bij hoogspanningskabels uit M zeeland 13 Mild oordeel Zeeuwse milieudienst KORTING Verdachte moordzaak Smerdiek Weg bij kabels commentaar 'Ik blij'f hier bij mijn beesten wonen' ten uit te kopen. Dit is een sym pathieke actie, waar tientallen Zeeuwse gezinnen baat bij kun nen hebben. Wie de sterke mag netische velden rond een hoog spanningskabel niet vertrouwt - er zijn aanwijzingen voor een verband met het ontstaan van leukemie bij kinderen - kan nu tenminste weg. Minder vriendelijk is de ma nier waarop Verhagen omgaat met de kosten. De minister is er niet in geslaagd om binnen het raamwerk van de overheids financiën met een oplossing te komen. Hij berekent de kosten rechtstreeks door aan de consu ment. Als in Nederland alle planologi sche problemen rond snelwe gen, rond windmolens, rond spoorlijnen en rond allerhande bedrijvigheid op deze manier worden aangepakt, is het land wel snel aangeharkt maar blijft de burger kaalgeplukt achter. SINT-MAARTENSDIJK - De politie heeft gisteren een verdachte aange houden in de zaak van de moord op de 55:jarige fotograaf Henry Meye uit Sint-Maartensdijk, maar hem gisteravond ook weer vrijgela ten. De man heeft vermoedelijk niets met de zaak te maken, maar hij blijft desondanks bij de politie in beeld als verdachte. Uit het onderzoek naar het mis drijf, dat woensdag plaatsvond in een woning aan de Keethil in Sint-Maartensdijk, is gebleken dat in de woning is geschoten. Het is nog onduidelijk hoe het slachtof fer is overleden. Getuigen zagen na het misdrijf één of meer perso nen wegrennen. Ze reden weg in een nu nog onbekende auto. Meyes auto, een rode Renault Esp ace met kenteken 27-LJ-SG, is ver dwenen. Ook trof de recherche in de woning een hennepkwekerij aan. Er werken 23 mensen aan de zaak. BOBBE DAMESMODE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN GIMBRÈRE DAMESMODE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG W m nineskabels inister Maxime Verhagen wil men sen ontzien die dicht bij hoogspan ningskabels wonen. Netwerkbe heerder Tennet zal hen trach- vrijdag 10'juni 2011 door Nadia Berkelder VLISS1NCEN-OOST - De DCMR Mi lieudienst Rijnmond uit Rotter dam had de problemen bij Therm- phos vermoedelijk niet anders aan gepakt dan de milieuambtenaren bij de provincie Zeeland hebben gedaan. Dat concludeert de DCMR zelf. De provincie kreeg vorig jaar veel kritiek op de handhaving van over tredingen van de milieuwetten door fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost. Die fabriek stoot te te veel dioxine en zware meta len uit. Nadat een-commissie en- der leiding van ]an Mans een ver nietigend rapport schreef over het optreden van de provincie, besloot de provincie de DCMR voor een visitatie uit te nodigen, een milieu dienst die in Nederland goed staat aangeschreven. De Rotterdamse dienst heeft wel kritiek op de Zeeuwse collega's, maar steekt tegelijkertijd de hand in eigen boezem: milieudiensten hebben te weinig 'collectief geheu gen': medewerkers weten niet al tijd wat zich in het verleden bij be drijven heeft voorgedaan. Zo kon het gebeuren dat niemand nog wist dat al in de jaren negentig al dioxineuitstoot bij Thermphos was vastgesteld. Bovendien, stelt de DCMR, verliezen ambtenaren soms het overzicht, doordat ze tel kens met kleine onderdelen in de milieuwetgeving bezig zijn. De overheid moet alert zijn wan neer een bedrijf dat zich in het ver leden altijd betrouwbaar heeft ge toond van eigenaar wisselt, stellen de Rotterdammers. 'Dan kan de cultuur bij een bedrijf verande ren'. Of dat bij Thermphos na de verkoop in 2002 ook het geval was, wordt niet hard gemaakt. De milieudienst Rijnmond is in ieder geval altijd extra alert bij een over name. Thermphos was één van de bedrijven in Zeeland waarbij voor al het eigen toezicht op veiligheid en milieu onderwerp van inspec tie was. Hoogspanning in Zeeland In Zeeland lopen alleen 380 kV hoogspanningsleidingen over Zuid-Beveland. Een deel van dit traject wordt de komende jaren vervangen. Thijs Lokerse wil niet verhuizen. Bij familie Lokerse in Yerseke zal minister Verhagen bot vangen. „Ik wil hier niet weg. Ik heb hier zo veel vrijheid, mijn tuin en mijn beesten", zegt Thijs Lokerse. Zijn moeder is het volledig met hem eens. „Je kunt van alles ziek worden: van groen ten, van vlees. Hiertegenover woont een ouder echtpaar. Zij wo nen hun leven lang al onder de hoogspanningsmast en zijn nooit ziek geweest en wij zijn ook kern gezond." Ze heeft een winkel aan huis met bloemen en zijdebloe- men. „Dit is een prachtige plek. Ik laat me niet gek maken. Onze com puter stoort niet en soms hoor ik weieens van Thijs dat zijn mobiel tje uitvalt. Maar dat kan overal ge beuren. We hebben geen televisie, dus kan die ook niet storen." foto MarceSIe Davadse Wonen tussen de hoogspanningsmasten in Yerseke. Willem Adriaansens, Donja Odijk bron Tennet tnieuw 380 kV-tracé blijvend huidig 380 kV-tracé n verdwijnend huidig 380 kV-tracé 'Middelburg Vlissingen Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3