Dow tegen plan Braakman GRATIS reistegoedl HetNationaleUIerkonderzoek Speciaal team 261 and Onderwijs vraagt soepelheid uiat is nu DelangrijH in uierh? s 2011 00e mee én ontuang amid €50,- reistegoed! set JobTracK.nl OM verwijt instructeur gevolgen duikongeluk HEDWICE Ondernemen wordt onmogelijk BRANDWEER Siebe Kramer vindt dat Zeeland niet meer zonder professionele brandweer voor industrie en scheepvaart kan. vrijdag 10 juni 2011 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Voor chemiebedrijf Dow Benelux in Terneuzen - de grootste vestiging van het concern buiten de Verenigde Staten - is het onacceptabel als de Braakmanpol der door ontpoldering Europees beschermd natuurgebied wordt. Ondernemen wordt daarmee on mogelijk. Dat zegt directeur Gerard van Har ten. Hij reageert desgevraagd op de berichten dat de Braakmanpol der-Noord - gelegen naast Dow - in beeld is als alternatief voor de ontpoldering van de Hedwigepol- der. „Ik dacht dat we die discussie hadden afgesloten", zegt Van Har ten. "Maar we hebben het dossier maar weer uit de kast gehaald. Het is de derde keer dat de Braak man-Noord als alternatief wordt genoemd. Eerder wezen de onder zoekscommissies onder leiding van Maljers en Nijpels het al af" Volgens Van Harten zou het inrich ten van Braakman-Noord als na tuurgebied de uitbreidingsplannen van het concern dwarsbomen. „Dow heeft ambities om in Ter- neuzen te groeien. Over de jaren is in de vestiging Terneuzen 8 mil jard dollar geïnvesteerd. We zijn bezig met de voorbereiding voor nieuwe investeringen. Maar ik kan op het hoofdkantoor in Midland (VS) niet uitleggen dat ons bedrijf straks middenin een Europees be schermd natuurgebied komt te lig gen. Behalve dat we niet meer kun nen uitbreiden, krijgen we dan ook te maken met nog strengere milieueisen. Bovendien wordt de Braakmanhaven gebruikt als in stroom voor het nieuwe natuurge bied. Daar meren jaarlijks 3000 schepen aan. We proberen bewust om te gaan met het milieu, maar risico's kunnen we nooit uitslui ten. Het is onbegrijpelijk dat dat de inlaat wordt van een Natura 2000 gebied." Van Harten wil niet zeggen dat Dow de vestiging op termijn sluit als de Braakman natuurgebied wordt. „Uitbreiden wordt moeilijk gemaakt. Het investeringsklimaat verslechtert ermee. Niet alleen van Dow, maar ook van de vele part ners waarmee we direct in de om geving samenwerken, zoals op Va- luepark. Investeren doen we voor tientallen jaren en kijken daarom ver vooruit. Op deze manier wordt ondernemen onmogelijk ge maakt. We zullen dat Den Haag nog een keer laten weten." DEN HAAG - Leren via de computer kan helpen om de gevolgen van be volkingsdaling op het onderwijs op te vangen. Maar scholen heb ben meer aan soepeler régels. Dat hielden vertegenwoordigers van Zeeuwse gemeenten en scho len de Tweede Kamer gisteren voor. De Kamer liet zich gisteren ter voorbereiding van een debat voorlichten over de gevolgen van krimp op het Zeeuwse onderwijs. Kamerleden hoorden de proble men aan, maar waren vooral op zoek naar oplossingen. Teleleren kan. „Maar is niet zo simpel", zei Anko van Hoepen van de Alpha scholengroep. „We zitten met steeds minder leerlingen in grote gebouwen. We krijgen geld per leerling, maar de energie- en on derhoudskosten blijven gelijk. In vesteren in dure ict-projecten valt dan niet mee." Samenwerken met scholen over de grens kan nauwelijks vanwege verschil in wet- en regelgeving. De Zeeuwse scholen en gemeenten willen soepeler regels en een her verdeling van het geld ten gunste van krimpregio's. „Als twee kleine scholen samengaan vervalt de klei ne scholentoeslag", zei wethouder Marga' Vermue van Borsele. „De wet staat creatieve oplossingen in de weg." iBIB Het Nationale Werkonderzoek 201 I is een van JobTrack.nl in samenwerking met Intelligence Group. Het resultaat wordt aangeboden aan werkgevers- en werknemersorganisaties en de landelijke politiek. I ™a«Mhonoeruenn door Marcel Modde De brandweer in Zeeland moet een professionele eenheid oprichten die zich specialiseert in de bestrijding van branden bij chemische bedrij ven en hulpverlening bij scheeps- ongelukken. Een dergelijke speci fieke inzet kan en mag in deze tijd niet meer worden gevraagd van 'goedwillende vrijwilligers', zegt oud-burgemeester van Kapelle Sie be Kramer. Sinds zijn pensionering is hij na mens de VVD lid van de Tweede Kamercommissie Veiligheid en Jus titie. Kramer ziet Zeeland als het gebied bij uitstek om de 'hoognodi ge modernisering van de brand weerzorg' vorm te geven. Met een concentratie van industrieën in de Kanaalzone en het Sloegebied, de Westerscheldetunnel, een kerncen trale en drukke scheepvaart geldt de provincie na Rotterdam-Rijn mond als tweede risicogebied van Nederland. Anders dan Rotterdam kent Zeeland daarentegen geen breed geoutilleerd professioneel brandweerkorps. De provincie moet leren van Moer dijk, vindt Kramer. Bij de bestrij ding van het vuur bij Che- mie-Pack is fout op fout gestapeld. „Dat mag de vrijwilligers niet wor den aangerekend. Wanneer daar direct een gespecialiseerde een heid had klaargestaan, helemaal toegerust en getraind voor de spe cifieke gevaren op dit terrein, was het waarschijnlijk heel anders ver lopen. In zo'n eenheid kun je alle hoog risicodragende objecten on derbrengen: de tunnelbrandweer, bedrijven die werken met gevaar lijk stoffen, maar ook de hulpverle ning op het water aan cruisesche pen bijvoorbeeld. Voor dat soort zaken schakel je toch de vrijwillige brandweer niet meer in! Hooguit als waterdrager. We eisen steeds Brandweeroefening in de Viaktetunnel. meer van de brandweervrijwilli- gers. Ze moeten allerlei aanvullen de cursussen en trainingen volgen. En als het fout gaat, krijgen ze het nog op hun brood ook." Kramer vindt dat de vrijwillige brandweer moet worden teruggebracht tot de oorspronkelijke basis: „De huis-, tuin-, en keukenbranden. Dan gaat voor hen de druk er af en het levert gelijk een besparing op." Dat geld kan in de visie van de W- fractieadviseur worden gebruikt door Marcel Modde MIDDELBURG - Wat een plezierige kennismaking met de duiksport had moeten worden, eindigde in een nachtmerrie. En die wordt nog keer op keer beleefd, verklaar de de 54-jarige vrouw uit het Vlaamse Aalbeke (B) gisteren voor de rechtbank in Middelburg. De vrouw ontsnapte op 29 juli 2009 ternauwernood aan de ver drinkingsdood. Ze was afgereisd naar duikcentrum de Rabbelaar in Scharendijke voor een zogeheten initiatieduik in de Grevelingen. De lerares kreeg samen met een ande re beginneling een duikinstructeur toegewezen. Het ging mis toen de instructeur, een 67-jarige man uit het Limburgse Elsoo, even al zijn aandacht nodig had voor de ande re cursist. Om die man over zijn angst te helpen, ging hij kort met hem onder water en liet de vrouw achter. De instructeur hield ook tij dens de zitting vol dat hij het trim- vest van de vrouw vol lucht had ge blazen en haar had gezegd in het water te blijven staan wachten. Die instructie zou ze niet hebben opgevolgd. Toen hij even later weer opdook, lag de Aalbeekse on derste boven. Op initiatief van om standers kwam een reddingsactie tot stand en kon het slachtoffer worden gereanimeerd. Ze claimt longklachten aan het ongeluk te hebben overgehouden, waardoor ze nu deels arbeidsongeschikt is. Officier van Justitie R. Rammeloo acht zwaar letsel door schuld be wezen en eiste 120 uur werkstraf Advocaat H. Goedegebure wees de rechtbank op tegenstrijdigheden in de verklaringen van het slachtof fer. Volgens hem is er onvoldoen de overtuigend bewijs en vrij spraak op z'n plaats. De rechtbank doet 23 juni uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46