Oude muziek met geluid van nu cultuur 117 Bundel van stadsdichter Zilveren aankoop Contract Eva Auad agenda Flip Markwat presenteert in Goes eerste cd Inschrijving Zeeuwse Boekenprijs vrijdag 10 juni 2011 CONCERT JT Nero en Allison Russell samen in De Spot in Middelburg Meer agendanieuws op de website van deze krant. Amerikaan JT Nero (gitaar en zang) en de Canadese Allison Russell (ban jo en zang) presenteren morgen in De Spot in Middelburg hun geza menlijke album 'Mountains/Forests'. door René de Dreu Op de golfbewegingen van de muziekgeschie denis krijgt het oude soms weer ineens een nieuw elan. De ruwe soul van Otis, Sam Dave kruipt onge merkt weer de blues en rock bin nen, de banjo maakt furore bij de alternatieve folk en americana. Een nieuwe generatie zoekt naar nieuwe vormen en vindt die door rijkelijk uit de traditie te putten. Die muziek is gekoppeld aan een sterk retro gevoel. JT Nero en Al lison Russell borduren zo een nieuw repertoire aan elkaar waar de liefde voor the good ol* times van afspat. Het resultaat is een klankschilderij met wat soul, coun try, gospel en hillbilly. Nero en Russell zijn muzikanten die al langer bezig zijn met het an nexeren van oude muziek in een nieuw geluid. Allison Russell doet dat met Po'Gril en JT Nero schreef al een aardig repertoire bij elkaar waar ook Po'Girl en The Be Good Tanya's en zijn eigen soulrockband JT The Clouds uit putten. Maar voor het album Moutains/Fo- rests greep hij toch meer terug op de folk en gospel en een meer akoestische setting. De instrumen- i tatie, de samenzang en de sterke nummers zorgen voor het geluid dat past bij 2011, de bronnen lig gen minstens een halve eeuw te rug in de tijd. JT Nero laat zijn wat. hoge en rafeli ge soulstem graag omlijsten door soms dromerige en zoetgevooisde, dan weer meer rock- en gospelge- tinte koorzang. Dat geeft extra sfeer en inhoud aan zijn songs. Van hem verscheen al eerder (2010) het album Caledonia, waar in elementen van rock en soul de boventoon voeren. Met Mountains/Forests lijkt de akoesti GOES - Flip Markwat uit Lewedorp en Wim de Penning geven mor gen een concert op orgel en vleu gel in de Ontmoetingskerk aan de 's-Gravenpolderseweg in Goes. Het optreden begint öm 20.00 uur. Tijdens deze avond presenteert Flip Markwat zijn eerste cd. Deze heet Grenzen verlegd en is in de kerk van Jan Vayne opgenomen. Op de cd staat een speciaal num mer over Zeeland. Hierin improvi seert hij op de piano over Zeeuw se liederen, waaronder De klok van Arnemuiden. Markwat (1992) speelt al jaren or gel, maar besloot zich in 2009 ook op de piano te richten. Hij won toen meteen een concours in Mid delburg: de Jonge Pianisten Dagen 2009. Reserveren kan via www.fi ip ma rk- wat.nl Allison Russell en JT Nero: „Een samenwerking als duo lag voor de hand." sche folk het te winnen. De instru mentatie met dobro, mandoline, banjo, de hemelse koortjes en de tokkelende gitaren dragen daar in ieder geval aan bij. Allison Russell goochelt al langer met mooie vocalen en samenzang in haar band Po'Girl. Ze toerde daarmee ook door Europa en nam JT Nero regelmatig als bandlid mee. „De basis voor Po'Girl ligt in folky rootsmuziek", zegt Russell. „De manier waarop JT zijn Chica- go-afkomst in muziek vertaalt met meer soul- en bluesaccenten ligt daar best dichtbij. Een samenwer king als duo lag dus wel voor de hand. JT kwam met een serie songs en samen met gastmuzikan ten doken we drie dagen in een tot studio omgebouwd hutje op een eilandje in Wisconsin. JT kan heel poëtisch en beeldend schrij ven èn dat werkt voor de muziek weer inspirerend. De melodieën vloeiden zich daar bijna vanzelf omheen, waardoor het inkleuren vlot verloopt en de sound fris en vers klinkt." Als het over die teksten gaat, neemt JT Nero het gesprek over. „Muziek maken begint bij mij vaak met het schrijven van die tek sten en soms al bij alleen een idee of een zin. Bijna altijd verbind ik woorden met klanken en krijgen zinnen automatisch een melodie. Zo lees ik ook vaak gedichten. In m'n hoofd spookt dan een melo dietje rond dat de woorden vleu gels geeft. Die melodie verbindt de woorden met een betekenis. Door de nadruk te leggen op beeldende teksten krijgt dat aspect nog meer accent. Wolken, zonnestralen, wind het krijgt daardoor een metaforische betekenis en de een voud een extra laag voor wie het wil horen en zich daaraan over geeft." Hij kiest vaak voor 'zacht' en 'droe vig' om te laten horen dat hoe slecht we er ook voorstaan, er al tijd hoop is op beter en mooier. Rr klinkt verlangen in door, maar ook melancholie. JT Nero is een dichter die zich laat omringen door wolken en weet dat er een zon is die kan doorbreken. De mu ziek ademt een raadselachtig ver langen en een groter geluk dan de woorden doen vermoeden. John Prine kon dat, William Blake kon het en JT Nero zit daar heel dicht bij. Tragikomische teksten waarbo ven het ongrijpbare zweeft. JT Nero en Allison Russell, morgen in De Spot in Middelburg. Zaal open om 21.00 uur. Om 15.00 uur treedt het duo op in De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. OP PAD Vlissingen Antiek-, Boeken en Verzamelmarkt. Spuistraat, 11.00 uur Multicultuurtweedaagse. Pasar Malam met demonstraties, muziekoptredens en kramen met producten uit diverse cultu ren. Zwarte Plaatwerkerij, 10.00-22.00 uur Wolphaartsdijk Excursie agrarisch natuurbeheer. Broeder en zusterpolderweg 1, 19.30 uur PODIUM Aardenburg Concert Bart Naessens (orgel) en Roe- selaars Kamerkoor, in het kader van Zeeuws-Vlaams Orgelfestival 2011. Protestantse Kerk, 20.00 uur Goes Poppodium 2011, met vanaf 16.00 uur contest tussen De Formatie, The Black Key, Fables Fairytales, Bloodshift, Six Hills Giant en Gofish. 's Avonds optre dens van Hunting The Robot, I'll Pick You Up en als afsluiter Diesel Disko. Grote Markt, 16.00-24.00 uur Carice Crutzen en Huub Stapel in 'De Kus'. Theater de Mythe, 20.00 uur Middelburg Qemists (UK) bij Drum 'n Bass in your Face. Ook met Teezer, Taktaalik Skrats (Be) en Jahua. De Spot, 21.00 uur Zierikzee Pop aan Zee: Hatesphere en Backlash. Brogum, 21.00 uur. WIN EIGEN FILMZAAL Kies beste boekverfilming van sei zoen en maak kans op zaal bij filmfes tival: www.pzc.nl/filmverkiezing. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - Henri Looymans presenteert morgen zijn nieuwe dichtbundel: Een baken voor een kind op zoek. Dat gebeurt om 15.00 uur op het Abdijplein in Middel burg, op het hoofdpodium van het Internationaal Jazzfestival. Bur gemeester Koos Schouwenaar neemt het eerste exemplaar in ont vangst. Looymans is sinds begin dit jaar stadsdichter van Middelburg. In 2006 verscheen zijn bundel Zou jij mijn woorden willen zijn? Zijn poë zie is vaak een ode aan de liefde en het leven. Daarbij kiest hij door gaans voor klassieke vormen. In de nieuwe bundel, die ver schijnt bij Den Boer/De Ruiter, heet een van de afdelingen ook Middelburg. Het gelijknamige ge dicht eindigt met de strofen: Die stad roert mijn hart in wat het verlangt Ik wandel haar straten zij vult mijn gezicht MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg heeft zijn zil vercollectie uitgebreid met een zil veren broodmand uit 1773. De mand is gemaakt door L. Potmans en komt uit Middelburg. Het stuk zal in elk geval worden opgeno men in de komende zilvertentoon stelling in het museum. Deze staat op het programma voor 2013. VLISSINGEN -De Zeeuwse sin ger-songwriter Eva Auad heeft een platencontract getekend bij Basta Music. Daar zal, waarschijnlijk ko mend najaar, haar debuutalbum verschijnen. Daaraan werkt zij mo menteel volop. Eva Auad is lande lijk bekend door vooral haar deel name, vorig jaar, aan The Voice of Holland. Henri Looymans Zij voert er mijn hand en ik schrijf haar gedicht In een mantel van eeu wen die om mij hangt Dit is mijn huis, de stad die mij ziet Hier heb ik lief, en meer hoefik niet MIDDELBURG - De inschrijving voor de negende editie van de Zeeuwse Boekenprijs is geopend. Boeken over Zeeland en/of geschreven door Zeeuwen en verschenen tus sen 1 juli 2010 en 1 juli 2011 kun nen tot 15 juli worden aangemeld viawww.zeeuwstijdschrift.nl. De jury bestaat dit jaar uit commis saris van de koningin Karla Peijs, Paul van der Velde (hoofdredac teur Zeeuws Tijdschrift), Ton Bran- denbarg (directeur Zeeuwse Biblio theek), Peter Jansen (hoofdredac teur PZC), Jacqueline Bel (hoofd docent moderne Nederlandse Let terkunde aan de VU) en auteur en recensent Mario Molegraaf Naast de twee juryprijzen (de Boe kenprijs zelf en de Jan Bruijns- prijs) wordt de PZC Publieksprijs toegekend. Het publiek kan daar voor in het najaar stemmen via de website van deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17