zeeland 123 1993 weken na eerste melding 4&y Asbest zit bijna overal e KORTI/VG Kamperduinen zoekt naar kans uitbreiding hotel GERARD Kunstroute Oostkapelle viert lustrum Fietsen voor KWF Chronologie asbest speelhof vrijdag 10 juni 2011 Sinds 1993 is de toepassing van asbest in Nederland verboden. Maar door de wijdverbreide toepassing, van brandwerende platen tot golfplaten en vloerbedekkingis asbest bijna overal in meer of mindere mate aanwezig. archieffoto Lex de Meester mei) en drukte bij de gespecialiseer de bureaus die onderzoek naar as best doen. De onderzoekers vinden op één plek vier kilo asbesthoudend materi aal op een diepte van een halve me ter. Op donderdag 19 mei gaat de speelhof op slot. Omwonenden wor den geïnformeerd. Later wordt nog eens ruim dertien kilo gevonden, allemaal op een diep te van een halve meter en binnen een beperkt gebied. Het wachten is nog op antwoord op de vraag of er ook losse asbestvezels in de grond zitten. De resultaten van het labora toriumonderzoek worden binnen twee tot vier weken verwacht. Tot die tijd blijft de speelhof op slot. In de zaak tussen De Visser en de gemeente doet de Raad van State op 8 juni uitspraak en geeft de ge meente grotendeels gelijk. Zijn be zwaren tegen de bestemmingsplan wijzing ten behoeve van Hooger- zael worden afgewezen. ^©fcfieo q&ih ,y /o en 12 50/ di re ctP ir/^rw 0 Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen KAMPERLAND - Hotel De Kamper duinen in Kamperland onder zoekt of er mogelijkheden zijn om uit te breiden. Het viersterrenho- tel, dat vorig jaar opende als deel van de Amadore-horecaketen, denkt over uitbreiding van de well- nessvoorzieningen en de zalenca- paciteit. „We onderzoeken hoe de omgeving tegen die mogelijkhe den aankijkt", zegt directeur Jerry van Zuijlen. Uitbreiding door bij bouwen is volgens de gemeente Noord-Beveland nu niet mogelijk. Maar de gemeente wil wel mee werken aan de opname van het ho tel in het te vernieuwen bestem mingsplan van De Banjaard. Zeker op Walcheren, waar werknemers van scheeps werf De Schelde overle den als gevolg van het werken met de stof, gaan bij de vondst van asbest alarmbellen rinkelen. Helemaal als asbest wordt aange troffen op een plaats waar kinde ren spelen en in de grond wroe ten. Dat wil niet zeggen dat er direct gevaar is. De gevaren van asbest, en dan nog een bepaalde soort, schuilen in de minuscule losse ve zels die in de longen terecht ko men. „Het asbesthoudend materi aal dat nu op de speelhof is gevon den door het onderzoeksbureau vormt op zich geen gevaar voor de gezondheid omdat het vast zit in stukken", schrijft de gemeente op 31 mei. Mensen die ziek zijn geworden zijn 'meestal langdurig blootge steld aan grote hoeveelheden los se asbestvezels'. De gemeente schrijft dat ze weinig hoop heeft ooit de herkomst te ont dekken van het asbest in Hooger- zael. Asbest is vroeger op grote schaal toegepast: als isolerend en brand werend materiaal in schepen en gebouwen, maar ook als asbest- cement (golfplaten, buizen), warmhoudplaatjes, in remblokjes en vloerbedekking. Met puin van asbestcement werden paden ver hard. Op een oude luchtfoto is een pad te zien, ongeveer op de plaats waar de 17 kilo asbesthou dend materiaal is gevonden. Door die wijdverbreide gebruik komen asbestresten bijna overal voor. Pas in 1993 werd de toepas sing van asbest in Nederland ver boden. verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 Goes 0113-217531 www.gerardbouwense.nl OOSTKAPELLE - De Kunstroute Oostkapelle is aan zijn vijfde jaar gang begonnen. De jubilerende editie is gisteren officieel geopend, maar de route is vandaag en mor gen open voor publiek. Op 13 loca ties in het dorp exposeren 29 kun stenaars. Wie nu niet in de gele genheid is de exposities te bekij ken, krijgt in september een her kansing. Op vrijdag 2 en zaterdag 3 september wordt de Kunstroute Oostkapelle nog een keer gehou den van 10.00 tot 17.30 uur. De rou te heeft voor ieder wat wils: schil derijen, beelden, quilts, sieraden, keramiek, textiel, tekeningen, bonsai, glas-in-lood, gedichten en miniaturen. www.kunstrouteoostkapelle.nl Opslag voor bedrijf en particulier Middelburg 0118-613713 www.city-store.nl GOES - Martijn en Ebrineke Nijsse uit Middelburg en Goes doen maandag mee aan de Fietselfste- dentocht in Bolsward. Dit is een tourfietstocht van 240 kilometer langs de elf Friese steden. Met hun deelname hopen broer en zus geld op te halen voor KWF Kankerbe strijding. www.11stedenstrijd.nl 21 april: buurtbewoonster Antoi nette de Dreu waarschuwt bestuur Speelhof Hoogerzael; bestuur gaat het in de volgende vergadering be spreken; 4 mei: De Dreu vindt het te lang duren en belt de gemeente Middel burg; ambtenaren komen kijken en vinden zelf ook wat brokjes, maar zien geen aanleiding tot direct in grijpen, maar wel tot een onder zoek door specialisten; 12 mei: Raad van State behandelt bezwaar van André de Visser tegen wijziging bestemmingsplan ten be hoeve van de speelhof en het plaat sen van een gebouw, 13 mei: DuurzaamRood stelt vra gen aan college van B en W over mogelijke asbestvondst; 18 mei: mannen-in-witte-pakken beginnen het onderzoek; 19 mei: meer verdacht materiaal wordt gevonden; gemeente besluit het speelhof gedeeltelijk af te slui ten; 31 mei: gemeente maakte bekend dat inmiddels 17 kilo asbesthou dend materiaal is gevonden, gecon centreerd op één plek in de speel hof; de uitslag van het onderzoek naar de aanwezigheid van vezels wordt pas eind deze maand ver- v wacht. 8 juni: Raad van State geeft meente gelijk in zaak De,Vi^ëfl^% Kinderen spelen in het najaar van 2010 op de grote hopen zand. foto Antoinette de Dreu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23