221 zeeland 11 Y Bouwbedrijf De Delta omarmt H Ontslagen verrassen college Werkgroep aan de slag met winkels Kamperduinen zoekt naar kans uitbreiding PIEPSCHUIMHUIZEN Noord-Beveland wordt trendsetter in de Nederlandse bouw: na het 'piepschuimen' huis bij Colijnsplaat gaat een Zeeuwse bouwer serieus met de techniek aan de slag. 24 25 26 JUNI Havendagen havendagenterneuzen.nl I Terneuzen 4 Acrotrio naar NK Schrijf in °P: vrijdag 10 juni 2011 mme O" IJSSELDIJK modes Lepelstraat 1 Yerseke Tel. 0113 - 571539 door Claudia Sondervan GOES - De berichten in deze krant over de reorganisatieplannen van Theater BV hebben het Goese col lege van B en W 'verrast'. Dat zei wethouder Jan de Pooter gisteravond in de raadsvergade ring naar aanleiding van vragen van GroenLinks, WD en CDA. Die toonden zich verbaasd en be zorgd over de ontwikkelingen. Per juli wordt Theater Exploitatie Zee land, waar onder meer Theater De Mythe onder valt, overgenomen door Theater BV, de exploitant van het Scheldetheater in Terneu- zen. Deze week werd bekend dat ze ven mensen, onder wie artistiek directeur Peter de Neef, worden ontslagen. Hoewel B en W de reor ganisatie 'noodzakelijk' vinden, zei De Pooter niet' uit te sluiten dat de nog te tekenen overeen komst met Theater BV wordt aan gepast. VVD en GroenLinks zeiden de gang van zaken te vinden getui gen van onzorgvuldigheid. WISSENKERKE - Noord-Beveland formeert twee werkgroepen om de verbetering van de winkels op het eiland van de grond te krijgen. Dat is gisteren overeengekomen met de winkeliersvereniging GON. Het winkelverbeterplan is nodig voor de bestaande supermarkten om de komst van de discounter Lidl in Wissenkerke aan te kun nen en om bestaansrecht in de toe komst te hebben, gelooft de ge meente. 'Noord-Beveland zendt twee des kundigen vooruit om met de win keliers afzonderlijk de mogelijkhe den te bekijken: opsteller van het verbeterplan Simon Kardol en Koos Seerden, directeur van RBOI Rotterdam. Hun bevindingen gaan naar de brede werkgroep waar voor de GON ondernemers uit de horeca, detailhandel, kleine mid denstand en recereatie aandraagt. Primus van de gemeenteraad Arie Kees Oudshoorn zit deze groep voor. Ook de ondernemersvereni ging Wissenkerke doet weer mee, verzekerde hij. De nieuwe energiepas- sieve woonwijk in Wissenkerke krijgt een Europese novi teit: bouwbedrijf De Delta bouwt er samen met de Pools-Nederlandse bouwonderne mer Evert Wessels vijf levensloop- bestendige woningen en twee vrij staande huizen in styropor: door versmelting zeer compact gemaakt piepschuim. De vijf levensloopwoningen zijn geschakeld, en daarmee krijgt de styroporbouw, een techniek die Wessels ontwikkelde, een verdere dimensie. Wessels bouwde de hui zen van blokken styropor in een gegoten betonskelet eerder in Duitsland en Polen, maar tot dus ver altijd vrijstaand en zonder ver dieping. Geschakelde bouw is een verdere vernieuwing. Het eerste styropor huis mét verdieping wordt op dit moment gebouwd aan de Groeneweg bij Colijnsplaat voor Aly en Leo Wisse. De bouw gaat momenteel nog in traag tem po door gezondheidsproblemen bij Wessels. Het Middelburgse bouwbedrijf De Delta staat de bouwers sinds kort bij om het project te begeleiden. Zo doet het bedrijf direct kennis op over de bouwtechniek, die een vervreemdende indruk maakt. Di recteur Dick Roos van De Delta ziet echter de grote voordelen van de bouw met grote, maar lichte piepschuimblokken die door ko lommen van gevlochten ijzer, waar beton in wordt gegoten, bij een worden gehouden. De bouw kan heel snel verlopen, waarbij weinig mensen nodig zijn op de bouwplaats. „Omdat de blokken voor de gevel in de fa briek kunnen worden gemaakt haal je arbeid van de bouwplaats weg. En je kunt met dit systeem eerder een energiepassief huis be reiken dan via andere methoden", zegt hij. Roos denkt de geschakel de huizen voor onder de 160.000 euro aan te kunnen bieden. „Als drie van de vijf huizen verkocht zijn, gaan we bouwen." Roos denkt aan een bouwtijd van vijf maanden voldoende te heb ben. „Ik heb het vertrouwen dat de kopersmarkt dit wil. Traditio neel bouwen deden we eigenlijk al niet meer, veel meer in houtskelet- bouw en prefab." Energieverant woord bouwen wordt over enkele jaren toch de norm in Europa, be aamt Roos. Het bedrijf werkt nog aan de tech nische uitvoering van de huizen. Er moet een nieuwe manier gevon den worden om wanden tussen de geschakelde huizen goed geluid- dicht te maken. Styropor is daar door de lichtheid van het materi aal op zichzelf niet geschikt voor. „Voor geluidsdichtheid heb je ge wicht in de massa nodig. We kij ken nu met welk materiaal we dat vinden." Roos verwacht met vier weken aan de verkoop te kunnen begin nen. De eerste zestien huizen van de nieuwe woonwijk op de voor malige sportvelden zijn al in de verkoop: zestien starterswoningen in deelproject De Groene Vlinder, eveneens voor net geen 160.000 euro. De gemeente Noord-Beveland ver wacht dat het hele bouwplan bin nen nu en vijf jaar voltooid is. De gemeente streeft: naar een energie- neutrale status per 2018 en een C02 neutrale status in 2030. De energiepassieve woonwijk wordt een soort staalkaart aan bouwmethoden waarmee een wo ning uitermate geringe hoeveelhe den energie nog moet aantrekken: de huizen worden dermate inge richt en geïsoleerd dat er voor ver warming en koeling amper extra elektriciteit hoeft te worden aange trokken. Om kopers over de streep te trekken geeft de gemeente ko pers een bonus van 11.900 euro als hun huis de energiepassief-norm haalt. De verkoop van de 59 energiepassie ve woonhuizen in Wissenkerke be gint over enkele weken. De bouw- straat naar de wijk wordt aangelegd, en er worden enkele modelhuizen neergezet. Via www.natuurlijkwis- senkerke.nl is het projectplan van de acht bouwers te bekijken. Eén deel is al in verkoop: www.degroene- vlinderwissenkerke.nl De normen voor een Passiefhuis: totale jaarlijkse energievraag voor ruimteverwarming en koeling is minder dan 15 kWh per m2 vloer oppervlakte; Niet meer dan 120 kWh/ per m2 vloeroppervlakte per jaar primaire energie voor alle sanitair, warmwa ter, verwarming en koeling. Een huis energiepassief bouwen kost bij traditionele bouw 2 tot 5 procent meer: 300.000 euro wordt dan 315.000 euro. De extra financie ringslast van 15.000 euro komt neer op circa 60 euro hogere woonlasten per maand. Woonlasten zijn fiscaal aftrekbaar: de enerierekening wordt netto betaald en die is een vierde tot een achtste van normaal. De duurzame woonwijk in Wissen kerke wordt ook ingericht op water berging: grijswatercircuits zijn van zelfsprekend in de huizen, maar ook de daken zijn liefst 'waterbergend': de licht hellende daken worden be plant. De wegverharding en de in richting van de tuinen moet ook zo worden dat water goed afvoert naar bodem en oppervlaktewater. door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Hotel De Kamper duinen in Kamperland onder zoekt of er mogelijkheden zijn om uit te breiden. Het nieuwe vierster- renhotel, dat vorig jaar opende als deel van de Amadore-horecaketen, denkt over uitbreiding van de well- nessvoorzieningen en de zalenca- paciteit. „We onderzoeken of die mogelijkheden er zijn en hoe de omgeving tegen die mogelijkhe den aankijkt", zegt directeur Jerry van Zuijlen. Uitbreiding door bijbouwen is vol gens de gemeente Noord-Beve land nu planologisch niet moge lijk. Maar de gemeente wil wel meewerken aan de opname van het hotel in het te vernieuwen be stemmingsplan van De Banjaard. MEEST GELEZEN 1. Gewonde bij ongeval Hansweert 2. In de rij voor Goese haringparty 3. Oldtimers door de Bevelanden DE STELLING Verdient Goes de titel Beste Binnen stad of niet? Stem mee op www.pzc.nl/bevelanden MAIL TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto GOES - Het Goese acrogymtrio Wendy Huyzen, Lesley Huyzen en Fleur van der Peijl heeft zich ge plaatst voor het NK B-lijn op 25 juni in Hellendoorn. Ze zijn gese lecteerd uit 40 teams uit hun com petitie. Er mogen 15 teams deelne men aan dit NK. www .<jeVtarideforthetoses.nl 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42