Rijk koopt bewoners I 21 zeeland 'Je weet niet wat je moet voelen' Waar hebt u de beste mossels gegeten? Onbekommerd PZC vrijdag De krant 6 weken voor 18 euro! Zestig Zeeuwse gezinnen krijgen het aanbod hun huis te verkopen, omdat ze vlak bij een 380.000 Volt hoogspanningskabel wonen. vrijdag 10 juni 2011 door Ondine van der Vleuten Zelden zo veel salade groenten gegeten als af gelopen week. Uit soli dariteit, begrijpt u wel, met de Zeeuwse saladegroente telers. Vóór deze week had ik het woord 'saladegroenten' trouwens nog nooit gehoord. Het blijkt een containerbegrip (ook al zo'n mooi woord) te zijn voor tomaten, kom kommers, paprika en sla. Wat mij betreft zou daar dan ook het lente-uitje bijhoren, want zon der iets uiigs is voor mij een sala de niet af. Maar de lente-ui schijnt toch tot een andere categorie te horen. Saladegroenten, dus. Ik at ze deze week zonder vrees. Met smaak. Onbekommerd. Opge wekt zelfs. Want ik at niet alleen uit solidari teit, maar ook uit kille bereke ning: de prijs van een kropje bo- tersla of komkommer was tot een absoluut dieptepunt gezakt. Voor een paar duppies kon ik al een kloeke komkommer scoren, die ik dan verlekkerd opat. Wel met enig schuldgevoel, moet ik bekennen. Als ik nu écht met de telers meeleefde, zou ik im mers niet profiteren van de lage prijzen, maar ruimhartig aanbie den er een euro extra voor te beta len. De tussenhandel moet er im mers ook aan verdienen; reken dan maar eens terug wat de kom kommerteler voor zijn inspannin gen krijgt, als wij in de winkel 30 cent betalen. Tijd voor een 'kom in de kas'-ac- tie, lijkt mij, met onbeperkt sala degroenten plukken voor 5 euro. Scheelt de teler in arbeidskosten, en vooral voor grote gezinnen is het een uitkomst. Als er één ding is dat een mens de zer dagen veilig kan eten, is het immers wel saladegroente. De glasteelt weet de ogen van de we reld op zich gericht en kan het zich nog minder dan anders ver oorloven om er een besmette komkommer tussendoor te laten glippen. En er wérd al zo streng op gecontroleerd. De komende tijd staat er bij mij dus salade op het menu. Of sla, met uitgebakken spekjes, ook lek ker. Helpt elkaar, koopt Hollandsche waar. Saladegroenten, bedoel ik. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON t PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholën@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzèe T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van dé abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) 1 Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens In het colofon treft u nadere mformalie aa NIET WONEN ONDER HOOGSPANNINGSKABELS Dertienhonderd gezin nen in Nederland kunnen de dozen gaan pakken. Na ja ren gesteggel over de al dan niet schadelijke invloed van zware hoogspanningskabels heeft minister Maxime Verhagen de knoop doorgehakt. Om de maatschappelijke onrust te beteugelen, is hij bereid 1300 van de bijna 3500 woningen die op vijf tig meter of minder afstand van zo'n kabel staan, aan te kopen. Daarmee volgt de minister een voorstel van netwerkbeheerder Tennet. De 1300 huizen vallen bin nen de zogenaamde zakelijk rechtstrook. Dit is de strook aan weerszijden van een hoogspan ningsleiding, waarbinnen strenge re bouwregels gelden. Tennet beklemtoont dat het uit koopaanbod gericht is op de huidi ge situatie. Voor Midden-Zeeland zijn plannen in ontwikkeling voor een nieuw tracé. Daarvoor wordt een deel van het huidige 380 Volt netwerk afgebroken. Die nieuwe verbinding wordt circa 120 kilome ter lang en is naar verwachting in 2016 gereed. Verhagen herhaalde gistermiddag in een Tweede Kamercommissie zijn standpunt dat geen sprake is van een onveilige situatie voor wo ningen nabij een hoogspannings lijn. Wél heeft buitenlands onder zoek aangetoond dat kinderen die in de buurt van hoogspannings masten opgroeien, een verhoogde kans hebben op leukemie. Ronald van der Graaf secretaris bij het Kennisplatform Elektromagneti sche Velden, bevestigt dit. „Maar de oorzaak van deze toename is nog niet bekend. Sommige weten schappers vermoeden dat het mag neetveld van een hoogspannings kabel daarbij een rol speelt.". Aanleiding voor het besluit is de problematiek in het Noord-Hoi- iandse Oostzaan. Netwerkbeheer der Tennet verhoogde in de jaren negentig de voltage van hoogspan ningsleidingen die door het dorp lopen. Bewoners klagen hier al ja ren over. Verhagen wil nu een lan delijke oplossing voor alle huizen in zo'n situatie. Als een mobieltje uitvalt, dan denk je niet meteen; dat komt door dié hoog spanningskabels, zegt Marisca Valk uit Yerseke treffend. „Je weet niet wat je moet voelen en je weet niet waarvan je die masten alle maal de schuld moet geven." De familie Valk is elf jaar geleden van het Brabantse Putte verhuisd naar Yerseke, naar het 'spulletje' waar Nico Valk altijd 'verliefd' naar keek als hij mosselen ging vangen in Yerseke. Het was het witte huis bijna onder het verdeelstation en zware hoog spanningsmasten, ja, die stonden daar toen ook al. Maar het is ook een prachtige plek. We hebben paarden en ande re beesten en die hebben hier alle ruimte. En als het maar even mooi weer is, zitten we buiten. We zijn buitenmensen." Hij woont er nog steeds met veel plezier, maar die masten baren hem toch ook veel zorgen. „Als het vochtig weer is, dan klapperen die bakelieten schotels tegen .el kaar. Af en toe sneuvelt er een. Van dat geluid word je onrustig." Maar met dat geluid valt ondanks alles wel te leven. Veel bezorgder is hij over de berichten dat men sen die dicht bij hoogspannings masten wonen, ziek kunnen wor den van de elektromagnetische Marisca en Nico Valk: Je weet niet wat je moet voelen van die hoogspan ningskabels. straling. „Want onze gezondheid is het belangrijkste wat er is. En ik heb toch ook wel wat gekwakkeld met mijn gezondheid. Komt dat door die masten? Wie zegt het mij?" Hij zou dan ook verhuizen als de minister met een redelijk uitkoop aanbod langskomt. „Hij is welkom hier", lacht hij. „Ik word nu wel door dit nieuws overvallen. Goh, ons huis uit, aan die gedachte moet ik wennen. We hebben het er thuis nog niet vaak over gehad. Dit huis is mijn droomhuis, maar- ja, nogmaals als de straling slecht voor ons is, dan vertrekken we wel. Er is hier in de buurt iemand overleden aan leukemie. En of je wilt of niet, dan ga je toch denken: komt dat door die masten?" En misschien is dit dan het ge schikte moment om daarover na te gaan denken. „Het zal er toch een keer van komen dat de kinde ren op zichzelf gaan wonen. Mis schien dat we dan dichter naar de waterkant verhuizen." n welk restaurant in Zeeland hebt u het lekkerst mossels ge- geten? Laat het ons*weten. En vertel ook waarom u het mossel- maal zo lekker vond. Door de be reidingswijze, of de aankleding, of de bediening- Woensdag 29 juni verschijnt er bij de krant een speciale bijlage over mossels. Daarin wordt aandacht besteed aan de mossel als toeris tische attractie, de mossel als volks- voedsel en de eerste mosselen van het Duitse wad. Een aantal inzen dingen wordt in de bijlage opgeno men. Van de koks van de door u uitverkoren restaurants publiceren we hun favoriete recept. De redac tie kiest uit de inzenders een win naar, die een dinerbon van 50,- eu ro in ontvangst mag nemen. Stuur uw inzending vóór 22 juni naar: www.verslaggeving@pzc.nl COLUMNS Ondine van der Vleuten schrijft over sa ladegroenten. Waar zou Maikel Harte het morgen in zijn column over hebben? STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2