilde, mocht er gisteravond getuige van zijn. Op een groot scherm voor het Scheldetheater werd gisteravond de Nederlandse versie van de film Loft vertoond, met onder anderen de acteurs Barry Atsma, JFedja van Huêt en Jeroen van Koningsbrugge. De openluchtverto ning van de thriller trok zo'n vijftig belangstel lenden, die tot ongeveer 22.00 uur wachtten tot het zonnetje het witte doek met rust liet. De filmavond, een initiatief van de Wijkraad Binnenstad en buurtvereniging Java, maakte deel uit van het project 'Films in de wijk'. Dat is bedoeld om bewoners te betrekken bij de buurt. «foto Mark Neelemans RS86SSSH3S 8 WW kloosterzande - Jacco van Dam me uit Kloosterzande keek wel even gek op toen hij een 'compu terachtig' geluid en welluidend ge fluit vanaf zijn dak hoorde. Op de nok zat een papegaai. Van Damme en zijn vrouw probeerden de grijze roodstaart met voer te lokken, maar het was uiteindelijk de hond die de papegaai liet schrik ken. En toen was-ie weg. Dat was zo rond 6 mei. Van Damme denkt nu dat het best eens de vermiste Sikko uit Wolphaartsdijk kan zijn geweest die ze hebben gezien. De grijze roodstaart Sikko vloog begin mei uit zijn kooi nadat zijn eige naar Toon Breeweg (85) het deur tje per ongeluk open had laten staan. Samen met zijn zus Corry is Breeweg een zoekactie gestart naar Sikko. Breeweg betwijfelt echter dat de papegaai die in Kloosterzan de is gezien Sikko is. „Sikko zat al vijftien jaar in een kooi. Die heeft niet de conditie zo ver te vliegen." door Raymond de Frel sluiskil - Het pontje van Sluiskil is niet geschikt voor inzet als blus boot bij brand op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het pontje is niet bestand tegen zogenoemde 'reactiekrachten' bij bluswerkzaamheden. Die stuwen het schip weg van de brandhaard, waarop het waterkanon is ge richt. Het is onmogelijk om het pontje hiervoor aan te passen, meldt het Terneuzense college van burgemeester en wethouders aan raadslid Gie' van Boom (TOP/Gemeen- tebelangen). Die zag de aanstaande overdracht van het pontje docr Rijkswaterstaat aan een nog op te richten stich ting als aanleiding om de pont met een blusfunctie levensvat baarder te maken. Ook zou de pont volgens hem dienst kunnen doen bij oliebestrijding op het wa ter. Het plan is niet alleen onhaal baar, maar volgens het college ook onnodig. „Voor oliebestrij ding op het water heeft Rijks waterstaat al een overeenkomst met het bedrijf Hoondert. Ook heeft Zeeland Seaports een af spraak over oliebestrijding met de Verenigde Bootlieden ge maakt." Voor brandbestrijding op het wa ter loopt het project Deltawate ren, dat alle vaarwateren in Zee land omvat. In het kader van dit project komen brandblusvaartui- gen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49